Zawroty głowy – przyczyny, metody leczenia

starsza osoba mająca zawroty głowy

Częste zawroty głowy nie powinny być lekceważone, bo mogą one wskazywać na poważny stan chorobowy. Jest wiele schorzeń, które obawiają się między innymi uczuciem kręcenia się w głowie. Jeśli symptom ten powraca, to należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu znalezienia źródła problemu i wdrożenia skutecznego leczenia. Czasem wynika on z zaburzenia błędnika, ale może też wskazywać na zaburzenia rytmu serca, stwardnienie rozsiane, niedoczynność tarczycy, guza mózgu czy hipoglikemię. Pora zastanowić się nad tym, jakie mają zawroty głowy przyczyny i jak można im przeciwdziałać.

Zawroty głowy jakie schorzenia je wywołują?

Kręcenie w głowie nie jest niczym przyjemnym, utrudnia normalne funkcjonowanie. Czasem towarzyszy temu też szereg innych objawów typu nudności czy dolegliwości bólowe. Warto od razu zaznaczyć, że wyróżnia się wiele rodzajów zawrotów głowy, ale najczęściej są one położeniowe. Można je poznać po tym, że występują tylko podczas poruszania się. Zawroty głowy przyczyny laryngologiczne mają następujące: zaburzenia błędnika lub jego uszkodzenie, zapalenie trąbki słuchowej, urazy ucha wewnętrznego. Silny hałas i choroba Menier’a to również częste laryngologiczne przyczyny zawrotów głowy. Zawroty głowy spowodowane chorobą Meniera pojawiają się zazwyczaj po wystąpieniu uczucia pełności w uchu oraz szumu usznego. Nawet zalegająca woskowina w uszach może powodować kręcenie w głowie. W przypadku pacjentów z zapaleniem błędnika zawroty głowy są silne, nierzadko występują też nudności, wymioty, nawet oczopląs.

Zawroty głowy i mdłości mogą wynikać ze schorzeń neurologicznych, w połączeniu z innymi objawami: m.in. podwójnym widzeniem, niedowładem, zaburzeniami czucia i mowy. Osoby z zaawansowaną padaczką także mają zawroty głowy, występują one przed napadem i po jego ustaniu. W przypadku migren częstym objawem jest kręcenie w głowie. Czasem ustępuje ono po kilku minutach, innym razem utrzymuje się przez kilka godzin. U osób w podeszłym wieku również pojawiają się zawroty głowy, najczęściej w połączeniu z zaburzeniami równowagi i chodu. Jeśli ktoś zmaga się z depresją, ma zaburzenia lękowe lub snu, mogą wystąpić się u niego dodatkowo zawroty głowy. Do przyczyn kręcenia w głowie zalicza się także hipoglikemię, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie/niedociśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu mięśnia sercowego.

Czy zawroty głowy są groźne?

Zawroty głowy mogą wskazywać na wiele schorzeń. Jeśli towarzyszą im nudności, mogą wskazywać nawet na udar mózgu czy zawał serca. Z tego względu zawroty głowy nigdy nie powinny być lekceważone – a już zwłaszcza wtedy, kiedy powtarzają się cyklicznie lub trwają dłuższy czas. Masz problem z zawrotami głowy? Niezwłocznie udaj się do lekarza, który zleci kompleksowe badania oraz postawi diagnozę, która umożliwi wdrożenie skutecznej metody leczenia zawrotów głowy.

Co to są położeniowe zawroty głowy

Łagodne położeniowe zawroty głowy (BPPV) można rozpoznać po tym, że nasilają się wraz ze zmianą położenia głowy. Najczęściej wywołane są przez choroby ucha wewnętrznego.

Jak można rozpoznać łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy i odróżnić je od zawrotów głowy wywołanych innymi schorzeniami?

Należy zwrócić uwagę na następujące objawy BPPV:

  • następuje nasilenie zawrotów głowy po ruchu głowy, zwłaszcza gwałtownym. Zawroty mogą nastąpić po ruchach głowy na boki, w górę lub w dół. Np. także po przekręceniu się na łóżku z jednego boku na drugi. W pozycji spoczynkowej, kiedy leżymy lub trzymamy głowę w bezruchu, zawroty głowy nie będą występować;
  • łagodne położeniowe zawroty głowy zwykle nie trwają długo. Zazwyczaj pojawiają się na kilkanaście sekund i są następstwem gwałtownego ruchu głowy;
  • zawrotom tego rodzaju nie towarzyszą mdłości i omdlenia;
  • nie towarzyszy im pogorszenie słuchu;

Jak postępować podczas wystąpienia zawrotów głowy?

Doraźną ulgę może przynieść odpoczynek, wypicie szklanki wody, przewietrzenie pomieszczenia. Najlepiej położyć się na jakiś czas i nie zmieniać pozycji dopóki zawroty głowy nie miną. W razie pogorszenia objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Na czym polega diagnostyka i leczenie zawrotów głowy?

W celu zapobiegania nawrotowym zawrotom głowy kluczowe jest wyeliminowanie przyczyny, czyli czynnika wywołującego objaw. Jako że kręcenie w głowie jest niespecyficznym symptomem, który towarzyszy wielu zaburzeniom i jednostkom chorobowym, czasem trudno jest znaleźć proste źródło problemu. Podstawą jest prowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego z pacjentem, co służy ustaleniu etiologii choroby. Niezbędne jest wykonanie podstawowych badań typu ciśnienie tętnicze krwi, pomiar tętna kończyn górnych i tętnic szyjnych. Przeprowadzane są również rozmaite testy neurologiczne, badania laryngologiczne i okulistyczne, w zależności od zgłaszanych przez pacjenta objawów, podejrzeń lekarza odnośnie konkretnej jednostki chorobowej.

Często konieczne jest wykonanie badań obrazowych typu tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny głowy. Wykonuje się także rozmaite badania laboratoryjne typu krzywa cukrzycowa czy lipidogram. Popularnymi badaniami podczas diagnozowania zawrotów głowy są także: elektroencefalografia, USG tętnic szyjnych, próby kaloryczne, elektronystagmografia, EKG serca. W celu pozbycia się bólów głowy najpierw trzeba wyleczyć chorobę, która wywołuje ten objaw. Stosuje się środki farmakologiczne, które redukują symptomy i im przeciwdziałają. Leczenie ma służyć także zminimalizowaniu skutków uszkodzenia błędnika.

Przeczytaj także: Ucisk w uszach – jak wyrównać ciśnienie w uszach? Najlepsze metody

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje