Tchawica to ważna część systemu dróg oddechowych. Zapalenie tchawicy rzadko występuje jako osobna choroba – najczęściej towarzyszy stanom zapalnym krtani, gardła lub oskrzeli. Przyczyną takiego stanu mogą być wirusy lub bakterie. Choroba objawia się głównie bólem gardła, kaszlem i bólem za mostkiem. Przewlekłe zapalenie tchawicy może być skutkiem przewlekłego zapalenia zatok bądź gardła. Jeśli nie będzie leczone wystarczająco szybko, może prowadzić do powikłań zagrażających życiu.
Symptomy zapalenia tchawicy:
- Ból w okolicach mostka i szyi
- Głęboki kaszel przypominający szczekanie, początkowo suchy, z czasem pojawia się obfita plwocina
- Świszczący dźwięk podczas wdechu
- Gorączka lub stan podgorączkowy
- Bóle głowy, zawroty głowy
- Uczucie ogólnego osłabienia
- Bóle uszu
- Duszności i trudności w oddychaniu
Bakteryjne zapalenie tchawicy
To rzadszy niż wirusowy, lecz niebezpieczny typ tej choroby. Wywoływany jest zwykle bakteriami Staphylococcus aureus. Większość przypadków bakteryjnego zapalenia tchawicy rozwija się jako powikłanie nawet zwykłego przeziębienia. Dotyka głównie małe dzieci, prawdopodobnie dlatego, że ich niewielka tchawica jest łatwo blokowana przez obrzęk. Bakteryjne zapalenie tchawicy może dotyczyć także osób dorosłych, ale raczej rozwija się w nich wolniej.
Diagnoza
Jeśli odnotowałeś u siebie lub swojego dziecka choć kilka z powyższych objawów, koniecznie udaj się do laryngologa. Na wstępie lekarz zastosuje przedmiotowe badania, w celu zdiagnozowania zapalenia tchawicy. Na początku prawdopodobnie osłucha klatkę piersiową, pod kątem oznak nieprawidłowości w oddechu. Aby móc potwierdzić diagnozę i wykluczyć inne możliwe przyczyny zaistniałych objawów, może zlecić dodatkowe badania. Mogą one obejmować:
- Pobranie próbki wydzielin z górnej części gardła, aby ustalić obecność bakterii.
- Pobranie próbki wydzielin z tchawicy.
- Badania krwi w celu pomiaru poziomu tlenu we krwi.
- Rentgen dróg oddechowych, w celu stwierdzenia, czy pojawił się stan zapalny, obrzęk lub zakażenie.
- Endoskopię, która jest zabiegiem nieoperacyjnym, pozwalającym lekarzowi na oglądanie gardła,przy użyciu cienkiej rurki z aparatem.
Leczenie zapalenia tchawicy
Leczenie wirusowego zapalenia tchawicy jest najczęściej objawowe. Zazwyczaj stosuje się inhalacje nawilżające drogi oddechowy. Ważne także, by zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa chory. W tym celu można wykorzystać specjalne nawilżacze powietrza bądź umieszczać mokre ręczniki na grzejnikach. Chorego nie należy narażać na czynniki podrażniające drogi oddechowe.
Kiedy laryngolog stwierdzi bakteryjne zapalenie tchawicy, może przepisać antybiotyki w celu zabicia bakterii powodujących zakażenie. Lekarz będzie także koncentrował się na oczyszczeniu dróg oddechowych. W ostrych przypadkach zapalenia tchawicy, może wystąpić potrzeba wstawienia rurki dotchawiczej, aby pomóc choremu w oddychaniu. Procedura ta jest określana jako intubacja. Po umieszczeniu rurki, lekarz połączy ją z respiratorem. To może pomóc poprawić funkcjonowanie płuc, podczas gdy pacjent odzyskuje zdrowie po zakażeniu.