Zapalenie krtani u dorosłego – kiedy udać się do laryngologa?

Grzybicze zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

Nie przejmujemy się zbytnio drapaniem w gardle i lekką chrypką. Ot, kolejna wirusówka, która szybko minie. Tymczasem, nim się obejrzymy, tracimy głos. Ostre nieżytowe zapalenie krtani – to brzmi już znacznie poważniej. Niestety dostępne wszędzie pastylki do ssania mogą nam nie wystarczyć. Bywa, że po poradę musimy udać się do lekarza specjalisty.

Jak rozpoznać zapalenie krtani?

Na początku przebiega ono podobnie do zwykłego przeziębienia. Pogarsza się nasze samopoczucie, odczuwamy ból gardła, męczy nas cieknący katar. Po kilku dniach, zamiast oczekiwanej poprawy, zauważamy, że nasz stan ogólny niestety się pogarsza. Chrypka zamienia się w bolesne pieczenie, a mówienie sprawia nam trudność. To najlepszy moment, by pójść do przychodni lekarskiej.

Lekarz rodzinny czy laryngolog?

Jeżeli pierwszy raz zmagamy się z zapaleniem krtani, większość z nas zapewne wybierze się po pomoc do lekarza rodzinnego. Pamiętajmy jednak, że nie jest to przeziębienie, więc warto zdecydować się na konsultację laryngologiczną. Jeśli problemy z głosem utrzymują się długo, jest ona wręcz niezbędna. Do laryngologa pójdźmy również wtedy, gdy infekcje często nawracają, a także w przypadku, kiedy ich objawy są wyjątkowo silne lub utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. Na wizycie spodziewajmy się badania zwanego laryngoskopią. Klasyczna polega na dokładnym obejrzeniu gardła za pomocą lusterka krtaniowego. Z kolei bezpośrednia, zwana też endoskopową, wymaga użycia fiberoskopu – jest to aparat, dzięki któremu lekarz obejrzy nawet miejsca trudno dostępne. Ten rodzaj badania wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, wykonuje się go wówczas, gdy niezbędna jest pogłębiona diagnostyka.

Zapalenie krtani – sposoby leczenia

Leczenie zapalenia krtani polega głównie na podaniu pacjentowi leków przeciwobrzękowych i przeciwgorączkowych. Przydatne będą również tabletki bądź syrop na kaszel. Gwałtowne oraz silne pokasływanie może okazać się bowiem bardzo bolesne. By zmniejszyć lepkość śluzu znajdującego się w drogach oddechowych przyjmuje się także leki mukolityczne, które skutecznie go rozrzedzają. Pacjent stosować może też domowe inhalacje z dodatkiem olejku miętowego, szałwi lub rumianku. Poza tym powinien ograniczać wysiłek głosowy i unikać przebywania w suchych klimatyzowanych pomieszczeniach. Zadbajmy o dobre nawilżenie powietrza oraz odpowiednią temperaturę otoczenia – optymalna wynosi około 20 stopni Celsjusza.

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Choć na zapalenie krtani zachorować może każdy z nas, są osoby, które należą do grupy podwyższonego ryzyka. Wśród nich znaleźli się m.in. nałogowi palacze, a także alergicy. Powodem częstego występowania tej choroby może być refluks bądź silne zaburzenia hormonalne. Nie bez znaczenia jest też nasz zawód i styl życia. Ciągłe przebywanie w pomieszczeniach pełnych oparów chemicznych również przybliża nas do tego grona. Zalicza się do niego także te osoby, które na co dzień pracują głosem, np. nauczyciele oraz dziennikarze.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje