Odczulanie
Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa to metoda leczenia mająca na celu ograniczenie nadwrażliwej reakcji układu odpornościowego na czynnik, który teoretycznie powinien pozostawać obojętny.
Na czym polega odczulanie?
Immunoterapia alergenowa to procedura, podczas której pacjentowi podawane są alergeny. Na początkowym etapie leczenia pacjent otrzymuje małe dawki alergenu, które wraz z upływem czasu są stopniowo zwiększane. Terapia trwa zwykle od 3 do 5 lat i przynosi dość dobre efekty.
Jak przebiega kwalifikacja do leczenia?
O zakwalifikowaniu danego pacjenta do leczenia z wykorzystaniem immunoterapii alergenowej zawsze decydować powinien lekarz alergolog. Musi on posiadać wyniki badań pacjenta, w tym testy alergiczne. Specjalista przeprowadza badania przedmiotowego i określa stopnia dolegliwości zmian alergicznych. Wyniki przeprowadzanych testów skórnych mogą być uzupełnione o badanie mające oznaczenie poziomu przeciwciał we krwi przeciwko alergenom. W sytuacji, w której dodatnie wyniki badania mają związek z kontaktem z alergenem i z wystąpieniem objawów reakcji alergicznej, następuje kwalifikacja pacjenta do terapii.
Kiedy warto wykonać odczulanie?
Odczulanie to procedura, którą warto rozpoczynać w okresie, w którym jest istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo potencjalnego kontaktu pacjenta z alergenem. W przypadku, w którym czynnikiem alergizującym jest trawa pylące od kwietnia do września, odczulanie powinno być rozpoczynane w październiku lub listopadzie.
Komu można podawać leki odczulające?
Terapia odczulająca może być przeprowadzana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej piątego roku życia. U młodszych dzieci trudno jest odróżnić alergie od popularnych infekcji i dlatego w przypadku świądu, zaczerwienienia oczu czy kataru stosuje się leczenie objawowe w postaci leków:
- pierwszej generacji, w tym klemastyny mającej postać syropu dostępnego na receptę,
- drugiej genetracji, takich jak desloratadyny dostępnej w postaci syropu przepisywanego na receptę czy lewocetyryzyny w formie roztworu doustnego.
Jakie są przeciwskazania do odczulania?
Odczulanie to procedura, która ma nieliczne przeciwskazania. Szczególna ostrożność powinna być zachowywana w przypadku występowania dusznicy bolesnej, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej serca i choroba wieńcowej naczyń mózgowych.
W jaki sposób podawane są szczepionki?
W sprzedaży dostępne są preparaty na odczulanie w formie ampułek do wstrzykiwania oraz środków doustnych. W większości przypadków ampułki do wstrzykiwania znajdują się na liście leków refundowanych, ale ich stosowanie wymaga iniekcji podskórnej i wizyty lekarskiej. Po zabiegu występować mogą skutki uboczne w postaci bolesności w miejscu wkłucia lub czasowego drętwienia ręki. Objawy te ustępują samoistnie. Szczepionki w formie środków podjęzykowych mogą być przyjmowane przez dzieci i dorosłych, którzy źle znoszą zastrzyki. Wizyty lekarskie są w tym wypadku rzadsze, ale pacjent musi pamiętać o ciągłości i regularności przepisanej farmakoterapii.
Czym są reakcje krzyżowe?
Reakcja krzyżowa to sytuacja, w której u alergika dochodzi do reakcji uczuleniowej spowodowanej innym czynnikiem niż ten, który pierwotnie wywołuje niekorzystne zmiany. Podczas prowadzonej terapii osoby uczulone muszą zatem eliminować wybrane składniki pokarmowe. W reakcje krzyżowe z pokarmami może wchodzić na przykład brzozy. W tym wypadku należy zaprzestać spożywania jabłek, gruszek, pomidorów, śliwek, moreli, brzoskwiń, marchwi, selera, kiwi oraz orzechów. Pyłki traw wchodzą w interakcje z kiwi, melonami, arbuzami, pomidorami, selerem, a także mąką żytnią, pszenną i owsiną, a pyłki bylicy z selerem, marchwią, mango, rumiankiem oraz pieprzem i kolendrą. W przypadku odczulania skierowanego przeciwko roztoczom nie powinno się spożywać owoców morza, takich jak krewetki czy homary, a odczulania na lateks nie można łączyć ze spożywaniem awokado, kiwi czy bananów.
O czym należy pamiętać podczas odczulania?
Podczas procesu odczulania należy o tym, że:
- wizyty medycznych powinny odbywać się regularnie, zgodnie ze schematem wskazanym przez lekarza prowadzącego danego pacjenta,
- iniekcje szczepionek w formie zastrzyków powinny być wykonywane w prawe i lewe ramię naprzemiennie,
- każda modyfikacja kalendarza szczepień zależy od etapu leczenia i zawsze mus być konsultowana z lekarzem,
- po iniekcji szczepionki konieczna jest trzydziestominutowa obserwacja pacjenta w przychodni, ponieważ po jej podaniu możliwe jest wystąpienie nadwrażliwości w postaci wstrząsu anafilaktycznego i duszności,
- wszystkie działania niepożądane powinny być zgłaszane lekarzowi,
- w dniu przeprowadzanego odczulania nie należy ograniczyć wysiłek fizyczny oraz nie korzystać z sauny czy długiej i ciepłej kąpieli,
- w dniu prowadzonego odczulania należy zrezygnować z przyjmowania pokarmów, które mogą powodować wyrzut histaminy. Do tego rodzaju produktów należy między innymi kawa, herbata i kakao, a także czekolada, kapusta kiszona, pomidory, jaja, ryby i alkohol.
W celu umówienia wizyty w poradni alergologicznej lub terminu badania skontaktuj się z nami:
Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 415 11 01
Dane kontaktowe
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
rejestracja@cmpromed.pl