Na usuwanie zmian skórnych decydują się szczególnie te osoby, które posiadają różnego rodzaju narośle i znamiona zlokalizowane w obrębie głowy i szyi. Zmiany skórne umiejscowione w tych partiach ciała są trudne do ukrycia. Z tego względu często stają się przyczyną kompleksów.
Obecnie istnieje wiele sposobów na pozbycie się nieestetycznych zmian skórnych. W tym celu stosuje się zarówno zabiegi chirurgiczne, jak i nowoczesne metody, np: elektrokoagulację lub krioterapię. Wybór najlepszej dla pacjenta formy zabiegu zależy od rodzaju i wielkości danej zmiany.
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Jedną z najpopularniejszych metod usuwania zmian skórnych jest zabieg chirurgiczny. Wykonuje się go zwykle w warunkach ambulatoryjnych. W większości przypadków stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest dla pacjenta niemal bezbolesny. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości oraz rodzaju zmiany, jednak można przyjąć, że jest to zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Po wycięciu zmiany konieczne jest założenie opatrunku, a czasem również szwów. Fragment usuniętej zmiany wysyłany jest do badania histopatologicznego. Pacjent tuż po zabiegu może wrócić do domu, konieczna jest jedynie zmiana opatrunków, aż do czasu całkowitego zagojenia się rany.
Elektokoagulacja
Zmiany skórne w obrębie głowy i szyi można także usuwać metodą elektrokoagulacji. Stosuje się ją najczęściej do usuwania zmian takich jak: włókniaki miękkie, kępki żółte, brodawki wirusowe i łojotokowe, mięczaki zakaźne, prosaki, przerost gruczołów łojowych, naczyniaki starcze itp.
W trakcie zabiegu wykonywanego metodą elektrokoagulacji wykorzystywany jest prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Wytwarzane przez specjalne elektrody ciepło powoduje koagulację czyli. ścinanie białka tkanek. Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe. Po usunięciu zmiany pozostaje niewielka rana, wokół niej może pojawić się obrzęk. Proces gojenia zwykle przebiega szybko i bez powikłań. W miejscu po zmianie może pozostać miała i niemal niewidoczna blizna. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce. Lepiej także zrezygnować z wizyty w solarium i na basenie.
Krioterapia – wymrażanie zmian skórnych ciekłym azotem
Zabieg krioterapii polega na wymrożeniu zmiany skórnej ciekłym azotem. Temperatura tej substancji może sięgać nawet ponad -190 stopni Celsjusza. W trakcie zabiegu zmiana skórna zostaje poddana działaniu par ciekłego azotu przez kilka minut. Wymrażanie ciekłym azotem wymaga zwykle jednej lub kilku wizyt. Czas kuracji jest kwestią indywidualną, zależy od rodzaju i wielkości zmiany. Proces gojenia po zabiegu z użyciem ciekłego azotu w obrębie twarzy i szyi trwa ok. kilka tygodni. Zaletą zabiegu jest to, że nie pozostawia blizn.
Krioterapię z powodzeniem wykorzystuje się do usuwania zmian takich jak: brodawki wirusowe i łojotokowe, włókniaki miękkie, rogowacenie słoneczne oraz zmiany naczyniowe.