Ucho pływaka to zapalenie ucha zewnętrznego o podłożu infekcyjnym. Stan zapalny pojawia się na skutek stałego narażania zewnętrznego przewodu słuchowego na działanie wilgoci lub wody, która stwarza doskonałe warunki do rozwoju infekcji zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych. Sprawdź, co robić, a czego nie robić, by zapobiegać rozwojowi tej dolegliwości.
Ucho pływaka – co to za choroba?
Ucho pływaka to zapalenie ucha zewnętrznego, do którego dochodzi w wyniku długotrwałego bądź częstego przebywania w wodzie. Choroba częściej występuje w okresie wakacyjnym, w szczególności u osób często pływających lub nurkujących, stąd też jej nazwa. Stan zapalny w uchu wywołują bakterie i grzyby, a towarzyszą mu takie objawy, jak ból, swędzenie czy gorączka.
Ucho pływaka – w jaki sposób zapobiegać chorobie?
Istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym możesz zapobiec tej chorobie. Jakie działania należy podejmować?
- Jeśli do uszu dostanie się woda, za każdym razem należy je starannie, choć w niezwykle delikatny sposób osuszyć. Nie stosuj jednak patyczka higienicznego, którego używanie często prowadzi do uszkodzeń przewodu słuchowego ucha zewnętrznego i sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. Lepiej sięgnąć po ręcznik.
- Jeśli jednak dojdzie do zamoczenia uszu, możemy do przewodu słuchowego wprowadzić 2-3 krople mieszaniny będącej połączeniem alkoholu i octu owocowego (w proporcji 1:1) lub specjalne krople dostępne w aptece, które zakwaszają środowisko przewodu słuchowego. Kwaśne środowisko jest jednym z naturalnych mechanizmów ochrony przed bakteriami chorobotwórczymi. Bakterie w kwaśnych warunkach rozwijają się bardzo słabo lub wcale. Dlatego też zaaplikowanie kropli, jak i mieszaniny alkoholowo-octowej dezynfekuje przewód słuchowy oraz zapobiega rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów.
- Należy unikać kąpieli i pływania w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych, tj. w rzekach czy jeziorach. Najlepiej udać się na regularnie oczyszczany basen, wówczas zmniejszamy ryzyko pojawienia się infekcji.
- Osoby, które nurkują, muszą w szczególny sposób dbać o swoje uszy. Należy korzystać ze specjalnych zatyczek, które chronią uszy przed przedostawaniem się do nich wody, a także pozwalają utrzymać w nich właściwą temperaturę. Natomiast po wypłynięciu należy zabezpieczyć uszy przed zimnem, zakładając na głowę czapkę.
- Jeśli Twoje uszy mają częsty kontakt z wodą, warto profilaktycznie stosować specjalne krople, których zadaniem jest utrzymanie wilgotności w przewodach słuchowych na odpowiednim poziomie. Ponadto dzięki zawartych w nich składnikom krople działają również ściągająco i przeciwbakteryjnie.
- Należy unikać przeciągów i gwałtownych zmian temperatury – dotyczy to także pomieszczeń klimatyzowanych.
Podczas czyszczenia uszu, lepiej nie usuwać z nich całkowicie woskowiny, bowiem pełni ona ważną funkcję ochronną i zabezpiecza przewód słuchowy poprzez właściwe nawilżenie. - Osoby noszące aparaty słuchowe muszą pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Aparaty mogą stanowić przyczynę infekcji, bowiem zatykając ucho, przyczyniają się do zwiększenia wilgotności zewnętrznego przewodu słuchowego.