Spuchnięty języczek podniebienny – co oznacza?

Spuchnięty języczek podniebienny - co oznacza?

Choć języczek podniebienny jest niewielkich rozmiarów to jednak pełni wiele istotnych funkcji w jamie ustnej. Przede wszystkim chroni krtań przed bakteriami i ułatwia oddychanie. Dodatkowo wzmaga też produkcję śliny. Jego powiększenie bądź spuchnięcie może być oznaką jakiejś choroby.

Jakie są funkcje języczka podniebiennego?

Języczek podniebienny, mimo swych niewielkich rozmiarów, pełni kilka niezwykle istotnych funkcji w organizmie człowieka, chociażby takich jak:
• umożliwia swobodne oddychanie,
• zapobiega bezdechom nocnym oraz nocnemu chrapaniu,
• chroni krtań oraz tchawicę przed wirusami,
• zabezpiecza jamę nosową przed przedostawaniem się do niej pokarmu,
• zapobiega powstawaniu suchości w jamie ustnej, dzięki temu że ma właściwości sprzyjające produkcji śliny.

Języczek podniebienny pełni także niezwykle istotną funkcję przy prawidłowej artykulacji. Jest on wręcz niezbędny przy nauce języków obcych, bowiem istniejące w niektórych dialektach głoski językowe, wymagają zetknięcia języka z języczkiem, po to by mogły być poprawnie wypowiedziane.

Wydłużony języczek podniebienny a chrapanie

Zdrowy języczek podniebienny ma zabarwienie różowe i nie jest zbyt długi. Odstępstwa od naturalnego wyglądu języczka będą świadczyły o rozwoju choroby. Wydłużony języczek podniebienny powoduje m.in. ograniczać dopływ powietrza, przez co u chorego prawdopodobnie pojawia się problem z chrapaniem.

W przypadku zbyt długiego języczka podniebiennego potrzebnych jest zabieg w celu skrócenia go. Znacznie ułatwi to oddychanie, a także zapobiegnie występowaniu bezdechów.

Zobacz także: Leczenie chrapania

Spuchnięty i powiększony języczek podniebienny – jakie są tego przyczyny?

Powiększony czy też spuchnięty języczek podniebienny może być przyczyną infekcji. W taki sposób bardzo często objawia się przeziębienie jak również angina. Jego wielkość zmienia się przez to, że do wnętrza jamy ustnej przedostają się wirusy lub bakterie.

Języczek podniebienny może również ulec zmianie pod wpływem substancji drażniących. Dzieje się tak chociażby w przypadku spożycia alkoholu, a nawet w wyniku wymiotów oraz szkodliwego działania kwaśnej treści żołądkowej. Powiększeniu języczka może towarzyszyć również opuchlizna.

Powiększony i spuchnięty języczek gardłowy może być również oznaką rozwijającego się w nim nowotworu.

Często do spuchnięcia języczka podniebiennego pochodzi na skutek alergii. Tego typu opuchlizna jest bardzo niebezpieczna, bo może doprowadzić do uduszenia się, w wyniku zablokowania dróg oddechowych.

Leczenie powiększonego bądź opuchniętego języczka podniebiennego uzależnione jest od przyczyny choroby.

Przy stwierdzonych problemach z języczkiem warto odwiedzić lekarza laryngologa.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje