Utrudnione oddychanie, ciągły katar czy inne infekcje górnych dróg oddechowych. Skrzywienie przegrody nosowej może nie tylko skutecznie uprzykrzyć życie, ale i być przyczyną poważniejszych problemów ze zdrowiem. Wiele osób często lekceważy tę kwestię, a niesymetryczny nos uznaje jedynie defekt estetyczny – jakie są przyczyny skrzywienia przegrody nosowej? Czy można jej zapobiec, czy konieczna jest interwencja chirurgiczna?
Skrzywienie przegrody nosowej
Skąd bierze się skrzywienie przegrody nosowej? Przyczyn takiej budowy nosa jest wiele; może być to zarówno wada wrodzona, jak i nabyte uszkodzenie np. w trakcie zabawy czy uprawiania sportu. Ten defekt często pojawia się u dzieci, które podczas porodu musiało przeciskać się przez kanał rodny – konsekwencją jest właśnie mocno spłaszczony nos. U niektórych noworodków nos samoistnie prostuje się w przeciągu kilku tygodni; u innych zaś na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki, a reszta pozostaje skrzywiona. Wpływa to na drożność nosa – taka przegroda nosowa utrudnia oddychanie, a w konsekwencji może prowadzić nawet do niedotlenienia organizmu. Osoba posiadająca taki defekt nosa bardzo łatwo zapada też na różne infekcje, które bywają ciężkie do wyleczenia.
Objawy skrzywienia przegrody nosowej
Jakie są objawy skrzywienia przegrody nosowej? Pierwsze oznaki można zauważyć już u niemowlaków – jeżeli dziecko posiada ten defekt, podczas karmienia piersią często się zachłystuje lub musi się od niej odrywać, by zaczerpnąć powietrza. W późniejszym wieku jest to konieczność oddychania przez usta podczas snu, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Skrzywienie przegrody nosowej powoduje także zaleganie wydzieliny, która spływa do gardła i wymusza jej częste odkrztuszanie lub przełykanie. Często wiążą się z nim także stany zapalne gardła lub zatok; bywa, że osoby borykające się z tym defektem skarżą się także na problemy ze słuchem. Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważniejszych problemów ze zdrowiem. Dlatego też warto udać się do laryngologa w celu zbadania przypadłości i jeżeli operacja okaże się konieczna, nie należy z nią zwlekać.