Zapalenie zatok to bardzo uciążliwa dolegliwość. Wydzielina gromadząca się w nosie utrudnia oddychanie i powoduje ból. Niedrożne drogi oddechowe komplikują, a czasami wręcz uniemożliwiają nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale również spanie.
Przyczyny zapalenia zatok
Przyczyny schorzenia to:
– bakterie, wirusy i grzyby, które atakują osoby mające krzywą przegrodę nosową,
– przerost małżowiny,
– polipy i obrzęki w jamie nosowej,
– dolegliwości odzębowe.
Kłopoty z zatokami mogą być również wynikiem alergii. Alergeny pośrednio prowadzące do powstania zapalenia to nie tylko pyłki traw, drzew itd., ale również grzyby, roztocza czy sierść zwierząt. Organizm, kiedy znajduje się w dobrej kondycji, jest w stanie skutecznie zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych. Ryzyko ich wystąpienia zwiększa się, gdy odporność spada – ze względu na osłabienie wywołane niedoborem snu, stresem, dietą ubogą w witaminy czy przebywaniem w warunkach sprzyjających wysychaniu błon śluzowych.
Jednym z najczęstszych powodów występowania chorób zatok jest grzybica, którą można rozpoznać np. po gromadzeniu się gęstej wydzieliny spływającej po ścianie gardła, nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z ust oraz nosa czy bólu zatok i głowy. Grzybica występuje często u osób po nieudanym leczeniu korzeni zębowych lub uszkodzeniu zatok w trakcie wykonywania zabiegów dentystycznych. Kolejna przyczyna to polipy, które tworzą się na skutek rozrastania się błony śluzowej. Stale powiększająca się masa zaczyna blokować ujście zatok. Powodem zapalenia mogą być również torbiele zatok – nadmierna produkcja śluzu i niedrożność ujścia zatok powoduje wzrost ciśnienia w przestrzeni zatokowej. Ze względu na te zmiany stan zapalny rozprzestrzenia się dalej.
Zapalenie zatok nie znika samoczynnie. Niepodjęcie leczenia może prowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. Należy do nich np. zapalenie powiek lub nerwu wzrokowego. Zapalenie powiek powoduje obrzęk przekrwienie brzegu wspomnianej części oka, co z kolei wywołuje silny ból. W przypadku wystąpienia powikłań najważniejsze jest natychmiastowe oczyszczenie chorej zatoki. Kolejny krok to leczenie skutków komplikacji.
Do czego może prowadzić nieleczone zapalenie zatok?
Zapalenie zatok jest nie tylko nieprzyjemne i bolesne, ale również groźne, jeśli je zaniedbamy. Taka dolegliwość, gdy dopuścimy do jej rozwinięcia, może stać się przyczyną wystąpienia poważnych i niebezpiecznych komplikacji, takich jak np. zapalenie opon mózgowych. Właściwe zdiagnozowanie przyczyny przyspiesza proces leczenia, a dodatkowo pozwala zapobiegać ponownemu wystąpieniu ostrego stanu zapalnego.