Przewlekłe zapalenie gardła – jak leczyć?

Przewlekłe zapalenie gardła
Przewlekłe zapalenie gardła

Przewlekłe zapalenie gardła związane jest z objawami, które są nieprzyjemne dla pacjentów i wymagają odpowiedniego leczenia. Zmiany zapalne mogą być powodowane przez kilka czynników, w tym między innym kurz czy drażniące substancje chemiczne.

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia gardła?

W większości przypadków występowanie pierwszych objawów świadczących o zapaleniu gardła związane jest z negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, wśród których wymienić można:

  • roztocza kurzu domowego,
  • chemikalia i inne środki drażniące,
  • długotrwałe przebywanie w zbyt gorących przemieszczeniach,
  • nagłe zmiany temperatur otoczenia.

Niekorzystne zmiany mogą być również wynikiem przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Tego rodzaju warunki sprzyjają bowiem nadmiernemu przesuszaniu śluzówek. Poza tym, stany zapalne gardła mogą być wynikiem palenia papierosów oraz nadmiernego spożywania alkoholu.

Jakie inne przyczyny mogą powodować stany zapalne gardła?

Na rozwój przewlekłego zapalenia gardła wpływać mogą stany chorobowe, które związane są między innymi z przerostem migdałka gardłowego czy nieżytem nosa przebiegającym z zapaleniem zatok. W przebiegu tych chorób pojawia się niedrożność przewodów nosowych, przez co pacjenci zmuszeni są do ciągłego oddychania przez usta. To z kolei prowadzi do przesuszania śluzówek. Tego rodzaju niekorzystne zmiany mogą być także powodowane przez nadużywane kropli i aerozoli do nosa, których celem jest obkurczenie naczyń błon śluzowych oraz zmniejszenie obrzęku i ilości wydzieliny. W wyniku długotrwałego stosowania tego rodzaju środków dochodzi do zaniku błon śluzowych.

Czy zaburzenia hormonalne mogą przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych gardła?

Tak. Zapalenie gardła może rozwijać się na skutek zaburzeń hormonalnych związanych między innymi z niedoczynnością tarczycy czy spadkiem stężenia hormonów płciowych w tak zwanym okresie okołomenopauzalnym. Warto dodać, że niekorzystne zmiany mogą być również konsekwencją innych chorób, w tym:

  • niewydolności nerek,
  • niewydolności serca,
  • cukrzycy,
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Poza tym, przewlekłe zapalenie gardła może być także klasyfikowane jako choroba zawodowa w przypadku osób, które na co dzień pracują głosem. W grupie ryzyka znajdują się w tym wypadku nauczyciele czy śpiewacy.

Jakie są typowe objawy przewlekłego zapalenia gardła?

Objawy przewlekłego zapalenia gardła zależą od typu choroby, ponieważ wymienia się zapalenia o charakterze prostym, przerostowym i zanikowym.

W przypadku prostego zapalenia gardła obserwuje się nawroty objawów. Pacjenci borykają się przede wszystkim z nieprzyjemnym uczuciem obrzęku gardła, które prowokuje chorego do odkrztuszania. Występują także napady suchego kaszlu. Chorzy uskarżają się także na obrzęk, który może powodować trudnościami z połykaniem oraz zaleganie lepkiej wydzieliny. Występować mogą także dolegliwości bólowe w obrębie szyi.

Jakie objawy cechują przerostowe zapalenie gardła?

W przebiegu przerostowego zapalenia gardła pojawiają się objawy zbliżone do tych, które pojawiają się w zapaleniu prostym. Objawy te jednak są nasilone z uwagi na przerastanie błony śluzowej gardła. Pacjenci uskarżają się na uczucie przeszkody w gardle oraz na trudności związane ze swobodnym, a objawy są na tyle nasilone, że utrudniają chorym codzienne funkcjonowanie. Pojawiać się może także znaczny obrzęk w obrębie gardła, który z kolei może prowokować odruchy wymiotne.

Jakie objawy są typowe dla zanikowego zapalenia gardła?

W przebiegu zanikowego zapalenia gardła dochodzi do znacznego przesuszenia tylnej ściany gardła, która w większości przypadków pokrywa się zeskorupiałą wydzieliną. Tego rodzaju zapalenie dość często występuje wraz z zanikowym nieżytem nosa oraz z tak zwanym suchym zapaleniem krtani. Pacjenci starają bezustannie odpluwać lepką wydzielinę, której nadmiar może prowadzić do niebezpiecznego krztuszenia się w czasie nocy. Odksztuszanie powoduje z kolei podrażnienie śluzówki i drobne krwawienia. Nasileniu objawów sprzyja przebywanie w suchym i gorącym klimacie, a ulgę przynosi pobyt nad morzem.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie gardła?

Rodzaj leczenia przewlekłego zapalenia gardła zależy od formy zmian i dlatego tak ważna jest właściwa identyfikacja tak zwanego czynnika sprawczego. To z kolei umożliwia jego wyeliminowanie i powrót chorego do zdrowia. Precyzyjne wskazanie czynnika powodującego niekorzystne zmiany nie zawsze jest jednak możliwe i w tej sytuacji konieczne jest wdrożenie leczenia objawowego.

W celu ograniczenia przewlekłego przesuszenia śluzówki gardła wskazane jest jej nawilżanie, które może odbywać się między innymi z wykorzystaniem inhalacji. Zalecane jest także stosowanie tabletek do ssania oraz płynów do płukania jamy ustnej, których rolą jest wzmożenie produkcji śliny oraz zwiększenie ilości wydzieliny śluzowej. Osoby borykające się z tego rodzaju dolegliwościami powinny zaprzestać palenia papierosów oraz muszą ograniczyć ilość spożywanego alkoholu. W niektórych przypadkach konieczna będzie zmiana środowiska pracy w celu ograniczenia ekspozycji na kurz czy inne czynniki drażniące.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje