Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych – przyczyny, objawy, skuteczne leczenie

Przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych objawia się na wiele sposobów. Wszystko zależy od podłoża dolegliwości. Najczęściej jest ona wywoływana przez paciorkowce. Stan zapalny migdałków ma wpływ na pracę innych narządów (m.in. nerek, serca). O przewlekłej chorobie mówimy w sytuacji, gdy problemy zdrowotne powracają po niedługim czasie od wyleczenia. Angina o ciężkim przebiegu występująca w krótkim odstępstwie czasu jest sporym obciążeniem dla organizmu.

Czym jest przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych?

Faktem jest, że przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych jest procesem złożonym. Główną przyczyną dolegliwości są bakterie, zwykle paciorkowce. Migdałki tracą zdolność ochronny organizmu przez infekcjami. Stają się one źródłem choroby, która najczęściej objawia się bólem gardła (trwającym dłużej niż trzy miesiące). Ponadto, pojawiają się charakterystyczne objawy stanu zapalnego migdałków.

Stan zapalny bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie innych narządów, takich jak np. nerki, serce, stawy. Ze stanem przewlekłym mamy do czynienia w sytuacji, gdy pacjent kilkukrotnie przybył anginę, a odstęp czasowy między zachorowaniami był relatywnie krótki. Bywa tak, że zapalenie rozwija się powoli i łagodnie. Warto wiedzieć, że przewlekłe schorzenie migdałków często kończy się ich usunięciem.

Przyczyny przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych

Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych może mieć różne podłoże. Główną przyczyną są zwykle nawracające ostre infekcje wirusowe. Wirusy przenoszą się drogą kropelkową. Po kontakcie z chorym dochodzi do rozwoju stanu zapalnego na błonach śluzowych. Należy wiedzieć, że ropne zapalenie migdałków podniebiennych wywołują również bakterie (przede wszystkim paciorkowce). Im większa ich ilość, tym ostrzejszy przebieg infekcji.

Paciorkowce odpowiadają za wzmożoną produkcję białka, przez co komórki układu immunologicznego wytwarzają większą ilość czynników odpowiadających za powstanie stanu zapalnego. Objawia się to m.in. miejscowym obrzękiem, wysoką temperaturą, nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Trzeba mieć świadomość, że choroba nie musi być następstwem ostrych infekcji. Bakterie namnażają się również w przypadku zalegania treści pokarmowych. W kryptach migdałów osadzają się limfocyty oraz złuszczone nabłonki. Nie są one usuwane do jamy ustnej.

Objawy przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych

Do objawów przewlekłego ropnego zapalenia migdałków podniebiennych można zaliczyć m.in.:

  •  żółtawe naloty na migdałach (tzw. kamienie),
  •  nieprzyjemny zapach z ust,
  •  odczucie zalegania ciała obcego w przełyku,
  •  uciążliwy ból gardła (nasilający się podczas przełykania, promieniujący w stronę ucha),
  •  stan podgorączkowy,
  •  powiększenie węzłów chłonnych szyi,
  •  zaczerwienienie łuków podniebiennych,
  •  przekrwienie błony śluzowej gardła.

Migdałki na skutek ropnego stanu zapalnego zmieniają swoją formę. Stają się nabrzmiałe i przerośnięte. Ponadto, ich struktura jest nierówna. Nawet przy niewielkim nacisku obserwuje się ropny wyciek. Bywa tak, że zakażenie rozprzestrzenia się w głąb migdałka, a nawet serca, nerek, stawów. Mogą pojawić się dolegliwości ze strony innych narządów.

Zobacz również: Ropień okołomigdałkowy – przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie ropnego zapalenia migdałków podniebiennych

Leczenie w warunkach domowych to przede wszystkim płukanie gardła roztworami przeciwzapalnymi oraz ściągającymi. Są one przepisywane przez laryngologa. Do specjalisty należy podjęcie decyzji o wycięciu migdałków. Ostry stan zapalny wymaga wdrożenia antybiotykoterapii.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje