Dokuczają ci trudności z oddychaniem? Często narzekasz na tzw. chrypkę? Tych objawów nie wolno lekceważyć, gdyż mogą to być pierwsze symptomy porażenia fałdów głosowych.
Czym są fałdy głosowe?
Fałdy głosowe, lepiej znane jako struny głosowe, są integralną częścią krtani. Pełnią ważną rolę w procesie powstawania dźwięku, a to za sprawą elementów, które są zdolne do drgań. Generowane przez fałdy drgania pozwalają nie tylko wytworzyć dźwięk, ale przede wszystkim umożliwiają mówienie i kontrolowanie siły głosu.
Czym jest porażenie fałdu głosowego?
Porażenie fałdu głosowego jest zaburzeniem głosu, które występuje, gdy jedna lub obie fałdki głosowe nie otwierają się ani nie są prawidłowo zamykane. Taki stan występuje, gdy nerwy krtaniowe zostają uszkodzone. Przyczyną porażenia nerwów często jest nieprawidłowo przeprowadzona operacja gruczołu tarczowego, wykonywana np. z powodu raka tarczycy. Porażenie bywa także skutkiem nieumyślnych urazów podczas zabiegów przeprowadzonych w obrębie klatki piersiowej (płuc, przełyku, serca lub dużych naczyń krwionośnych), szyi (np. tętnicy szyjnej), lub komplikacji związanych z intubacją dotchawiczą. Rzadko przyczyną są infekcje wirusowe, które mogą bezpośrednio powodować uszkodzenie nerwów. Choroby ogólnoustrojowe, wpływające na nerwy w ciele, mogą również wpływać na nerwy w krtani.
Objawy:
Porażenie fałdu głosowego może objawiać się:
- Zmianą głosu, taką jak chrypka
- Trudnościami z oddychaniem
- Dusznościami
- Hałaśliwym oddechem
- Problemami z połykaniem, takimi jak dławienie i kaszel podczas jedzenia, ponieważ jedzenie przypadkowo trafia do tchawicy zamiast przełyku
- Może wystąpić utrata głośności
Przy jednostronnym porażeniu, duszności mogą występować jedynie po ciężkim wysiłku fizycznym lub w wyniku infekcji. W porażeniu obustronnym problemy z oddychaniem są znacznie silniejsze.
Diagnoza
Porażenie fałdu głosowego jest zwykle diagnozowane przez otolaryngologa – lekarza specjalizującego się w zaburzeniach słuchu, nosa i gardła. Na początku lekarz zapyta o objawy oraz o to kiedy problemy zaczęły się, aby pomóc w ustaleniu ich przyczyny. Otolaryngolog także posłucha twojego głosu, aby zidentyfikować drgania i chrypkę. Używając endoskopu – lampy ze światłem na końcu – lekarz spojrzy bezpośrednio w gardło na fałdy głosowe. Lekarz może także zlecić badania dodatkowe, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny krtani lub badania radiologiczne głowy, szyi oraz klatki piersiowej.
Leczenie
Najczęstszymi sposobami leczenia porażenia jest farmakoterapia, fizykoterapia i chirurgia. Głosy niektórych osób naturalnie powracają w ciągu pierwszego roku po diagnozie, dlatego lekarze często opóźniają operację przez co najmniej rok. W tym czasie lekarz prawdopodobnie skieruje Cię na rehabilitację oddechu i głosu, która może obejmować ćwiczenia wzmacniające fałdki głosowe lub poprawiać kontrolę oddechu podczas rozmowy. Dostępnych jest kilka procedur chirurgicznych, w zależności od tego, czy sparaliżowana jest jedna lub obydwie fałdki głosowe. Procedury te zazwyczaj powodują wzmocnienie głosu. Po zabiegu następuje dodatkowa terapia głosowa, która pomoże dostroić głos. Gdy sparaliżowane są obie struny, może być wymagana tracheotomia, która pomaga oddychać.