Polekowy nieżyt nosa (PLNN)

Katar nie zawsze jest objawem przeziębienia, infekcji lub alergii. Bardzo często leczymy go na własną rękę i wtedy sięgamy po różnego krople do nosa i inne środki, które mają pomóc nam uporać się z uciążliwym problemem. Niemniej jednak niewielu z nas ma świadomość, że przewlekłe stosowanie takich środków oraz ich nadużywanie może nawet pogorszyć sytuację i doprowadzić do wystąpienia polekowego nieżytu nosa (PLNN).

Ale nie tylko krople do nosa mogą wywołać polekowy nieżyt nosa. Zdarza się, że to schorzenie pojawia się na skutek zastosowania innych leków, np. na nadciśnienie lub depresję.

Co powoduje polekowy nieżyt nosa?

Jedną z najczęstszych przyczyn zachorowania na polekowy nieżyt nosa jest długotrwałe i niezgodne z zaleceniami aplikowanie środków na katar, szczególnie kropli wysuszających śluzówkę nosa. Do wystąpienia polekowego nieżytu nosa może dojść już nawet w przypadku, gdy zażywamy środki na katar dłużej niż przez 7-10 dni. Najczęściej do zachorowań na polekowy nieżyt nosa dochodzi w przypadku, gdy pacjenci przyjmują leki, w których składzie obecne są substancje takie jak: ksylomentazolina, nafazolina, oksymetazolina, tetryzolina oraz tymazolina. Mają one działanie obkurczające, zmniejszają obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Jeśli stosujemy takie środki zbyt długo może dojść do wysuszenia i podrażnienia śluzówki. W konsekwencji katar zamiast ustępować, jeszcze się nasila.

Wato jednak mieć na uwadze, że na polekowy nieżyt nosa mogą zachorować także osoby, które zażywają leki na obniżenie ciśnienia lub na depresję, a niekiedy PLNN może być także konsekwencją przyjmowania niektórych środków antykoncepcyjnych.

Jakie są najczęstsze objawy polekowego nieżytu nosa?

Głównym objawem opisywanej polekowego nieżytu nosa jest katar. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest to, że nieżyt nosa mimo wdrożonego leczenia (np. zastosowania kropli lub innych środków na katar) nie ustępuje, a w niektórych przypadkach dodatkowo nasila się.

Innymi objawami typowymi dla polekowego nieżytu nosa, które towarzyszą przewlekłemu katarowi są: obrzęk i zaczerwienienie nosa, zaburzenia węchu, nadmierne przesuszanie śluzówek nosa, gardła, krtani i jamy ustnej i wynikająca z tego powodu chrypka, zaburzenia snu, które są skutkiem upośledzenia oddychania.

Leczenie PLNN

Specjaliści z CM Promed informują, że w leczeniu polekowego nieżytu nosa bardzo ważne jest określenie przyczyny tego schorzenia, tj. dokładne ustalenie, które leki/substancje wywołują zgłaszane przez pacjenta objawy. Następnie zaleca się zaprzestanie stosowania tychże środków.

Ponadto w ramach leczenia polekowego nieżytu nosa może stosować również płukanie jamy nosowej wykorzystując w tym celu roztwór chlorku sodu lub preparaty na bazie wody morskiej.

Natomaist w przypadku, gdy na wskutek długotrwałego zażywania leków doszło do zmian przerostowych tkanek w obrębie małżowin nosowych może nastąpić konieczność przeprowadzenia zabiegu konchoplatyki, czyli korekcji małżowin nosowych. Zniwelowanie lub usunięcie zmian przerostowych jest niezbędne do przywrócenia prawidłowej funkcji małżowin nosowych. Po zabiegu pacjent może na nowo w pełni swobodnie oddychać swobodnie, zażegnany zostaje także problem związany z nadmiernym wysuszeniem i podrażnieniem śluzówki nosa.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje