Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu septoplastyki jest krzywa przegroda nosowa, której skutkiem są zaburzenia oddychania przez nos. Septoplastykę przeprowadza się również u osób, u których skrzywienie przegrody nosowej nastąpiło na skutek urazu.
Innymi czynnikami kwalifikującymi pacjenta do przeprowadzenia takiej operacji są także:
- nawracające zapalenie zatok przynosowych, migdałków podniebiennych, kanałów łzowych;
- zniekształcenia pozapalne nosa;
- naczynioruchowy nieżyt błony śluzowej nosa;
- upośledzenie węchu (w znacznym stopniu);
- wysiękowe zapalenie ucha środkowego (przewlekłe lub nawracające)
Informacje o zabiegu
Septoplastyka najczęściej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą). Jego celem jest przywrócenie przegrodzie nosowej prawidłowego kształtu poprzez usunięcie lub przebudowę niektórych fragmentów wewnątrz nosa. Kiedy lekarza nada już przegrodzie pożądany kształt zakładane są szwy stabilizujące, które zdejmuje się zazwyczaj po około tygodniu.
Zobacz także czym jest tamponada nosa.
Jak przebiega septoplastyka
Zabieg septoplastyki jest procedurą chirurgiczną, która ma na celu korekcję skrzywienia przegrody nosowej. Przebieg zabiegu może nieznacznie się różnić w zależności od konkretnego przypadku, ale zazwyczaj wygląda on następująco:
- Pacjent jest poddawany ogólnemu znieczuleniu.
- Lekarz wykonuje nacięcia wewnątrz nosa, aby uzyskać dostęp do przegrody nosowej.
- Następnie przegroda jest delikatnie odchylana i usunięte zostają niepotrzebne tkanki, które powodują jej skrzywienie.
- W niektórych przypadkach konieczne jest użycie specjalnego narzędzia, zwłaszcza jeśli przegroda jest bardzo skrzywiona, aby poprawić jej kształt.
- Po wykonaniu zabiegu lekarz zamyka nacięcia wewnątrz nosa szwami lub specjalnym klejem chirurgicznym.
- Po zabiegu pacjent zostaje obserwowany przez około dwie godziny, a następnie może wrócić do domu.
Zabieg septoplastyki zazwyczaj trwa około 60-90 minut, a pacjent może potrzebować około tygodnia czasu na pełną rekonwalescencję. Po zabiegu mogą wystąpić bóle głowy, obrzęk i krwawienie z nosa. Laryngolog zaleci także, aby unikać zbyt intensywnych działań fizycznych przez kilka dni po zabiegu, a także stosować krople do nosa i inne leki, aby przyspieszyć proces gojenia. Często wraz z zabiegiem prostowania przegrody nosowej przeprowadzana jest korekcja nosa, poprzez poprawę jego wyglądu.
Zalecenia po zabiegu plastyki przegrody nosowej
Po wykonaniu plastyki przegrody nosowej pacjentom zalecany jest wypoczynek. Osoby po zabiegu septoplastyki przynajmniej przez kilka tygodniu powinny unikać wysiłku fizycznego oraz zrezygnować z uprawiania sportu.
Po zabiegu możliwe jest występowanie krwotoków z nosa. W przypadku silnych krwawień należy zastosować zimne okłady i schładzać nimi okolice nosa i zatok przynosowych.
W okresie rekonwalescencji pacjentom podawane są także leki przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. Lekarze zalecają także, aby po zabiegu utrzymywać prawidłową wilgotność jamy nosowej. W tym celu pacjencji w okresie rekonwalescencji powinni stosować preparaty na bazie soli morskiej.
Należy także pamiętać, aby podczas kichania otwierać usta, aby zminimalizować ciśnienie, które wytwarza się wówczas w jamie nosowej. Pomoże to uniknąć ewentualnych powikłań, np. krwotoku z nosa.
W przypadku silnego krwawienia z nosa lub jamy ustnej, a także wystąpienia wymiotów oraz gorączki należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Efekty i korzyści płynące z zabiegu septoplastyki
Efekt operacji jest natychmiastowy, można go zauważyć już po zdjęciu opatrunku. Niemniej jednak pacjenci powinni mieć świadomość, że w pełni będzie on widoczny dopiero wtedy, gdy struktury nosa usztywnią się na stałe, a obrzęk nosa zniknie. Następuje to zazwyczaj około miesiąc po wykonaniu zabiegu septoplastyki.
Po przeprowadzeniu zabiegu septoplatyki następuje polepszenie kształtu nosa. Korekcja skrzywionej przegrody nosowej gwarantuje także poprawę przepływu powietrza w trakcie oddychania przez nos. Wielu pacjentów po operacji zauważa także poprawę zmysłu powonienia. Przeprowadzona prawidłowo septoplastyka przyczynia się także do ustąpienia objawów nawracającego zapalenia ucha, migdałków itp. Można zatem stwierdzić, że wykonanie plastyki przegrody nosowej przynosi zarówno korzyści medyczne, jak i estetyczne.