Chrapanie to przypadłość, która jest niebezpieczna dla zdrowia chrapiącego, ale też niezwykle uciążliwa dla jego domowników. Ze statystyk wynika, że problem ten dotyczy już co piątego Polaka. Na szczęście tę przypadłość można wyleczyć. W tym celu warto skorzystać z porady lekarzy z CM PROMED, którzy od lat specjalizują się w tej dziedzinie.
Jedną z przyczyn chrapania może być przerost tkanek podniebienia miękkiego i języczka. U osób z taką wadą anatomiczną w trakcie snu dochodzi do zapadania się struktur podniebienia i częściowego zatkania cieśni gardzieli, a co za tym idzie utrudnienia oddychania podczas snu. Ponadto wdychane powietrze wprawia w drgania tkanki podniebienia i języczka powodując chrapanie.
Na czym polega zabieg?
Uvuloplastyka to zabieg, który polega na wycięciu nadmiaru tkanek podniebienia miękkiego oraz resekcji końcówki języczka. Obecnie najczęściej wykonuje się go przy użyciu fal radiowych lub lasera. Celem zabiegu jest zwiększenie przestrzeni gardła środkowego.
Zabieg bardzo często wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W trakcie podawania pacjentowi środków usypiających zakładany jest także szczękorozwieracz, czyli jak nazwa wskazuje narzędzie, które służy do szerokiego otwarcia szczęki pacjenta i odsłonięcia pola operacyjnego.
W trakcie zabiegu chirurg wykonuje dwa pionowe nacięcia na łukach podniebiennych, a także dokonuje resekcji dystalnego odcinka języczka podniebiennego, czyli innymi słowy przycina jego przerośniętą końcówkę.
Następny etap zabiegu wykonuje się metodą radiochirurgii. Przy użyciu fal radiowych lekarz dokonuje w operowanym obszarze niewielkich oparzeń, które w krótkim czasie zabliźniają się, usztywniając tym samym podniebienie. W efekcie dochodzi do poszerzenia cieśni gardła, dzięki czemu powietrze łatwiej przez nie przepływa.
Okres rekonwalescencji
Jeżeli zabieg wykonywany był w znieczuleniu ogólnym pacjent musi pozostać w szpitalu na obserwacji przez około dobę. W tym czasie obowiązuje go również zakaz spożywania pokarmów. Przez kolejne 5-7 dni koniczne jest stosowanie specjalnej diety, polegającej na przyjmowaniu zmiksowanych posiłków w konsystencji płynnej lub półpłynnej.
Pacjenci po zabiegu plastyki podniebienia miękkiego i języczka mogą także przez około 7 do 14 dni uskarżać się na ból gardła i trudności w przełykaniu. Jeżeli wymienione dolegliwości są bardzo uciążliwe pacjent może zastosować środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, ibuprofenu lub ketoprofenu. Gdy ból jest bardzo silny i mimo zastosowanych leków nie ustępuje trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza po pomoc.
Pacjent już po kilku tygodniach od zabiegu powinien zacząć zauważać zmiany. Niemniej jednak na pełne efekty zabiegu zwykle trzeba zaczekać około 2 miesiące, ponieważ tyle trwa proces gojenia.