Piszczenie w uszach – główne przyczyny i diagnozowanie problemu

piszczenie w uszach
piszczenie w uszach

Piszczenie w uszach, czyli szumy uszne to dolegliwość, która jest bardzo uciążliwa. Szumy uszne mogą mieć różne przyczyny, a problem może dotykać nawet 15% dorosłych osób. 

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne i piszczenie w uszach pojawia się dość powszechnie, a osoby zmagające się z tego rodzaju dolegliwościami uskarżają się na wrażenie słyszenie uporczywego dźwięku mimo braku jego obiektywnego źródła. Zwykle szumu nasilają się wraz z wiekiem oraz występują częściej u osób, które są narażone na zwiększony hałas.

Dlaczego pojawia się piszczenie w uszach?

Piszczenie w uszach może mieć różne nasilenie. Dźwięk może być ledwie słyszalny i może on pojawiać się przed zasypianiem. Piszczenie może być również słyszalne przez cały czas. W tym wypadku dochodzi do zaburzenia koncentracji oraz pojawiają się także trudności ze sen. Osoby borykające się z problemem szumów usznych mogą mieć również stanu lękowe i depresyjne, a nawet myśli samobójcze. Nasilenie szumów może być odmienne u poszczególnych pacjentów, ale zwykle dolegliwości te utrudniają sprawne przeprowadzenie badania audiologicznego. Wyniki prowadzonych u tych pacjentów badań wskazują w wielu wypadkach na utratę słuchu.    

Zobacz także: Dudnienie w uszach.

Czy leki mogą powodować pojawianie się pisków w uszach?

Tak. Niektóre leki mogą powodować występowanie szumów usznych. Do leków tych zalicza się między innymi:

  • kwas acetylosalicylowy,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • diuretyki pętlowe,
  • chininę.

Tego rodzaju leki powodują uporczywe objawy w czasie ich przyjmowania. Po zaprzestaniu przyjmowania leków szumy uszne zwykle samoczynnie ustępują. Inaczej sprawa wygląda w przypadku aminoglikozydów oraz cytostatyków zawierających platynę, które mogą powodować silne szumy uszne, a nawet być przyczyną utraty słuchu.

Jakie inne czynniki mogą powodować występowanie szumów?

Piszczenie w uszach może być konsekwencją wielu czynników, wśród których wymienić można między innymi spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, soli kuchennej czy kofeiny.

Czy szumy uszne mogą zwiastować chorobę?

Pacjenci mogą słyszeć kilka rodzajów szumów, w tym dźwięki generowane przez struktury ciała, w tym:

  • naczynia krwionośne,
  • mięśnie,
  • kości,
  • układ oddechowy,
  • staw skroniowo-żuchwowy.

Najczęściej zgłaszanym źródłem akustycznych występującym wewnątrz ciała jest serce, a pacjenci uskarżają się na łagodne buczenie żylne. W tym wypadku konieczna jest diagnostyka mająca na celu wykluczenie poważnych chorób, takich jak na przykład malformacje naczyniowe czy zwężenie tętnicy szyjnej. Powodem szumów może być również dysfunkcja trąbki Eustachiusza, a tego rodzaju zmiany zwykle nie są groźne dla zdrowia.

Jak diagnozuje się piszczenie w uszach?

Piszczenie w uszach może utrudniać codzienne funkcjonowanie i pogarszać jakość życia. W ramach diagnostyki wykonuje się podstawowe badania krwi, których celem jest wykluczenie związanych z niedokrwistością czy zaburzeniem poziomu elektrolitów. W ramach dodatkowej diagnostyki mogą być wykonywane badania obrazowe kręgosłupa szyjnego. Poza tym, poszerzona diagnostyka może obejmować badanie dopplerowskie tętnic domózgowych lub ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi. Wykonywane mogą być również badania neuroobrazowe.

Zobacz także: Dzwonienie w uszach – przyczyny.

Jak leczy się szumy uszne?

Rodzaj prowadzonego leczenia zależy od przyczyn problemów. W przypadku jednostronnych szumów usznych konieczna jest konsultacja audiologiczna, laryngologiczna, otolaryngologiczna lub neurologiczna. Zespół lekarzy może wdrażać różne opcje terapeutyczne obejmujące:

  • terapię internistyczną,
  • medycynę komplementarną,
  • medycynę alternatywną,
  • interwencje psychologiczne,
  • terapię dźwiękiem.

W czasie leczenia pacjenci powinni także zadbać o poprawę higieny snu, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę.

Jakie są dostępne metody leczenia piszczenia w uszach?

W ramach leczenia wskazana może być zmiana leków, ponieważ wybrane produkty mogą powodować piski i szumy uszne. W celu ograniczenia zaburzeń snu i stanów depresyjne wprowadzać można leczenie z wykorzystaniem leków przeciwlękowych, zaś stosowanie aparatów słuchowych może być pomocne w ograniczaniu problemów ze snem. Pacjenci w porozumieniu z lekarzem mogą poddawać się leczeniu dźwiękiem. Leczenie to polega na stosowaniu dźwięku tła lub dźwięku maskującego szumy. Poza tym, w ramach leczenia pacjenci mogą się także uczyć wykorzystywania różnorodnych rodzajów dźwięków w swojej codziennej terapii. Jednym z ważnych elementów leczenia jest z pewnością wsparcie psychologiczne. Z tego powodu warto kierować pacjentów do poradni zdrowia psychicznego, w której chorzy otrzymują pomoc mającą na celu identyfikowanie i pokonywanie barier psychologicznych mogących utrudniać prowadzoną terapię. Warto podkreślić, że dobrze prowadzona terapia poznawczo-behawioralna jest w wielu wypadkach niezwykle skuteczna w ograniczaniu przykrych objawów. Terapia pacjentów borykających się z szumami usznymi może być czasochłonna, ale w wielu wypadkach przynosi bardzo dobre rezultaty.    

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje