Paracenteza jest jednym z zabiegów z zakresu otolaryngologii. Polega na nacięciu błony bębenkowej w miejscu zwanym kwadrantem tylno- lub przednio-dolnym.
Najczęściej zabieg paracentezy wykonuje się o osób przechodzących ostre zapalenie ucha środkowego. Zastosowanie tej procedury leczniczej pomaga zniwelować dolegliwości bóle, wpływa także na obniżenie gorączki oraz przyczynia się do przyspieszania procesu leczenia. Niemniej jednak paracenteza może być badaniem diagnostycznym – w jej trakcie lekarz pobiera próbkę wydzieliny do badania bakteriologicznego.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Paracentezę najczęściej wykonuję się u pacjentów, których problem jest:
- wysiękowe zapalenie uszu z niedosłuchem przewodzeniowym
- niedrożność trąbek słuchowych
- ostre zapalenie uszu oporne na leczenie zachowawcze
- powikłane zapalenie uszu (porażenie nerwu twarzowego, zapalenie błędnika i ucha wewnętrznego, ostre zapalenie wyrostka sutkowatego)
Na czym polega zabieg paracentezy?
Zabieg wykonywany jest przez przewód słuchowy wewnętrzny pod kontrolą mikroskopu operacyjnego. W jego trakcie przy pomocy specjalnego noża do paracentezy nacina się błonę bębenkową, a następnie usuwa się przez powstały w ten sposób otwór nadmiar wydzieliny zalegającej w jamie bębenkowej. Pacjent w trakcie przeprowadzania paracentezy poddawany jest znieczuleniu ogólnemu. W końcowej fazie zabiegu bezpośrednio do jamy bębenkowej podaje się leki przeciwzapalne, a następnie w operowanym obszarze zostaje założony opatrunek. Czas trwania zabiegu standardowo szacuje się na 30-45 minut.
Okres pooperacyjny – hospitalizacja i rekonwalescencja
Zabieg nie wymaga od pacjenta dłuższego pobytu w szpitalu. Zazwyczaj wykonuje się go w trakcie jednego dnia. Pacjent zostaje przyjęty na oddział rano, natomiast zazwyczaj szpital może opuścić już w godzinach popołudniowych. Lekarz może jednak zdecydować o dłuższym pobycie pacjenta w szpitalu na obserwacji.
Specjaliści z Centrum Medycznego PROMED informują, że po zabiegu zalecany jest odpoczynek. Pacjenci powinni ograniczyć wysiłek fizyczny. W przypadku wystąpienia krwawienia z ucha, podwyższonej temperatury ciała, zawrotów głowy lub nagłego pogorszenia słuchu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza laryngologa.