Otalgia to silne i napadowe bóle ucha, które pojawiają się i znikają w sposób nagły. Mają one ścisły związek z bogatym unerwieniem tego obszaru m. in. przez gałązki nerwu trójdzielnego, językowo-gardłowego lub błędnego.
Osoby, które odczuwają silne bóle ucha powinny bez wątpienia zgłosić się do lekarza. Problem częstokroć wymaga specjalistycznej konsultacji otolaryngologicznej. Diagnozowanie przyczyn otalgii nie jest łatwe. Szczególnie w przypadku, gdy w badanie otoskopowe nie wykazuje żadnych zmian w obrębie ucha, a dolegliwościom bólowym towarzyszą dodatkowo gorączka, osłabienie i zmęczenie konieczne jest poszerzenie diagnostyki. Napadowych bólów ucha nie należy bagatelizować, ponieważ mogą być symptomem poważnej choroby.
Przyczyny napadowego bólu ucha
Przyczyny otalgii mają ścisły związek z unerwieniem okolic ucha. Ból może być spowodowany uszkodzeniem nerwów znajdujących się w sąsiedztwie ucha lub powstawać w wyniku dolegliwości bólowych obszarów, które są z nim połączone nerwowo.
Przyczyny napadowego bólu ucha można podzielić na:
a) przyczyny związane z nerwem trójdzielnym, np.: stany zapalne i zwyrodnieniowe stawów skroniowo-żuchwowych; zapalenie ślinianek (przyusznych, podżuchwowych, podjęzykowych); zmiany zapalne w obrębie zębów trzonowych; nowotwory żuchwy, szczęki i przedniej części języka;
b) przyczyny dotyczące nerwu językowo-gardłowego, np.: stany zapalne w obrębie migdałków podniebiennych oraz wywołane przez ich usunięcie; ropnie okołomigdałkowe; nowotwór języka;
c) przyczyny związane z gałązką uszną nerwu błędnego, np.: choroby przełyku i krtani; zapalenie tarczycy.
Leczenie otalgii
Punktem wyjścia w leczeniu otalgii jest zlokalizowanie przyczyny bólu. Lekarze z Centrum Medycznego Promed informują, że na podstawie diagnozy wdrażane jest leczenie objawowe. Usunięcie przyczyny bólu niekiedy nie jest możliwe, ale stosując lekarstwa oraz środki zaradcze można znacznie złagodzić dręczące pacjenta objawy. W tym celu najczęściej zaleca się zażywanie leków przeciwbólowych oraz stosowanie gorących okładów. Dobre efekty może przynieść także wzbogacenie diety w produkty z dużą zawartością witaminy B1. W celu zminimalizowania objawów zalecane jest także zastosowanie fizykoterapii (naświetlania lampą sollux).