Ostre zapalenie gardła powodowane jest zwykle przez wirusy, które odpowiadają za około osiemdziesiąt procent infekcji u dorosłych i niemal za 95 procent wszystkich zachorowań u osób dorosłych. Wśród pierwszych objawów zmian chorobowych związanych z ostrym zapaleniem gardła wymienia się uczucie drapania oraz trudności związane z przełykaniem pokarmów i śliny.
Jakie są najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia gardła?
Większość zachorowań związanych z ostrym zapaleniem gardła wynika z negatywnego oddziaływania wirusów, które odpowiadają za około osiemdziesiąt procent zdiagnozowanych zachorowań u dzieci i prawie wszystkie tego rodzaju zachorowania u dorosłych. Pozostałe zmiany chorobowe mają podłoże bakteryjne obejmują około piętnastu procent zachorowań u dzieci i do dziesięciu procent chorób u osób dorosłych. Jedynie kilka procent chorób powodowanych jest przez inne czynniki.
W jaki okresie notuje się największy przyrost zachorowań?
Ostre zapalenie gardła to choroba, która pojawia się sezonowo, a najliczniejsze przypadki zachorowań notowane są przez dość długi czas obejmujący okres od późnej jesieni aż do wczesnej wiosny.
Jak rozprzestrzenia się choroba?
Ostre wirusowe zapalenie gardła to zwykle zakażenie o podłożu wirusowym, które przenosi się drogą kropelkową. Szerszenie się choroby wymaga bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, a okres wylęgania infekcji wynosi zazwyczaj od jednego do sześciu dni. Należy zatem pamiętać o tym, że objawy chorobowe mogą być obserwowane stosunkowo późno, bo nawet po upływie tygodnia od momentu kontaktu z chorym. Nie można również zapominać o tym, że osoba zainfekowana, w której organizmie rozwija się choroba zaczyna zarażać kolejne osoby w swoim otoczeniu nawet na dni przed pojawieniem się typowych objawów choroby. Co ważne, zarażanie możliwe jest nawet po ustąpieniu objawów i obejmuje okres sięgający nawet trzech kolejnych tygodni.
Jakie są typowe objawy ostrego wirusowego zapalenia gardła?
Do typowych objawów towarzyszących wirusowemu zapaleniu gardła zalicza się:
- dolegliwości bólowe gardła,
- ból głowy,
- ból mięśni i stawów,
- gorączkę o niewielkim nasileniu,
- katar,
- kaszel.
Dodatkowo, pojawiać się może zapalenie spojówek i występować może biegunka.
Czym jest mononukleoza zakaźna?
Mononukleoza zakaźna jest formą infekcji wirusowej wywoływanej przez wirusa Epsteina i Barr. Choroba przenosi się poprzez kontakt bezpośredni wraz ze śliną chorego lub osoby zakażonej. Okres wylęgania choroby jest długi i wynosi nawet sześćdziesiąt dni, a pacjent może zarażać kolejne osoby nawet przez pół roku po ustąpieniu objawów. Warto dodać, że nie jest możliwa całkowita eliminacja wirusa z organizmu, a choroba może przebiegać w sposób bezobjawowy. Chorzy mogą się także borykać z poczuciem osłabienia i rozbicia, bólem gardła oraz wysoką gorączką. Dochodzić może także do powiększenia wątroby, śledziony oraz węzłów chłonnych. U pacjentów może się także pojawiać wysypka oraz występować mogą inne zmiany skórne. W ramach diagnostyki wykonywane jest badanie mające na celu określenie poziomu przeciwciał, a leczenie w wielu wypadkach wymaga hospitalizacji.
Czym cechuje się ostre bakteryjne zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym?
Ostre zapalenie gardła może być powodowane przez bakterie Streptococcus pyogenes. Rozwija się wówczas angina paciorkowcowa, a do zakażenia dochodzić może poprzez drogę kropelkową lub bezpośredni kontakt z chorym. Warto dodać, że źródłem zakażenia może być osoba chora oraz osoba zdrowa, która jest nosicielem bakterii. W większości przypadków objawy choroby pojawiają się dość szybko, maksymalnie po czterech dniach od kontaktu ze źródłem zakażenia. W ramach diagnostyki wykonuje się testy antygenowe oraz posiewy wymazu pobranego z gardła. Szybkie wdrożenie antybiotykoterapii wpływa na szybkość leczenia oraz ogranicza zarażanie innych osób przez chorego. W przeciwnym razie chory może infekować osoby znajdujące się w jego otoczeniu nawet przez siedem dni mijających od ustąpienia objawów.
Jakie objawy cechują infekcję bakteryjną?
Do objawów towarzyszących ostremu zapaleniu gardła o podłożu bakteryjnym zalicza się:
- wysoką gorączkę,
- silny ból gardła nasilający się przy przełykaniu,
- ból głowy i brzucha,
- nudności oraz wymioty.
W przebiegu infekcji bakteryjnej nie występuje katar i kaszel.
Jakie leczenie objawowe można stosować w przebiegu ostrego zapalenia gardła?
W przebiegu infekcji o podłożu wirusowym i bakteryjnym warto sięgać po domowe sposoby i leczenie objawowe, które skraca okres choroby i poprawia stan zdrowia pacjenta. Chorzy powinni zatem zadbać o odpoczynek oraz muszą przyjmować duże ilości płynów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku występowania wysokiej gorączki. Poza tym, mogą oni przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz stosować preparaty działające miejscowo na błonę śluzową gardła. Tego rodzaju produkty dostępne są w formie sprayu czy pastylek do ssania). W czasie leczenia warto stosować także preparaty zawierające:
- benzydaminę lub salicylan choliny, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
- lidokainę, które znieczulają gardło.
A także preparaty złożone do płukania gardła i leki obkurczające błonę śluzową jamy nosowej dostępne w formie kropli, sprayu lub żelu). Korzystne działanie wykazują także preparaty hamujące kaszel suchy.