
Jaki cel ma operacja grzbietu nosa?
Operacja grzbietu nosa ma na celu głównie polepszenie estetyki tego jakże ważnego narządu. Garbaty, zbyt duży nos może być przyczyną poważnych kompleksów i negatywnej samooceny nie tylko wśród młodzieży, ale również wśród dorosłych. Operację nosa można przeprowadzić po całkowitym zakończeniu jego wzrostu i rozwoju, czyli w przypadku mężczyzn w okolicach 18 r.ż., a w przypadku kobiet około 15 r.ż.
Garb na nosie to nic innego jak uwypuklenie części chrzęstnej (wtedy mówimy o garbie chrzęstnym) lub części kostnej (garb kostny grzbietu nosa).
Zabieg chirurgiczny pozwoli nam uzyskać optymalny, dostosowany do proporcji twarzy kształt nosa. Przeciwwskazaniem do jego wykonania są choroby układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzyca. Wskazane jest, aby pacjent nie palił papierosów. Zabieg trwa około 1-2 godzin, a po 1 dniu pacjent może już opuścić klinikę.
Operacja grzbietu nosa – jak wygląda przebieg zabiegu?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Cięcia prowadzone są najczęściej w przedsionku nosa, dzięki czemu mało estetyczne blizny nie są widoczne. Garb ulega spiłowaniu, czasem ścina się go osteotomem. Przy małych nierównościach nosa wystarczy jedynie spiłować garb i założyć opatrunek.
Po zabiegu nową konstrukcję nosa należy usztywnić przy pomocy tzw. setonów. Na zewnątrz konieczne jest założenie opatrunku z gipsu, tworzywa sztucznego lub metalu, który skutecznie unieruchamia nos, chronią go przed jakimikolwiek urazami oraz wpływem czynników zewnętrznych. Po zabiegu twarz jest mocno obrzęknięta, pod oczami widoczne są krwiaki i opuchlizna. Normalny wygląd twarzy odzyskasz po około 14 dniach. Po upływie pół roku od zabiegu można zobaczyć ostateczny jego efekt.