O chrapaniu i bezdechu

Badanie chrapania i bezdechu to stosunkowo nowa gałąź medycyny

Metody leczenia są wciąż doskonalone przez specjalistów. Obturacyjny bezdech senny (OBS) diagnozuje się u około 4% mężczyzn i 2% kobiet. Jest to poważny problem, którego powodem są zapadające się górne drogi oddechowe, co prowadzi do przerwania wymiany powietrza pomiędzy płucami i atmosferą. Taka sytuacja może powtarzać się kilkaset razy w ciągu nocy, trwając każdorazowo od kilku do kilkudziesięciu sekund.

Typowym objawem bezdechu jest głośne chrapanie, nie podobne do cichego i regularnego pochrapywania. Tym, co powinno wzbudzić podejrzenia, jest ciągłe zmęczenie, ból głowy, nadmierna potliwość i kołatanie serca, a także problemy z koncentracją i osłabiona pamięć.

Osoby cierpiące na bezdech nagle wybudzają się ze snu, co spowodowane jest spadkiem ilości tlenu w organizmie i duszeniem się. Bezdech senny prowadzi także do problemów z potencją u mężczyzn. Jest również niebezpieczny dla serca, ponieważ częste niedotlenienia organizmu mogą prowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego i stać się przyczyną zawału serca. Osoba, która wybudza się w ciągu nocy ze snu, często wyczuwa przyspieszone tętno. Niedobór tlenu we krwi, czyli hipoksemia, może doprowadzić nawet do migotania komór. Niemal połowa osób, u których stwierdzono OBS, cierpi na nadciśnienie tętnicze. U takich osób częściej następuje też udar mózgu. Badania pokazują, że OBS wpływa na wydzielanie testosteronu i somatotropiny, czyli hormonu wzrostu.

Bezdech senny dwa razy częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet

To także kobiety najczęściej zmuszają swoich mężów, aby udali się do lekarza, ponieważ nie przesypiają nocy, słuchając oddechu śpiącego obok partnera i czuwając. Ponadto bezdech nasila się u osób śpiących na wznak, dlatego zwykle budzi się chrapiącego i prosi, aby położył się na boku. Objawy występują też częściej u osób starszych, otyłych i posiadających grubą szyję (ponad 42 cm). Bezdech występuje też często u osób z polipami nosa, przerośniętymi migdałkami oraz krzywą przegrodą nosową.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje