Lekarze ze szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie używają innowacyjnej metody podczas operacji rekonstrukcyjnych małżowinę uszną oraz przewód słuchowy pacjentów. Pionierskie operacje, wykonane przez zespół Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcji, do którego należą specjaliści z Centrum Medycznego PROMED. Dla wielu pacjentów, mających za sobą liczne, nieudane próby leczenia, taki zabieg może być szansą.
Tradycyjna metoda nie przynosi pożądanych efektów
Specjaliści z krakowskiego szpitala postanowili zrezygnować z tradycyjnej metody rekonstrukcji narządu słuchu, polegającej na pobraniu chrząstki łuku żebrowego i wszczepieniu zbudowanej konstrukcji w formie ucha pod skórę. Wymagała ona wielu rozłożonych w czasie operacji, a w licznych wypadkach i tak nie przynosiła pożądanych efektów. Ucho nie wyglądało naturalnie, a w niektórych przypadkach konstrukcja była wchłaniana pod skórę i pozostawiała po sobie tylko bliznę.
Postęp w chirurgii transplantacyjnej
Nowa metoda polega na zbudowaniu małżowiny usznej z polietylenowego materiału. Konstrukcja, wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych, jest wszczepiana pod unaczynioną powięź skroniową. Szkielet małżowiny jest pokrywany unerwionym płatem pobranym z okolicy skroniowej, na który jest umieszczany przeszczep skóry, pobierany z ramienia pacjenta, dzięki czemu wygląda ona naturalnie. Badania oraz doświadczenie amerykańskich specjalistów, potwierdzają, że przy wykorzystywaniu takiego rodzaju implantu minimalizowane jest ryzyko jego odrzucenia oraz innych powikłań związanych z transplantacją.
Nowej metoda – jedna operacja wystarczy
Pierwszy pacjent, 15 letni Michał, miał operację w kwietniu bieżącego roku. Urodził się on bez jednego ucha, a jego przewód słuchowy był zarośnięty kością. Piotr Łach i Anna Górecka wraz ze znaną mikrochirurg Anną Chrapustą zdecydowali się przy pomocy innowacyjnej metody przeszczepić pacjentowi ucho, oraz odtworzyć przewód słuchowy. Mikrochirurdzy stanęli przed wyzwaniem, po pierwsze musieli usunąć skutki wcześniejszych, nieudanych operacji, a następnie tylko przystąpić do odbudowy narządu słuchu. Podczas operacji chirurgów wspierał zespół: Małgorzata Makowska, Marta Lachowicz oraz Michał Lis. Dzięki operacji Michał będzie słyszał na ucho, którego wcześniej nie miał.
Znaczące polepszenie słuchu od razu po operacji
W sierpniu odbyła się kolejna operacja. 6 letniemu Jakubowi, który urodził się z niedorozwojem narządu słuchu (nie miał obu uszu), podczas operacji utworzono przewód słuchowy oraz jedno ucho. Już po przebudzeniu pacjent usłyszał słowa najbliższych. Operacja przeszczepienia następnego ucha została zaplanowana na przyszły rok.