Niedociśnienie tętnicze – wszystko co należy o nim wiedzieć

Niedociśnienie tętnicze - wszystko co należy o nim wiedzieć

Aby krew mogła krążyć po całym organizmie i docierać do jego każdego zakamarka, konieczne jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w żyłach i tętnicach. W normalnych okolicznościach to ciśnienie ulega zmianom – w czasie spoczynku organizmu jest niższe, w czasie aktywności, szczególnie fizycznej jest wyższe, lecz dopóki utrzymuje się w określonych wielkościach, nie ma niebezpieczeństwa pojawienia się niekorzystnych skutków wynikających z jego – czasami znacznych wahań.

Jeżeli ciśnienie tętnicze na przestrzeni długiego okresu czasu znacznie odbiega od normy możemy mieć do czynienia – w zależności od objawów – z niedociśnieniem lub nadciśnieniem tętniczym, które nieleczone może doprowadzić do jednej w wielu poważnych chorób.

Niedociśnienie tętnicze

Niedociśnienie tętnicze, zwane inaczej hipotensją lub hipotonią, to schorzenie powodowane zbyt niskim ciśnieniem krwi, która w dużo wolniejszym tempie dociera do ważnych organów powodując zakłócenie ich pracy. Zasadniczo, niedociśnienie może być niezauważone u osób o budowie filigranowej,wśród dzieci oraz osób starszych, ponieważ organizm ma zdolność dostosowania się do okoliczności, spowalniając lub pobudzając organy wewnętrzne do pracy, w celu ich ochrony. Z tego powodu objawy niedociśnienia tętniczego mogą być pomijane i składane na karb zmęczenia.

Przyczyny niedociśnienia tętniczego

Niedociśnienie tętnicze najczęściej ma postać dziedziczenia genetycznego – zapadają na nie osoby w obrębie pokrewieństwa, może także być nabyte z powodu różnych okoliczności.

Czynnikami powodującymi niedociśnienie tętnicze są:
– choroby serca, takie jak: zaburzenie rytmu, zapalenie osierdzia czy
niewydolność,
– niedoczynność przysadki lub tarczycy,
– niedobór płynów ustrojowych,
– niski stan sodu w organizmie,
– choroba Addisona.

Przyczyną może być również przyjmowanie niektórych leków, takich jak:
– przeciwdepresyjne,
– przeciwnadciśnieniowe,
– przeciwarytmiczne,
– moczopędne
i wiele innych.

Na niedociśnienie tętnicze mogą mieć wpływ:
– żylaki,
– stan po zakrzepowy,
– obumarłe lub uszkodzone komórki mózgu z powodu nadużywania
alkoholu albo choroby Parkinsona,
– nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
i inne poważne schorzenia.

Niedociśnienie tętnicze objawia się w dość typowy sposób, i jeżeli stan ten trwa zbyt długo należy zasięgnąć porady lekarza w celu jego wykluczenia lub potwierdzenia. Te objawy to:
– mroczki przed oczami,
– przyspieszone tętno,
– ogólne osłabienie,
– zimne stopy i dłonie,
– nadmierna potliwość,
– senność,
– zawroty głowy,
– kłopoty z koncentracją
oraz tym podobne, przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu.

Leczenie niedociśnienia tętniczego

W przypadku wystąpienia tego typu objawów, należy przede wszystkim uzupełnić płyny i sód w organizmie, czyli pić przynajmniej dwa litry wody dziennie, jak najczęściej przyjmować pozycję półleżącą by zminimalizować nadmiar ciśnienia w jednych partiach ciała, a zrównoważyć w całym ciele, poprawiając tym ukrwienie mózgu; powinno się unikać upałów – odpoczynek w miejscu zacienionym i chłodnym poprawi samopoczucie, należy dobrze się wysypiać, gdyż sen regeneruje organizm, można także pić napar z odpowiednio dobranych ziół leczniczych, zdrowo się odżywiać, a posiłki spożywać częściej i w mniejszych porcjach.

Te i inne, konsultowane z lekarzem zalecenia, pomogą w codziennym funkcjonowaniu osobom z niedociśnieniem tętniczym. Jeżeli nie będzie widać wyraźnej poprawy, a czynniki możliwe nie są przyczyną, lekarz powinien wdrożyć leczenie niedociśnienia jako współchorobę innego schorzenia.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje