Chrapanie to wydawanie charakterystycznych dźwięków powstających wskutek wibracji języczka i podniebienia miękkiego w czasie wdechu podczas spania. To dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. Częściej cierpią na nią mężczyźni niż kobiety. Niewyspanie i zmęczenie spowodowane chrapaniem to najmniej poważne jego skutki. Chrapanie może być również objawem obturacyjnego bezdechu sennego, prowadzącego do niedotlenienia mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, a także wielu poważnych chorób układu krążenia.
Chrapanie a bezdech senny
Chrapanie to w wielu przypadkach niezwykle ważny sygnał ostrzegawczy, który wysyłany jest przez nasz organizm, świadczący o tym, że może dochodzić do niezwykle groźnych dla niego epizodów niedotlenienia organizmu. Chrapanie to jeden z objawów zespołu zaburzeń oddychania podczas snu, w szczególności obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). To choroba spowodowana powtarzającymi się epizodami zamknięcia górnych dróg oddechowych bądź ich zwężenia na poziomie gardła, przy zachowanej pracy mięśni oddechowych, powodując odpowiednio: bezdech bądź spłycenie oddychania.
Konsekwencją bezdechów sennych podczas snu jest niedotlenienie wielu narządów, w szczególności mózgu i serca, co może skutkować zaburzeniami rytmu serca, takimi jak migotanie przedsionków, częstoskurcze i skurcze dodatkowe. Długotrwałe i częste epizody bezdechu w trakcie snu mogą stanowić przyczynę powstawania komorowych zaburzeń rytmu, a także zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu.
Poważne i groźne konsekwencje chrapania
U osób, które zmagają się z chrapaniem i bezdechami sennymi dochodzi do niedotlenienia w trakcie snu. W nocy potrafią wiele razy nieświadomie się budzić. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest niewyspanie, brak energii do działania, a także zaburzenia pamięci, koncentracji i uwagi. To wszystko negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie w życiu zawodowym oraz rodzinnym. Chrapanie może skutkować uczuciem znacznego i ciągłego zmęczenia, pogorszenia nastroju, a także przewlekłymi bólami głowy. Jego konsekwencją jest również obniżenie libido oraz problemy z erekcją.
Jednak wśród konsekwencji chrapania obserwuje się też takie, które stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Jednym z nich jest cukrzyca, której ryzyko rozwoju znacznie wzrasta u osób borykających się z problemem chrapania. Ciągłe nocne wybudzanie się i niedotlenienie powoduje, że organizm się denerwuje, ale jednocześnie broni, co skutkuje wysokim wynikiem cukru we krwi tuż po przebudzeniu. Dlaczego tak się dzieje? To bezdech przyczynia się do gwałtownych zmian w stężeniu hormonów, a dokładniej do wyrzutu hormonów stresu, tj. adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. W rezultacie dochodzi do wzrostu ich stężenia we krwi i w ten oto sposób dają organizmowi sygnał, że ma przygotować się do wysiłku. Odpowiedzią organizmu jest podniesienie poziomu glukozy we krwi, ale także wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie akcji serca. W związku z powyższym bezdech senny stanowi jedną z przyczyn rozwoju nadciśnienia tętniczego. Niedostateczna ilość snu przyczynia się także do zwiększenia ilości erytrocytów we krwi, zatem prowadzi do nadkrwistości, czego skutkiem mogą być poważne choroby układu krążenia.