Endoskopowa operacja zatok jest innowacyjnym sposobem na pozbycie się chronicznych stanów zapalnych zatok przynosowych. Zabieg przeprowadza się w celu usunięcia nieprawidłowości w błonie śluzowej, co prowadzi do udrożnienia zatok. Podczas usuwania zmian chorobowych za pomocą nowoczesnych endoskopów optycznych i mikrochirurgicznych narzędzi, chirurg nie narusza struktur anatomicznych. U kogo przeprowadzane są tego typu zabiegi i na jakie efekty mogą liczyć pacjenci?
Na czym polega endoskopowa operacja zatok?
Endoskopowa operacja zatok polega na udrożnieniu kompleksu ujściowo-przewodowego. Aby zatoki mogły prawidłowo funkcjonować, konieczne są ciągły drenaż i ich wentylacja. Jeśli dojdzie do zablokowania ujścia zatok, pojawia się obrzęk tkanki i stan zapalny, a pacjent uskarża się na przewlekłe zapalenie zatok. Za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada gromadząca się w jamach zatok wydzielina.
Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Wskazaniami do przeprowadzenia endoskopowej operacji zatok przynosowych są chroniczne zapalenia zatok, ciała obce w zatokach, częste infekcje w wyniku anomalii anatomicznych zatok, torbiele, kostniaki i śluzowiaki zatok. Zabiegu nie zaleca się natomiast w przypadku stosowania leków rozrzedzających krew i ciężkich skaz krwotocznych oraz przy zaawansowanej cukrzycy. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także zły stan chorego, czynna infekcja dróg oddechowych, reakcje alergiczne na leki znieczulające i schorzenia nieumożliwiające sięgnięcie po narkozę.
Jak wygląda zabieg i jakie wiążą się z nim korzyści?
Podczas endoskopowej operacji zatok do jamy nosowej wprowadza się endoskop, czyli giętką rurkę zakończoną kamerą. Następnym krokiem jest wprowadzenie mikronarzędzi, za pomocą których możliwe jest wyeliminowanie zmienionych chorobowo tkanek i przywrócenie właściwego drenażu zatok. Po zakończeniu operacji pacjent może wrócić do domu. Od tej chwili może swobodnie oddychać, objawy zapalenia zatok i nawracających infekcji ustępują, a przy tym na twarzy nie pozostają żadne blizny.