FESS (ang. Functional Endoscopic Sinus Surgery) jest operacją zatok przynosowych przy użyciu narzędzi endoskopowych, czyli wzierników ze źródłem światła, które przesyłają obraz z wnętrza naszego ciała na ekran monitora, którym dysponuje chirurg prowadzący zabieg. Operacje tego typu są wykonywane coraz częściej z powodu o wiele mniejszej inwazyjności i komfortu pacjenta.
Jak wygląda zabieg?
FESS może być wykonywana zarówno w przypadku konieczności rozszerzenia ujścia zatok, jak i wycięcia zmian zapalnych czy polipów. Pacjenta poddaje się znieczuleniu ogólnemu lub w przypadku mniejszych zabiegów – znieczuleniu miejscowemu. Lekarz wprowadza kamerę endoskopową do jamy nosowej, a obraz wnętrza zatok pojawia się na monitorze obok. W kolejnym kroku wprowadza się mikronarzędzia, którymi wykonuje się operację na podstawie obrazu dostarczonego z wziernika. Cały zabieg również odbywa się poprzez jamę nosa. Rany operacyjne wewnętrzne są dzięki temu o wiele mniejsze, a ran zewnętrznych nie ma wcale. Cały zabieg trwa około dwóch godzin. Zakładane są specjalne opatrunki, które są o wiele wygodniejsze dla pacjenta, a po jakimś czasie przekształcają się w żel. Unika się więc także nieprzyjemności związanych z wyciąganiem standardowo używanych tamponów z otworów nosowych.
Różnica między FESS a standardową operacją zatok
Operacja zatok może być wskazana, jeśli pacjent doznaje nawracającego ich zapalenia, jeśli potrzebne jest oczyszczenie zatok, usunięcie polipów, a nawet resekcja wyrostków haczykowatych nosa. FESS jest o wiele bezpieczniejszym zabiegiem niż standardowe operacje. Nie dokonuje się otwarcia nosa i zatok, a cały proces przebiega „od wewnątrz”. Pacjent nie będzie posiadał szpecących blizn. O wiele szybsza jest także rekonwalescencja. Bardzo często już tego samego dnia chory może wrócić do domu, a wysiłek fizyczny można wykonywać już po upływie miesiąca. Rezultaty jakie daje FESS są bardziej niż zadowalające. Redukcja objawów zapalenia zatok następuje u nawet 90% chorych poddanych zabiegowi. Warto nadmienić, że palacze tytoniu osiągają gorsze wyniki. Operacja endoskopowa może również spowodować nieprzyjemne komplikacje, acz są one o wiele rzadsze. Należą do nich:
- zasinienie twarzy,
- zaburzenia widzenia,
- nieustające krwawienie,
- nieustające łzawienie.
W przypadku doznania któregokolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Rekonwalescencja po zabiegu
Pacjent najczęściej zostaje wypisany do domu tego samego dnia lub następnego. Kluczowy jest pierwszy tydzień po operacji, kiedy należy dokładnie obserwować zachowanie naszego organizmu oraz przestrzegać rygorystycznej higieny nosa. Przez cały ten okres zatoki będą czyścić się ze skrzepów krwi i wydzielin. Należy też ograniczyć kawę, napoje alkoholowe i wszystko, co może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego. Po miesiącu można rozpocząć uprawianie sportów, a powrót do stanu zdrowia sprzed operacji następuje po upływie około 4 miesięcy.
FESS jest zabiegiem, który zdobywa coraz większą popularność wśród pacjentów. Nie ma się czemu dziwić – bezpieczeństwo, brak blizn na twarzy i szybka rekonwalescencja zapewniają wysoką atrakcyjność dla tego rodzaju operacji. Cena zależy od przyczyny wykonywania zabiegu oraz miejscowości, w której znajduje się klinika i wynosi od 2 500 do ok. 10 000 złotych.