Leczenie skrzywienia przegrody nosowej

O czym świadczy nalot na języku?

Przegroda nosowa to element jamy nosowej, dzielący ją pośrodku na dwie części. Przegroda może ulegać skrzywieniu – niektóre tego typu deformacje są wrodzone i wynikają z nieprawidłowego ułożenia płodu w macicy, inne zaś nabyte, powstałe wskutek urazu.

Objawy krzywej przegrody nosa

Przegroda nosowa zbudowana jest częściowo z tkanki kostnej, a częściowo z chrzęstnej, na niej opierają się tkanki miękkie nosa. Ma ok. 10 cm długości i sięga od czubka nosa aż do gardła. Zniekształcenie może wystąpić w każdym miejscu przegrody, nie wpływając jednocześnie na wygląd twarzy.

Krzywa przegroda nosowa jest przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości, powoduje m.in. chroniczny katar, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, utrudnia ponadto normalne oddychanie oraz prawidłowe dotlenienie organizmu. Może być także przyczyną chrapania, bólów głowy i problemów ze słuchem.

U małego dziecka można podejrzewać tę deformację, jeśli w trakcie kamienia np. piersią często zachłystuje się ono pokarmem lub przerywa ssanie, aby nabrać powietrza.

Osoby dotknięte tym problemem na ogół oddychają przez usta, co zauważalne jest szczególnie podczas snu. Innym utrudnieniem jest oczyszczanie nosa, ponieważ wydzielina, która nie może zostać usunięta, zalega w jamie nosowej i spływa do gardła, następnie musi zostać odkaszlnięta.

W związku z tym, iż dolegliwość ta utrudnia prawidłowe oddychanie, staje się przeszkodą w uprawianiu wielu sportów i ogranicza aktywność fizyczną.

Leczenie deformacji

Skrzywienie przegrody nosa usuwane jest operacyjnie, a o konieczności przeprowadzenia zabiegu decyduje laryngolog. Zaleca się, aby operacja przegrody wykonywana była po 25. roku życia. Wynika to z faktu, iż deformacja ta kształtuje się ostatecznie do tego wieku, aby więc ograniczyć ilość zabiegów korygujących należy zaczekać do zakończenia tego procesu.

Operacja przegrody nosowej może być wykonywany klasycznie. Podczas zabiegu zostaje usunięty fragment kości lub chrząstki, a tkanki miękkie zszyte. Tego typu ingerencje wymagają kilkudniowego pobytu w szpitalu i noszenia opatrunków.

Zabiegi wykonywane w sposób nowoczesny korzystają z endoskopii. Nie wymaga ona nacięć nosa, a w celu jego ustabilizowania zakładany jest odpowiedni opatrunek. Ta metoda jest mniej inwazyjna, nie wymaga pobytu w szpitalu, konieczne jest jednak przez kilkanaście dni szczególne chronienie nosa przed wszelkimi urazami.

Po operacji wymagane jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza i dbanie o nos w celu zapobiegania urazom wtórnym.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje