Krzywa przegroda nosowa – przyczyny, objawy. Kiedy konieczna jest operacja?

krzywa przegroda nosowa
Krzywa przegroda nosowa

Przegroda nosowa powinna dzielić jamę nosową na dwie symetryczne (lub prawie symetryczne) jamy. Niekiedy jednak dochodzi do jej skrzywienia (wrodzonego lub nabytego) i wówczas mamy do czynienia z upośledzeniem drożności przewodu nosowego, co rodzi liczne problemy zdrowotne i zmniejsza jakość życia chorego. Krzywa przegroda nosowa sprzyja infekcjom i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego warto wiedzieć, jakie są jej przyczyny i objawy, a także sposób leczenia.

Krzywa przegroda nosowa – krótko o istocie problemu

Przegroda nosowa stanowi pionową chrzęstno-kostną blaszkę, która powinna dzielić jamę nosową na dwie symetryczne lub prawie symetryczne jamy. Niestety u osób z krzywą przegrodą nosowa blaszka przebiega skośne lub też przybiera kształt litery S. Ponadto na przegrodzie mogą pojawić się różnego rodzaju zmiany – na przykład w postaci kolców lub listew kostnych.

Warto zaznaczyć, że jama nosowa pełni ważną rolę w procesie oddychania, ponieważ oczyszcza i ogrzewa wdychane przez nas powietrze. A dzięki samemu procesowi oddychania do naszego organizmu dostarczany jest niezbędny do życia tlen, a wydalany dwutlenek węgla – zbędny produkt przemiany materii. Niestety w przypadku krzywej przegrody nosowej proces oddychania może zostać utrudniony i powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Skrzywienie przegrody nosowej może być wrodzone i nabyte, a do tego cechować się różną wielkością. Trzeba jednak podkreślić, że każde niepojące objawy, mogące wskazywać na tego typu problemu, należy skonsultować z laryngologiem. Lekarz specjalista za pomocą odpowiednich przyrządów sprawdzi drożność jamy nosowej i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Krzywa przegroda nosowa przyczyny

Jak już zostało zaznaczone, skrzywienie przegrody nosowej może być:

  • wrodzone – zmiana kształtu przegrody nosowej następuje w wyniku nieregularnego wzrostu tkanki wewnątrz nosa bądź nieprawidłowego ułożenia płodu czy też podczas porodu lub w następstwie powstałych urazów okołoporodowych;
  • nabyte – skrzywienie przegrody powstaje na skutek uszkodzeń mechanicznych (np. na skutek intensywnego wysiłku, uprawianego sportu, upadku, bójki, wypadku.).
    operacja przegrody nosowej
    Operacja przegrody nosowej

Objawy krzywej przegrody nosowej

Skrzywiona przegroda nosowa upośledza proces oddychania, a w przypadku infekcji utrudnia odpływ wydzieliny, powodując dodatkowy dyskomfort. W wyniku zwężonego światła przewodu nosowego u osób z krzywą przegrodą nosową, zostaje też utrudniona wymiana powietrza w zatokach.
Do najczęstszych objawów krzywej przegrody nosowej zalicza się:

Krzywa przegroda nosowa operacja

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej skuteczną metodą leczenia krzywej przegrody jest jej septoplastyka. Jest to zabieg operacyjny, który daje trwałe rezultaty, może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz cechuje się stosunkowo krótką rekonwalescencją.

Zabieg septoplastyki jest wykonywany na zlecenie laryngologa, który po dokładnym zbadaniu pacjenta, kwalifikuje go do tej operacji. Septoplastyce może być poddana osoba dorosła, ale też dziecko – szczególnie, gdy skrzywiona przegroda nosowa wiąże się z deformacją twarzoczaszki.
Wskazaniami do wykonania operacji będą między innymi: trudności podczas oddychania, częste zapalenia zatok przynosowaych, dróg łzowych, ale też krwawienie z nosa, mówienie przez nos bądź chrapanie i objawy bezdechu sennego.
Natomiast wśród przeciwwskazań do septoplastyki wymienia się:

  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • infekcje o podłożu bakteryjnym, wirusowym;
  • ostre stany zapalne zatok obocznych.

Poza tym septoplastyka nie zostanie wykonana u osób, których stan zdrowia oceniany będzie jako zły (np. z powodu ciężkich chorób ogólnoustrojowych).

Sama operacja septoplatyki polega na prostowaniu przegrody nosowej i trwa 40-90 minut oraz jest wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym (choć w niektórych przypadkach może odbyć się przy znieczuleniu miejscowym). Na koniec operacji zakładane są szwy, które są usuwane po tygodniu. Pacjent po wykonanej septoplastyce jest wypuszczany do domu po 12 godzinach.

Jak już zostało zaznaczone, proces rekonwalescencji po septoplastyce jest stosunkowo krótki. Przez kilka dni po operacji pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarskich, bazujących przede wszystkim na przyjmowaniu przepisanych przez lekarza preparatów. Zwykle są to preparaty mające na celu nawilżenie jamy nosowej lub ułatwiające mimo obrzęku nosa usuwanie z niego wydzieliny. Poza tym przez około 2-3 tygodni należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, pływania, latania samolotem, opalania się bądź też spożywania alkoholu. Trzeba również unikać gwałtownego wydmuchiwania powietrza nosem oraz przede wszystkim dbać o prawidłową higienę jamy nosowej – stosując fizjologiczny roztwór soli w sprayu. Efekty prawidłowo przeprowadzonej septoplastyki są odczuwalne po upływie okresu rekonwalescencji.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje