Korekcja odstających uszu to zabieg cieszący się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki niemu można nadawać małżowinie usznej nowy wygląd. Otoplastyka zalecana jest w przypadku, gdy jej budowa odbiega zarówno od normy anatomicznej, jak i estetycznej. Dla wielu osób jest to jedyny skuteczny sposób na to, aby pozbyć się kompleksów. To czynniki psychologiczne bardzo często skłaniają do przeprowadzenia zabiegu. Należy zaznaczyć, że może on zostać wykonany zarówno w przypadku odstawania dwóch, jak i jednego ucha. Każdy przypadek rozpatrywany jest w sposób indywidualny.
Czy zabieg może być wykonywany u dzieci?
Odstające uszy u kilkuletniego dziecka nie stanowią powodu do niepokoju, ponieważ jest to okres kształtowania się poszczególnych narządów. Otoplastyka powinna zostać wykonana w wieku od 7 do 14 lat. Istotne jest to, aby lekarz trafnie ocenił, czy zabieg może zostać bezpiecznie przeprowadzony. Nie należy również czekać zbyt długo, jeśli dziecko lub nastolatek posiada kompleksy związane z odstającymi uszkami. Nie każdy wie, że deformacje oraz nieprawidłowości bardzo często zostały odziedziczone. Mogą one jednak posiadać charakter nabyty (np. na skutek urazu mechanicznego).
Czym jest otoplastyka?
Otoplastyka, czyli korekcja odstających uszu sprawia, że małżowina przylega bliżej czaszki. Oprócz tego możliwe jest uzyskanie symetrii pomiędzy uszami. Wpływa to nie tylko na wygląd zewnętrzny pacjenta, ale również jego samopoczucie. Nie bez powodu omawiany zabieg z zakresu chirurgii plastycznej cieszy się od lat ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Bardzo ważne jest jednak to, aby znaleźć godnego zaufania specjalistę, który posiada niezbędne doświadczenie.
Jak przygotować się do zabiegu?
Pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja lekarska, podczas której możliwe jest ustalenie szczegółów zabiegu. Dzieci powinny zostać odpowiednio przygotowane przez rodziców. Muszą zrozumieć, jaki jest cel zabiegu, a także dlaczego warto go przeprowadzić. Należy również wspomnieć o pewnych niedogodnościach, które pojawiają się bezpośrednio po jego przeprowadzeniu. Mowa tutaj nie tylko o dolegliwościach bólowych. Okres rekonwalescencji generuje ograniczenia w życiu zawodowym, czy tez towarzyskim. Pacjent musi na pewien czas zrezygnować z aktywności fizycznej, co może być szczególnie problematyczne w przypadku dzieci.
Przed zabiegiem należy:
- zrezygnować z zażywania leków zawierających w swoim składzie kwas acetylosalicylowy,
- odstawić papierosy na dwa tygodnie przed i dwa tygodnie po zabiegu,
- zgłosić się do lekarza na czczo (w przypadku zabiegu ze znieczuleniem ogólnym).
Nie należy także zapominać o konieczności dostarczenia kompletu badań. Bez nich specjalista nie może podjąć decyzji o przeprowadzeniu korekcji uszu.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Korekcja uszu to zabieg chirurgiczny, który nie może zostać przeprowadzony w każdym przypadku. Do przeciwwskazań zalicza się m.in.:
- choroby nowotworowe,
- infekcja bakteryjna lub wirusowa,
- niektóre choroby układu autoimmunologicznego,
- zmiany skórne,
- epilepsja,
- skazy naczyniowe,
- przebyta lub trwająca antybiotykoterapia,
- stosowanie elektronicznych lub metalowych implantów słuchowych.
Jak przebiega zabieg?
Technika korekcji małżowiny usznej zależy w dużej mierze od lekarza. W zdecydowanej większości przypadków zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem ogólnym. Podstawą jest nacięcie tylnej części małżowiny oraz skuteczne wymodelowanie chrząstki. Konieczne jest wykonywanie nacięć oraz założenie szwów. Podczas trwania zabiegu (przez około 90 minut) pacjent znajduje się w pozycji leżącej.
Rekonwalescencja po zabiegu
Po zabiegu plastyki uszu może pojawić się ból – zaleca się więc stosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Szwy zdejmowane są zwykle po około 9-10 dniach. Ważne jest również to, aby nosić opaskę uciskową i uważać na przypadkowe odgięcia małżowiny. Oprócz tego przez pewien czas należy unikać ekspozycji na słońce, czy też wysokie temperatury. Przez około dwa miesiące nie należy uprawiać sportów kontaktowych. Chciałbyś wykonać zabieg plastyki uszu? Zapraszamy na konsultację do naszych doświadczonych laryngologów.