Długotrwałe szumy uszne są najczęściej objawem stanów chorobowych. O problemie można mówić wtedy, kiedy dolegliwość utrzymuje się przez długi czas lub nabiera na intensywności.
Z pewnością każdy z nas zna to uczucie, jednak w przypadku, gdy szum utrzymuje się krócej niż 5 minut i nie nawraca, to nie jest on powodem do niepokoju.
Czy szumy uszne są groźne?
Głównym źródłem szumów usznych są zwykle choroby. Świadczą one o pewnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. Ponadto mogą one być powodem depresji, czy też stanów lękowych. Osoba, która boryka się z problemem już od długiego czasu może mieć kłopot z wykonywaniem codziennych obowiązków, a nawet wypoczynkiem. Wszystko to powoduje ogromną frustrację i gromadzenie negatywnych emocji.
Warto mieć świadomość, że szumy uszne nie wpływają w żaden sposób na narząd słuchu. Są one jedynie wrażeniem akustycznym, więc nie wywołują chorób. Oczywiście nie można zapomnieć, że choroby wywołujące szumy mogą przyczynić się do pogorszenia słuchu.
Do najpopularniejszych przyczyn powstania szumów usznych zalicza się m.in. nadciśnienie, miażdżycę, nadużywanie leków z określonej grupy, nadczynność tarczycy, obniżoną krzepliwość krwi, urazy głowy lub szyi, działanie czynników chemicznych, przebywanie w nadmiernym hałasie, pęknięcie błony bębenkowej. Na uwagę zasługuje również fakt, że dzwonienie w uszach może być wynikiem silnego stresu lub przemęczenia. Bardzo rzadko szumy uszne są objawem choroby zlokalizowanej wewnątrz głowy. Pomimo tego wiele osób cierpiących na tę dolegliwość obawia się najgorszego.
Jak rozpoznać patologiczne szumy uszne?
Jednorazowe lub sporadyczne szumy uszne nie są problemem. Zwykle trwają one kilkadziesiąt sekund, po czym całkowicie ustępują. O patologicznych szumach usznych mówi się wtedy, kiedy utrzymują się one dłużej niż 5 minut. W takiej sytuacji należy zgłosić się do specjalisty, czyli laryngologa. Diagnoza odbywa się poprzez specjalną aparaturę. Należy pamiętać, ze właściwe rozpoznanie źródła problemu jest czasami bardzo trudne.
W jaki sposób leczy się szumy uszne?
W pierwszej kolejności należy określić przyczynę problemu. W przypadku stanów chorobowych należy skupić się przede wszystkim do przywrócenia organizmu do normy. Wszystko odbywa się oczywiście pod okiem specjalistów.
Warto wiedzieć, że szumy uszne można zmniejszać również domowymi sposobami. Należy zrezygnować ze stoperów i zatyczek do uszu. Dobrze jest zasypiać przy cichych dźwiękach muzyki lub telewizora. Dodatkowym plusem tego jest uwolnienie mózgu o myśleniu o tej dolegliwości. Należy również obserwować reakcje organizmu po spożyciu określonych leków.
Ciekawym jest to, że spożywanie dużej ilości kawy (około 4-5 kubków dziennie) może zmniejszyć intensywność szumów usznych nawet o 15%. Udowodnili to naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, którzy przeanalizowali ponad 65 tys. przypadków. Analiza obejmowała wyłącznie kobiety w wieku 30-44 lat. Wykazano również, że spożywanie kawy kofeinowej zmniejsza ryzyko pojawienia się szumów usznych.