Kiedy chrypka jest sygnałem alarmowym i wymaga wizyty u lekarza?

chrypka
chrypka

Chrypka zwykle jest bagatelizowana. Niesłusznie, ponieważ przewlekła chrypka może stanowić powód do niepokoju. Tego rodzaju zmiana może mieć związek z błahymi lub poważniejszymi przyczynami. Może być ona choćby objawem nadmiernego zmęczenia strun głosowych. Poza tym, może pojawiać się w związku ze stresem. Przyczyny chrypki trwającej dłużej niż dwa tygodnie mogą być także bardzo poważne i związane choćby z rakiem krtani czy niedoczynnością tarczycy. Wśród innych przyczyn chrypki wymienia się refluks żołądkowo-przełykowy oraz alergia.

Czym jest chrypka?

Chrypka to zmiana głosu związana między innymi z przeciążeniem i zmęczeniem strun głosowych. Może mieć ona także związek z nadmiernym stresem oraz chorobami. Chrypka trwająca dłużej niż dwa tygodnie wymaga konsultacji medycznej, ponieważ może być sygnałem świadczącym o niepokojących zmianach zachodzących w organizmie, a związanych między innymi z rozwojem nowotworu czy chorobą refluksową przełyku.

Czy chrypka może mieć związek z przewlekłym zapaleniem krtani?

Tak. Chrypka może być jednym z objawów, które towarzyszą zapaleniu krtani. Zwykle objawy te ustępują wraz z wdrożeniem leczenia i nie pozostawiają zmian.

Jakie inne czynniki mogą powodować chrypkę?

Chrypka może być konsekwencją nadużywanie głosu. Poza tym, może się ona pojawiać u osób palących tytoń oraz nadużywających alkoholu. Powodem chrypki może być także przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu lub przegrzanym pomieszczeniu.

Czym objawia się chrypka?

W wyniku podrażnienia krtani dochodzi do niekorzystnych zmian w obrębie strun głosowych. Stają się one pogrubione. Następuje także zanik błony śluzowej. W efekcie tego pojawia się nie tylko sama chrypka, ale także suchy kaszel oraz drapanie i pieczenie w gardle. Brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do nasilenia się dolegliwości, rozwoju przewlekłego zapalenia krtani oraz w skrajnych przypadkach pojawiania się stanów przedrakowych.

Czy refluks może powodować chrypkę?

Tak. Chrypka może być objawem choroby refluksowej przełyku, czyli przewlekłego zapalenia błony śluzowej przełyku. Tego rodzaju zmiany są wywołane zarzucaniem kwaśnej treści żołądka. W wyniku tego dochodzi do obrzęku brzegów fałdów głosowych i tylnej części krtani. W chorobie refluksowej pojawia się nie tylko sama chrypka, ale również ból i pieczenie krtani oraz uczucie ciała obcego w gardle. W ramach leczenia konieczna jest konsultacja gastrologiczna, a nie jedynie samo łagodzenie dolegliwości.

Czym cechuje się chrypka związana z zaburzeniami hormonalnymi?

Zaburzenia hormonalne, w tym niedoczynność tarczycy to zmiany, które mogą powodować chrypkę. Chrypka może się także pojawiać u kobiet po menopauzie i mieć związek z niedoborem estrogenów. W przebiegu niedoczynności tarczycy dochodzi do pogrubienia głosu, a chrypce zwykle towarzyszy:

  • ciągłe odczuwanie zmęczenia,
  •  przybieranie na wadze,
  •  nadmierna suchość skóry,
  •  obrzmienie twarzy i powiek.

W przypadku występowania tego rodzaju niekorzystnych zmian konieczna jest konsultacja endokrynologiczna lub ginekologiczna.

Alergia jako przyczyna chrypki

U osób borykających się z problemem alergii może pojawiać się chrypka, której towarzyszy świszczący oddech i załamywanie się głosu oraz narastająca duszność. Zwykle tego rodzaju zmiany nasilają się wraz z innymi objawami alergii lub poprzedzają atak astmy oskrzelowej. Należy pamiętać o tym, że nagły obrzęk alergiczny jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może grozić uduszeniem. Wymaga ona zatem pilnej interwencji medycznej.

Chrypka jako objaw zmian o charakterze nowotworowym

Przewlekła chrypka może świadczyć o rozwoju bardzo niekorzystnych zmian, w tym pojawieniu się nowotworu krtani. Zwykle zmiany tego rodzaju są konsekwencją długotrwałego palenia papierosów. Zmianom towarzyszą także inne objawy, w tym:

  •  ból ucha,
  •  kaszel,
  •  duszności,
  •  utrudnione przełykanie,
  •  ogólne osłabienie.

Warto podkreślić, że wczesne wykrycie zmian o charakterze nowotworowym daje duże szanse na skuteczne leczenie oszczędzające krtań. W przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych konieczne jest wdrożenie bardziej radykalnych działań, w tym usunięcia krtani i utraty możliwości mówienia. Zwykle stosuje się także leczenie uzupełniające w postaci chemioterapii i rehabilitacji.

Czy chrypka może być powodowana przez polipy i guzki obecne w krtani?

Tak. Chrypka może być objawem związanym z występowaniem tak zwanych guzków śpiewaczych, czyli małych narośli pojawiających się na fałdach głosowych. Guzki mają związek z nadmiernym przeciążeniem strun głosowych lub rozwojem stanu zapalnego o charakterze przewlekłym. Guzki mogą powodować nie tylko chrypkę, ale również utratę głosu. W przypadku tego rodzaju dolegliwości zaleca się oddychanie przeponowo-żebrowe, które oszczędza struny głosowe. Możliwe jest także operacyjne usuwanie polipów blokujących tchawicę. Na strunach głosowych pojawiać się mogą także brodawczaki, które są konsekwencją infekcji wirusowych. Chrypce wywołanej przez brodawczakami może towarzyszyć duszność. W ramach leczenia u osób dorosłych brodawczaki usuwane są chirurgicznie, zaś u dzieci stosuje się profilaktykę w postaci szczepionek uodparniających.

Czy stres może powodować chrypkę?

Należy pamiętać o tym, że przewlekły i nadmierny stres jest powodem wielu problemów. W wyniku jego negatywnego oddziaływania może się pojawić nie tylko sama chrypka, ale także pokasływanie, chrząkanie i nagły zanik głosu. W przypadku występowania tego rodzaju objawów konieczna jest pomoc neurologiczna lub psychiatryczna.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje