Jak rozpoznać alergię skórną

Jak rozpoznać alergię skórną

Alergia skórna to poważny problem, który nie powinien być ignorowany. Jeżeli nie mamy pewności co do natury zmian skórnych, których doświadczamy powinniśmy skontaktować się z dermatologiem.

Objawy alergii skórnej

Alergia skórna może objawiać się na wiele sposobów w zależności od alergenu oraz indywidualnej reakcji naszego organizmu. Do najczęściej występujących objawów możemy zaliczyć między innymi wypryski, które ujawniają się na skórze w postaci grudek o czerwonych odcieniu. Grudki z czasem mają tendencję do otwierania się oraz sączenia.

Kolejnym powszechnym objawem , jaki może dać alergia skórna jest schodzenie naskórka. Łuszczenie się skóry może być poprzedzone uczuciem szorstkości i jej wysychaniem. Po pewnym czasie może dość do silnego stwardnienia naskórna i będących tego konsekwencją bolesnych pęknięć.

Innym podstawowym objawem alergii skórnej są powszechne wysypki, będące rezultatem bezpośredniej reakcji skóry na alergeny. Należy jednak mieć na uwadze, że alergie skórne czasem mogą być wynikiem reakcji naszego organizmu na spożywane pokarmy i przyjęte leki.
Najpowszechniej występującym rodzajem wysypki jest tzw. pokrzywka.

To czy czy do reakcji alergicznej doszło w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem, czy też poprzez dostanie się alergenu do krwiobiegu można rozpoznać po obszarze występowania wysypki. W pierwszym przypadku, reakcji skóry na alergen wysypka ma charakter miejscowy.

Przyczyny występowania wysypki

Przyczyny alergii skórnej mogą być bardzo różnorodne Jednymi z najpowszechniejszych alergenów z jakimi muszą stykać się osoby uczulone są różnorodne rośliny, a przede wszystkim ich pyłki. Różne rośliny charakteryzacją się odmiennym poziomem uczulania. W Polsce do najniebezpieczniejszych roślin pod tym względem można zaliczyć sumaka, bluszcz trujący oraz dąb. W przypadku części roślin nie ma konieczności bezpośredniego kontaktu. Wystarczy ekspozycja na zwierzę lub osobę, która miała styczność z daną rośliną.

Najpoważniejszym alergenem są kosmetyki oraz różnorodne substancje chemiczne, z którymi możemy mieć styczność w domu. Alergię skórną mogą spowodować środki do makijażu, mydła, szampony czy też perfumy. Tak samo, jak w przypadku roślin czasem wystarczy ekspozycja na osobę, która korzystała z określonych kosmetyków, perfum. W przypadku środków chemicznych, z jakimi możemy mieć kontakt w domu powinniśmy szczególnie uważać na formaldehyd, który może ulatniać się z różnorodnych przedmiotów w domu.

Leczenie alergii

Leczenie alergii najczęściej ogranicza się do zmniejszenia intensywności objawów będących rezultatem ekspozycji na alergeny. Podstawą jest działanie prewencyjne polegające na unikanie alergenów oraz stosowanie odpowiednich leków przeciwhistaminowych takich, jak cetyryzyna, czy też feksofenadyna.

W niektórych przypadkach między innymi w sytuacji silnej pokrzywki może okazać się konieczne przyjmowanie glikokortykosteroidów. Niestety mimo ich skuteczności nie ma możliwości stosowania ich przez dłuższy czas ze względu na skutki uboczne.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje