Wzdęcia to jedne z najczęstszych dolegliwości żołądkowo-jelitowe, z którymi borykają się pacjenci. Wzrastająca ilość gazów gromadzących się w przewodzie pokarmowym i nieprzyjemne uczucie napięcia w brzuchu to najczęstsze z pojawiających się objawów. Występować może także wzrostu obwodu brzucha, obrzęk, uczucie napięcia skóry oraz dyskomfort w ubraniu. Dochodzić może do rozluźnienia ścian brzucha.
Czym są gazy?
Wydzielanie gazów jelitowych jest zjawiskiem normalnym. W przypadku, w którym ilość gazu jest jednak zbyt duża, a gazy wydzielane są ponad dwadzieścia cztery razy na dobę pojawia się problem, który wymaga uwagi. Wzdęcia powstają na skutek zaburzeń ruchliwości jelit, które z kolei mogą mieć związek z nadwrażliwością nerwów żołądkowo-jelitowych. Warto pamiętać o tym, że gazy występują naturalnie w jelitach i pochodzą z powietrza, które jest połykane podczas jedzenia lub mówienia oraz tworzy się z fermentacji pokarmu przez bakterie jelitowe. W połkniętym powietrzu znajduje się tlen i azot, zaś gazy pochodzące z metabolizmu bakteryjnego zawierają dwutlenek węgla, metan, wodór i siarkowodór, który ma bardzo specyficzny zapach. Należy dodać, ilość i rodzaj gazów zależy od stosowanej diety i składu mikroflory jelitowej.
Co może powodować wzrost gazów w jelitach?
Fizjologiczna ilość gazów w jelitach to około 200 ml, zaś całkowita objętość wydalanych w ciągu dnia gazów może sięgać 600 ml. Warto dodać, że zdrowa osoba może wypuszczać gaz od kilkunastu do około dwudziestu pięciu razy dziennie. Wzrost ilości gazów w jelitach może powodować:
- zwiększone połykanie powietrza związane na przykład z mówieniem podczas jedzenia,
- spożycie produktów wiatropędnych w tym, roślin strączkowych,
- spożywanie napojów gazowanych,
- zaburzenie trawienia i wchłaniania składników w jelicie cienkim,
- spowolniony ruch treści pokarmowej przez przewód pokarmowy,
- nadmiar bakterii znajdujących się w jelicie cienkim.
Jak diagnozuje się wzdęcia?
Zwykle wzdęcia diagnozowane są wraz z innymi zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego, w tym zespołem jelita drażliwego lub niestrawnością czynnościową. Diagnostyki wymagają wzdęcia bolesne i powodujące dyskomfort oraz takie, które występują z bólem brzucha. Wśród innych niepokojących objawów towarzyszących wzdęciom wymienia się zmianę związaną z częstotliwością oddawania stolca lub jego konsystencją. Podczas diagnostyki lekarz przeprowadza wywiad medyczny obejmujący pytania dotyczące stosowanej diety czy chorób. Wzdęcia mogą się bowiem pojawiać w przypadku choroby wrzodowej, choroby zapalnej jelit, celiakii czy nietolerancji laktozy.
Jakie badania należy wykonać?
W ramach badan diagnostycznych może być wykonywane:
- badanie kału na pasożyty, krew utajoną ora kalprotektynę,
- wodorowy lub wodorowo-metanowy test oddechowy, który umożliwia ocenę nietolerancji laktozy i fruktozy,
- badania przesiewowe w kierunku celiakii,
- badania radiologiczne, USG jamy brzusznej, gastroskopie i kolonoskopie.
Jakie objawy mogą towarzyszyć gazom?
Rozdęcie to jeden z objawów, który może powodować dyskomfort. Może występować wraz z osłabieniem, utratą apetytu, niezamierzoną utratą masy ciała, gorączką oraz obecnością krwi w kale.
Jakie produkty spożywcze mogą nasilać wzdęcia?
Wśród produktów nasilających dolegliwości wymienia się produkty zbożowe, jabłka, śliwki, gruszki, brzoskwinie, kukurydzę, owies, ziemniaki, lody, mleko, sery pleśniowe i otręby. Nadmiernej fermentacji i gromadzeniu się gazów sprzyja także nietolerancja laktozy i fruktozy oraz nadmierne spożycie sorbitolu i błonnika. Wśród innych czynników nasilających dolegliwości wymienia się zespół jelita drażliwego oraz niestrawność czynnościową, a także niedobory enzymów z trzustki oraz choroby zapalne jelit.
Jak pobyć się wzdęć?
Przykre dolegliwości można ograniczać stosując odpowiednią dietę. Wskazane jest także unikanie jedzenia w pośpiechu oraz mówienia przy posiłkach. Nie jest również zalecane palenie papierosów oraz żucie gumy. W codziennej diecie osoby borykającej się ze wzdęciami powinny znajdować się jajka oraz oliwki, a także winogrona, jagody, wiśnie, awokado, mięso, drób i ryby oraz ryż, jogurt, kefir i maślanka.
Czy na wzdęcia warto stosować zioła?
Zioła mogą być z powodzeniem stosowane w celu redukcji nieprzyjemnych dolegliwości. Dorze dobrane i przyjmowane zgodnie z zaleceniami zioła mogą skutecznie łagodzić przykre dolegliwości, takie jak wzdęcia, gazy, uczucie pełności, a także dolegliwości bólowe brzucha oraz skurcze i nudności. W szerokiej ofercie sprzedaży internetowej i stacjonarnej dostępne są produkty, które zalecane są w przypadku leczenia zespołu jelita drażliwego oraz w dyspepsji czynnościowej. Takie choroby mogą powodować przewlekłe wzdęcia i nadmiar gazów, które z kolei mogą być ograniczane za pomocą unikalnej kombinacji ekstraktów z ziół leczniczych. Poszczególne składniki preparatów działają synergicznie, łagodzą objawy i zwalczają przyczyny dolegliwości, które leżą u podstaw wielu zaburzeń związanych z fizjologiczną czynnością przewodu pokarmowego oraz procesami trawienia.
Dane kontaktowe
ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
olszanska@cmpromed.pl