Migdały pełnią kilka istotnych funkcji w organizmie człowieka, w tym spełniają rolę ochronną. Dzięki nim płuca oraz inne narządy, które położone są w obrębie klatki piersiowej są w mniejszym stopniu narażone na rozwój infekcji spowodowanych patogenami. Z drugiej jednak strony migdały mogą być przyczyną problemów związanych choćby z niewłaściwym rozwojem mowy u dzieci.
Jaką rolę pełnią migdały?
Rola, którą w organizmie człowieka pełnią migdały jest nie do przecenienia. Dzięki migdałom organy położone w klatce piersiowej są skutecznie chronione przed negatywnym wpływem patogenów, które powodują infekcje.
Jakie problemy mogą stwarzać migdały?
Migdały pomimo pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka mogą być przyczyną problemów. Dzieje się tak w sytuacji, w której dochodzi do nadmiernego rozrostu trzeciego migdałka, który może zaburzać prawidłowy rozwój mowy u dzieci. Przyjmuje się, że problem związany z nadmiernym rozrostem trzeciego migdała może dotyczyć nawet dwudziestu procent dzieci.
Jakie objawy powinny niepokoić rodziców?
Rodzice powinni obserwować swoje dzieci i zgłaszać pediatrze wszystkie niepokojące objawy. U maluchów, które na co dzień chodzą z otwartymi ustami można podejrzewać problemy związane z rozrostem trzeciego migdałka. Wśród innych objawów mogących świadczyć o tego rodzaju zmianach wymienia się:
- chrapie podczas snu,
- „świszczenie” w nocy.
Z czego wynikać może nadmierny rozrost migdałków?
Jak wspomniano powyżej, migdały pełnią rolę obronną i chronią płuca oraz inne narządy znajdujące się w klatce piersiowej przed infekcjami. Często pojawiające się infekcje mogą jednak powodować nadmierny rozrost migdałów, które są przyczyną dalszych problemów. Do nadmiernego przerostu migdałków może dochodzić na skutek rozwoju chorób zakaźnych, w tym:
- szkarlatyny,
- odry,
- krztuśca.
Czy skłonność do nadmiernego rozrostu migdałów może być dziedziczna?
Tak. Skłonność do nadmiernego wzrostu migdałów może mieć charakter dziedziczny.
Co należy wiedzieć na temat trzeciego migdałka?
Przyjmuje się, że problem związany z rozrostem trzeciego migdała dotyczy co piątego dziecka. W warunkach prawidłowych w ósmym roku życia migdał powinien się obkurczać i zanikać w okresie pokwitania. Niestety, na skutek częstych infekcji może dochodzić do jego przerastania, co z kolei może stanowić rodzaj mechanicznej bariery utrudniającej swobodne oddychanie. W wyniku tego rodzaju niekorzystnych zmian dziecko:
- ma otwarte usta,
- chrapie,
- boryka się z bezdech,
- jest niespokojne podczas snu.
Czy rozrost trzeciego migdałka może powodować trudności z mową?
Tak. Nadmierny przerost migdałków powoduje zaburzenie mowy. Jest to tak zwane nosowanie zamknięte, które związane jest z brakiem drożności nosa. U dzieci borykających się z powiększeniem migdałów dochodzi także do pogorszenia słuchu następującego wskutek rozwoju stanów nieżytowych trąbek słuchowych o charakterze ostrym lub przewlekłym, ponieważ trzeci migdał uciska ujście trąbek słuchowych. U dzieci zauważalna jest również większa skłonność do powstawania stanów zapalnych uszu. Dzieci stają się niespokojne oraz mają trudności z koncentracją. Ich skóra staje się blada oraz może dochodzić do obrzęku górnej wargi. Wszystkie te zmiany powodują trudności związane z rozwojem prawidłowej mowy.
Jakie działania należy podejmować?
W przypadku występowania problemów należy wdrożyć działania korekcyjne, których rodzaj zależy od danego postępowania medycznego. Rodzice w pierwszej kolejności konsultują się z pediatrą, który w razie potrzeby kieruje maluch do laryngologa i alergologa. W sytuacji, w której badania wykazują, że maluch uczulony jest na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego lub inne alergeny, działania lecznicze obejmują ograniczenie kontaktu dziecka z uczulającymi substancjami, leczenie klimatycznym, stosowanie leków o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, a także podawanie maluchowi preparatów wzmacniających jego odporność.
Jakie działania może wdrażać laryngolog?
Laryngolog może zalecić stosowanie leków o działaniu obkurczającym. Tego rodzaju działanie zachowawcze jest możliwe w sytuacji, w której migdał nie jest zbyt przerośnięty. Znacznie przerośnięty migdał musi być jednak usuwany w trackie zabiegu operacyjnego.
Czy po zabiegu operacyjnym konieczna jest dalsza kontrola stanu zdrowia dziecka?
Tak. Po zabiegu operacyjnym dziecko powinno pozostawać pod kontrolą laryngologa. Poza tym, oddychanie przez buzię i spanie z otwartą buzią przed zabiegiem w wielu wypadkach powoduje trwałe zmiany, takie jak opadanie dolnej szczeki i wady zgryzu. Z uwagi na to, maluch wymaga konsultacji ortodontycznej. Po zabiegu u dzieci dość często pozostaje nawyk trzymania niedomkniętych ust oraz brak jest umiejętności właściwego oddychania. Takie zmiany wymagają pracy z logopedą, którego działania skupiają się na wzmocnieniu mięśni warg. Poza tym, logopedzi zalecają ćwiczenia: oddechowe oraz picie napojów przez rurkę. Dziecko powinno być upominane w przypadku niedomykania ust. Wspólna praca rodziców i logopedy jest w tym przypadku niezwykle ważna i wpływa na prawidłowy rozwój mowy dziecka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieodpowiednie leczenie, w tym brak koniecznego zabiegu może prowadzić do spowolnienia rozwoju malucha, który może borykać się z niedotlenieniem i bezdechem sennym. Brak działań może sprawiać się dzieci borykające się z problemem mają trudności w nauce, a także są nadruchliwe i szybko się męczą.