Zatkane ucho jest sporym problemem, szczególnie jeśli nie możemy udać się do laryngologa. Właśnie dlatego wiele osób poszukuje sprawdzonych sposobów na jego odetkanie. Najważniejsze jest to, aby trafnie określić przyczynę problemu. Wbrew pozorom nie zawsze jest to nadmiar woskowiny. Może okazać się, że bez wizyty u specjalisty się nie obędzie. Jeśli borykamy się z dolegliwością kilka, a nawet kilkanaście dni, to domowe sposoby nie przyniosą pożądanych efektów, wtedy konieczna jest wizyta u laryngologa. Ponadto, możemy doprowadzić do rozwoju poważnego schorzenia.
Zatkane ucho – najczęstsze przyczyny
Zatkane ucho jest równoznaczne z brakiem drożności przewodu słuchowego. Prowadzi to nie tylko do osłabienia słuchu, ale również rozmaitych szmerów, czy też trzasków. Dość często pojawiają się również bóle głowy lub brak koncentracji. Przyczyn omawianego zjawiska jest wiele, jednak najczęściej jest to nadmiar woskowiny. Regularne czyszczenie uszu to absolutna podstawa, jednak pamiętajmy, aby nie robić tego za pomocą patyczków higienicznych. Służą one wyłącznie do czyszczenia ucha zewnętrznego. Wkładanie ich do przewodu słuchowego sprawia, że woskowina nie jest usuwana, a przepychana do dalszej części układu słuchowego, co sprzyja powstawaniu korków. Po płukaniu uszu u laryngologa można odnotować natychmiastowy efekt.
Nie można jednak wykluczyć infekcji trąbki słuchowej, która może być np. powikłaniem choroby gardła. W uchu wytwarza się podciśnienie, które wywołuje efekt jego zatkania. W takiej sytuacji zazwyczaj zalecane są preparaty do nosa, ponieważ to jego udrożnienie przyczynia się do odetkania ucha. Ponadto, pomocne są leki przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. W skrajnych przypadkach zapalenie może doprowadzić do niedosłuchu – właśnie dlatego tak istotne jest to, aby zgłosić się do laryngologa.
Czasami do zatkania ucha dochodzi na skutek zmiany ciśnienia otoczenia np. w samolocie. W takim przypadku dolegliwość ustępuje jednak samoczynnie.
Jak odetkać ucho?
Zastanawiasz się, jak odetkać uszy w zaciszu własnego domu? Nie wiesz, kiedy należy zgłosić się do lekarza? Sprawdź poniższe wskazówki, dzięki którym pozbycie się posiadanego kłopotu stanie się prostsze.
1. Obrzęk przewodu słuchowego – zwykle dochodzi do niego w stanach przeziębienia. W takim przypadku warto jest stosować krople do nosa, czy też inhalacje z olejków eterycznych. Jeśli jednak okaże się to nieskuteczne, to warto skonsultować dolegliwość z lekarzem laryngologiem.
2. Zalegająca woskowina – pod żadnym pozorem nie sięgaj po patyczki higieniczne, gdyż w ten sposób jedynie pogorszysz sprawę. Najprościej jest zakupić krople do rozpuszczania woskowiny. Są one dostępne w każdej aptece, a ich koszt zwykle nie przekracza kilkunastu złotych. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle od 3 do 5 razy dziennie). Warto wziąć pod uwagę, że efekty nie zawsze pojawiają się natychmiast, a więc należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli po kilku dniach nie odnotowaliśmy żadnej poprawy, to należy zgłosić się do laryngologa, który za pomocą specjalistycznych preparatów wykona płukanie ucha. Alternatywą dla preparatów aptecznych jest parafina oraz olejki.
3. Lot samolotem – zmiana ciśnienia może doprowadzić do zatkania uszu. Zazwyczaj dolegliwość mija po krótkiej chwili, jednak może okazać się, że w naszym przypadku będzie utrzymywać się dłużej. Podczas lotu należy np. ssać landrynki, żuć gumę, wywoływać ziewanie.
4. Woda – do zatkania ucha może dojść nie tylko podczas kąpieli w basenie, ale nawet w czasie mycia włosów. Należy zatkane ucho skierować w dół, a następnie lekko potrząsać głową. Niektóre osoby polecają stosowanie suszarki do włosów. Strumień nie powinien być jednak gorący i zbyt intensywny. Zatkane ucho po basenie może być objawem tzw. ucha pływaka. Dochodzi do niego, kiedy przewód słuchowy przez dłuższy czas jest narażony na wodę lub wilgoć. Podejrzewając u siebie ucho pływaka, należy niezwłocznie udać się do laryngologa, który wdroży odpowiednie leczenie.