Jak dbać o głos, aby go nie stracić?

Nadwyrężenie strun głosowych to przypadłość, która może dotknąć każdego. Człowiek rodzi się z wieloma „narzędziami” niezbędnymi do życia oraz komunikowania się z otaczającym go światem. Jednym z nich jest właśnie głos. Noworodek, przychodząc na świat, pierwsze co czyni, to z całych sił krzyczy. W tej chwili jeszcze nie jest świadomy tego, że głos, którego w danym momencie nadużywa, będzie mu musiał służyć przez całe życie. Co robić, by nie nadwyrężać strun głosowych? Jak dbać o głos – naszą wizytówkę i podstawowe narzędzie komunikacji?

Czego należy unikać, by głos pozostał w dobrej kondycji?

Przede wszystkim unikaj infekcji górnych dróg oddechowych. Ból gardła, kaszel, chrypka – to najczęstsze jej objawy. Jeśli mimo wszystko choroba górnych dróg oddechowych nas zaatakuje, należy pić dużo letnich napojów oraz stosować środki mające na celu złagodzić ból, tj. tabletki do ssania, aerozole do gardła czy płukanki. Dajmy również odpocząć strunom głosowym.

Oprócz infekcji gardła, czynnikami zagrażającymi naszym strunom głosowym są używki, takie jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także spożywanie zbyt mocnej kawy i herbaty. Głosowi nie sprzyja również unoszący się w powietrzu kurz, zażywanie niektórych leków, a także przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wymienione czynniki podrażniają struny głosowe oraz mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Wobec tego, jeśli je wyeliminujemy, nasz głos będzie w świetnej formie.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach

Na pewno każdy zna to uczucie, gdy podczas długiej konwersacji zaschło mu w gardle i trudno było wydobyć z siebie kolejne słowa. Z drugiej strony wiele osób wie, jak wspaniale śpiewa się pod prysznicem w wilgotnej łazience. Dla naszego głosu zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza mają niebagatelne znaczenie. Aparat głosowy najlepiej funkcjonuje w temperaturze około 21℃. Z kolei wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 60%. Im więcej mówimy, tym powinna być ona większa. Dlatego tak ważne jest, by w szczególności w okresie zimowym, grzewczym, pamiętać o odpowiednim nawilżaniu powietrza. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza. Jednak dobrym sposobem jest również kładzenie mokrych ręczników na grzejnikach. Starajmy się też wyłączać kaloryfery lub zmniejszać temperaturę na noc.

Naucz się głęboko oddychać przez nos

Wdychane powietrze, które przechodzi przez nos zostaje w sposób naturalny nawilżone. Ponadto rzęski znajdujące się w nozdrzach wyłapują mikroskopijne zanieczyszczenia. W trakcie mówienia bardzo szybko pobieramy powietrze ustami, przez co pomijamy drogę naturalnej ochrony, wysuszając śluzówkę, czego konsekwencją jest większa podatność na różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych.

Dla naszego głosu bardzo ważna jest również technika oddychania. Oddech pełny, głęboki, czyli przeponowo-żebrowy, podczas którego nasze żebra rozsuwają się na zewnątrz, a klatka piersiowa delikatnie na boki, jest najzdrowszy. Najlepiej oddycha się zaraz po przebudzeniu, wówczas jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani. Nasz oddech jest miarowy, a przepona pracuje spokojnie. Znajdźmy w ciągu dnia kilka chwil na relaks i wyciszenie, poćwiczmy ten sposób oddychania, nauczmy się go i wykorzystujmy na co dzień.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje