Holter ciśnieniowy
Pomiary ciśnienia tętniczego mogą być wykonywane na kilka różnych sposobów. Najczęściej stosowaną i najbardziej miarodajną metodą jest wykonywanie codziennych pomiarów przez określony czas przez pacjenta samodzielnie w domu (najczęściej wykonuje się więcej niż jeden pomiar dziennie, o stałych godzinach). Jednak metoda ta nie jest idealna. W niektórych przypadkach kluczowe jest ustalenie, jak ciśnienie zmienia się u danego pacjenta w ciągu dnia. Idealnym do tego narzędziem jest holter ciśnieniowy.
Metody wykonywania pomiarów ciśnienia i kiedy je się stosuje?
Najprostszą metodą badania ciśnienia jest oczywiście użycie standardowego ciśnieniomierza. Urządzenia takie dostępne są dziś w każdej aptece, a ich koszt niewielki, dlatego wiele osób ma je w domu. Jednorazowy pomiar – w domu albo u lekarza – nie jest jednak badaniem w żaden sposób miarodajnym. Każdemu, nawet najzdrowszej osobie zdarzają się od czasu do czasu skoki ciśnienia, które najczęściej nie mają podłoża chorobowego – mogą być związane ze stresem, dużymi emocjami, czy nawet niektórymi składnikami diety. Istotnie jest stwierdzenie, czy nieprawidłowości ciśnienia utrzymują się przez dłuższy czas. Są dwie zasadnicze metody, które pozwalają to sprawdzić. Pierwsza z nich polega na wykonywaniu pomiarów samodzielnie, codziennie, przez czas wskazany przez lekarza. W idealnych warunkach pomiary takie powinny być wykonywane dwa razy dziennie, zawsze w tych samych godzinach. Taka metoda pozwala ustalić, czy podwyższone (albo obniżone) ciśnienie jest stanem utrzymującym się dłużej i czy wymaga rozpoczęcia dalszej diagnostyki i leczenia. Kolejnym sposobem jest zastosowanie holtera.
Jak wygląda pomiar ciśnienia przy pomocy holtera?
ABPM holter jest urządzeniem bardzo podobnym do standardowego, elektronicznego ciśnieniomierza. Różnica polega na tym, że pomiary wykonywane są automatycznie w określonych odstępach czasu, a wszystkie wyniki zapisywane w pamięci. Pomiar zazwyczaj trwa cały dzień, w czasie którego pacjent musi nosić na sobie holter. Najczęściej w ciągu dnia urządzenie mierzy ciśnienie co piętnaście minut (do pół godziny), a w nocy co pół godziny (do godziny) – w zależności od potrzeb. Po wykonaniu pomiaru holter zwraca się lekarzowi, który sczytuje z niego dane, dzięki czemu uzyskuje dokładne dane o zmianach ciśnienia tętniczego u pacjenta w ciągu dnia. Czasem badany proszony jest również, by w dniu badania dokładnie notował godziny rozpoczęcia i zakończenia swoich zajęć, dzięki czemu można dowiedzieć się, jak wpływają one na ciśnienie.
Jakie są zalety mierzenia ciśnienia przy pomocy holtera?
Dzięki urządzeniu takiemu jak holter badanie ciśnienia i jego zmian w ciągu dnia może być bardzo dokładne. Przede wszystkim należy pamiętać, że badanie holterem nie zastępuje samodzielnych pomiarów w dłuższym okresie. Kiedy jednak już wiemy, że dany pacjent ma nieprawidłowości w ciśnieniu tętniczym, badanie takie może pomóc stwierdzić, jak zmienia się ono w ciągu doby i jak poszczególne czynności, takie jak praca, posiłki, aktywności fizyczne, czy sen, wpływają na te zmiany. Badanie takie zaleca się przede wszystkim osobom, w przypadku których podejrzewa się, że nieprawidłowe ciśnienie nie utrzymuje się przez cały czas, ale następują jego duże wahania. Taka sytuacja może być wynikiem różnych stanów chorobowych, a badanie przy pomocy holtera jest jedną z metod diagnostycznych. Dużą zaletą badania ciśnienia holterem jest również możliwość uzyskania wiedzy, jak różne zachowania i sytuacje wpływają na zmiany ciśnienia. Taka wiedza może pomóc zmienić tryb życia, jeżeli z jakichś powodów nie zaleca się leczenia farmakologicznego.
W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj się z nami:
Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków
Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
Dane kontaktowe
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
rejestracja@cmpromed.pl
ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
olszanska@cmpromed.pl