Przewlekłe zapalenie zatok to schorzenie, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ta uciążliwa dolegliwość wyróżnia się niedrożnością nosa, katarem, kaszlem oraz spływaniem powstałej wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Często towarzyszą mu zaburzenia zmysłu węchu i słuchu, przytkane uszy, uczucie obrzęku twarzy i ucisk w okolicy skroni. Najczęściej wynika z nieprawidłowego procesu wentylacji, który skutkuje pojawieniem się stanu zapalnego oraz zakażenia nosa. By zapobiec temu nieprzyjemnemu schorzeniu, przeprowadza się endoskopowe operacje zatok: FESS oraz tzw. balonikowanie.
Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, czyli FESS, to podstawowa metoda leczenia przewlekłego zapalenia zatok. Poprawia naturalne mechanizmy umożliwiające wypływ wydzieliny, a w dodatku jest o wiele bardziej łagodną procedurą, niż dotychczas stosowane w medycynie: nie ma więc potrzeby rozcinania skóry i błony śluzowej pacjenta. Przywraca sprawną wentylację, zapewnia prawidłowy mechanizm oczyszczenia jam zatok i usuwa wszystkie przeszkody, które blokują drożność. Precyzyjnie likwiduje przerosty błony śluzowej, polipy oraz nieprawidłowości w strukturze kostnej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Badania wymagane do rozpoczęcia leczenia:
– rynoskopia – badanie stanu górnych dróg oddechowych oraz nosa
– endoskopia
– tomografia komputerowa zatok przynosowych
– bakteriologiczne i mikrobiologiczne badanie wydzieliny z nosa.
Balonikowanie, zwane inaczej cewnikowaniem endoskopowym zatok, to najnowsza metoda ich udrażniania. To zabieg zupełnie bezkrwawy i mało inwazyjny: dzięki zastosowaniu niewielkich, miękkich i elastycznych narzędzi delikatnie otwiera się zablokowane zatoki. W dodatku balonikowanie wyklucza usuwanie tkanek, więc zabieg nie wiąże się z zakładaniem szwów czy opatrunkami. Z tego zabiegu mogą korzystać więc wszyscy pacjenci, a w szczególności dzieci: jest bezpieczny i przebiega zupełnie bezstresowo.
Zalety balonikowania:
– bezkrwawy, nieinwazyjny
– trwa maksymalnie 1,5 godziny
– nie pozostawia żadnych blizn ani śladów
– pacjent może wrócić do domu już po 3 godzinach.
Dane kontaktowe
ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
rejestracja@cmpromed.pl