Drenaż uszu – kiedy potrzebny jest zabieg?

Czyrak ucha - objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie ucha to dolegliwość, która może rozwijać się u pacjentów w każdym wieku – również u tych najmłodszych. Aby zmniejszyć uciążliwość niedogodności, jakie jej towarzyszą, wspomóc proces leczenia i zapobiec dalszym komplikacjom, wykonuje się drenaż.

Kiedy wykonuje się drenaż uszu u dzieci?

Przyczyny problemów z dziecięcym narządem słuchu może być wiele. Najczęstsze spośród nich to przerost migdałka gardłowego oraz niedrożność trąbek słuchowych spowodowana zaleganiem wydzieliny lub woskowiny. Nawracające stany zapalne ucha środkowego lub długotrwałe infekcje, którym towarzyszy gęsta wydzielina zatykająca przewody słuchowe – to najczęstsze wskazania do wykonania drenażu. Można przeprowadzić zabieg na dwa sposoby. Pierwszy z nich to nacięcie błon bębenkowych, nazywane inaczej paracentezą lub myringotomią. Procedura polega na rozcięciu błony i uwolnieniu wydzieliny chorobowej z ucha środkowego. Nacięcie wykonuje się także w celu pobrania próbki płynu gromadzącego się w uchu i zbadaniu jego składu. Dzięki temu można zdiagnozować chorobę i dobrać najskuteczniejsze metody leczenia.

Paracentezę wykonuje się przede wszystkim u dzieci do 3 miesiąca życia. Zabieg jest przeprowadzany pod znieczuleniem ogólnym. Dodatkowe wskazania do wykonania procedury to uwypuklenie błony bębenkowej, które może prowadzić do samoistnego pęknięcia oraz wzmożone dolegliwości towarzyszące zapaleniu ucha (bardzo silny ból, wysoka gorączka). Paracenteza stosowana jest również, gdy brak leczenia lub dobranie nieodpowiednich metod przyczyniły się do wystąpienia komplikacji i efektów ubocznych, które są niebezpieczne dla zdrowia. Przy przewlekłym zapaleniu ucha środkowego wykonuje się także drenaż wentylacyjny.

Jak zapobiegać powikłaniom?

Ignorowanie zaleceń lekarskich lub nieumiejętne przeprowadzenie drenażu może przyczynić się do wystąpienia groźnych powikłań, prowadzących do utraty słuchu lub nawet do posocznicy. Aby leczenie przebiegło pomyślnie, należy przede wszystkim regularnie umawiać się na kontrole lekarskie. Poprawa stanu zdrowia może okazać się pozorna, dlatego należy systematycznie weryfikować postępy w leczeniu. Przez pierwszy tydzień po zabiegu konieczna jest również ochrona ucha przed wilgocią. Nie można także stosować patyczków kosmetycznych do czyszczenia. Wprowadzanie płynów rozpuszczających woskowinę również nie jest wskazane. Działania takie jak nurkowanie lub choćby zanurzanie głowy w wodzie mogą prowadzić do zapalenia ucha środkowego.

Przed zabiegiem należy wykonać niezbędne badania zalecone przez lekarza. Chodzi na przykład o morfologię. Konieczne są także konsultacje ze specjalistami innymi niż laryngolog, jeśli dziecko cierpi na przewlekłe dolegliwości. Wykonuje się również badanie słuchu. Dopiero po uzyskaniu dogłębnej wiedzy na temat stanu pacjenta można przeprowadzić drenaż. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut, a z poddaniem się mu nie wiąże się długotrwała hospitalizacja. Tym niemniej ryzyko wystąpienia komplikacji jest duże, jeśli nie przestrzega się zaleceń lekarskich.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje