Czym jest nerwica serca?

nerwica serca
nerwica serca

Ból odczuwany w klatce piersiowej czy kołatanie serca to objawy, które nigdy nie powinny być bagatelizowane. W sytuacji, w której objawom towarzyszy również uczucie płytkiego oddechu czy lęk o zdrowie i życie można podejrzewać rozwój tak zwanej nerwicy serca. Przyczyną tego rodzaju zmian są zaburzenia lękowe, a ich leczenie obejmuje psychoterapię i farmakoterapię.

Co warto wiedzieć na temat nerwicy serca?

Nerwica serca to zespół objawów, które są mogą się pojawiać w przypadku poważnych chorób serca, ale są powodowane przez zaburzenia lękowych. Pacjent może zatem odczuwać nieprzyjemne objawy, zaś wyniki wykonywanych badań nie wskazują na nieprawidłowości związane ze stanem serca. Tego rodzaju zaburzenia lękowe zwykle są diagnozowane w europejskiej populacji zaburzeń psychicznych i mogą dotykać nawet około trzydziestu procent ludzi, którzy odczuli objawy co najmniej raz w życiu.

Jakie objawy pojawiają się najczęściej?

Wśród najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów wymienia się te, które są związane z układem nerwowym i układem krążenia oraz obejmują:

  • ból i kłucie w klatce piersiowej, które pojawiają się w okolicy przedsercowej i mają zmienny charakter, mogą się długo utrzymywać i jest poprzedzony stresem emocjonalnym,
  • kołatanie i nierówne bicie serca,
  • przyspieszone tętno i wzrost ciśnienia tętniczego,
  • niepokój o zdrowie i życie,
  • przyspieszony i płytki oddech,
  • uczucie duszności,
  • osłabienie,
  • zawroty głowy,
  • nudności, wymioty, biegunki,
  • nadmierną potliwość,
  • suchość w jamie ustnej,
  • zaburzenia koncentracji i pamięci.

W zaburzeniach lękowych objawy zwykle pojawiają się nagle, zwykle trwają dość krótko oraz samoistnie ustępują. Mogą występować nawet kilkanaście razy na dobę oraz mogą powodować trudności związane z codziennym funkcjonowaniem w pracy i w rodzinie.

Jakie są przyczyny nerwicy lękowej?

Przyczyny zaburzeń lękowych są złożone i stanowią wynik interakcji kilku czynników. Należą do nich między innymi czynniki biologiczne, wśród których wyróżnia się podatność  genetyczną, zmiany anatomiczne i czynnościowe w mózgu oraz zaburzenia neuroprzekaźnictwa, Przyczyną problemów mogą być także czynniki psychospołeczne, takie jak choćby nowa praca, zmiana miejsca zamieszkania, śmierć bliskiej osoby czy brak poczucia opieki w okresie wczesnodziecięcym. Na rozwój zaburzeń lękowych bardziej narażone są kobiety oraz osoby młode. Wśród innych czynników ryzyka wymienia się  samotność, niski poziom wykształcenia oraz niski status społeczny.

Czym różni się nerwica serca od chorób serca?

W obu przypadkach objawy mogą być zbliżone i mogą obejmować ból w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca czy duszności. W przypadku nerwicy dolegliwości pojawiają się jednak zazwyczaj w spoczynku i są poprzedzone stresującą sytuacją. W przypadku chorób serca zmiany pojawiają się zwykle podczas lub bezpośrednio po wysiłku. W celu różnicowania chorób konieczna jest ocena wyników badania fizykalnego, EKG, badania echokardiograficznego serca (ECHO serca), całodobowego monitorowania pracy serca czy testu wysiłkowego. Warto dodać, że ból świadczący o zawale serca zwykle związany jest z uczuciem ucisku lub dyskomfortu zlokalizowanego w rejonie przedniej części klatki piersiowej, okolicy szyi, żuchwy, ramienia i lewej kończyny górnej. Ból nasila wysiłek fizyczny, a dolegliwości mijają po odpoczynku lub po podaniu nitrogliceryny. W przypadku nerwicy serca ból jest tępy oraz narasta i zmniejsza się. Ból nie promieniuje, pojawia się w spoczynku i nie ma związku z wysiłkiem fizycznym. Pojawia się w sytuacjach stresowych, nie ustępuje po przyjęciu nitrogliceryny i może występować wraz z uczuciem paniki. Ból zwykle samoistnie ustępuje.

Jak leczyć nerwicę serca?

Żaden ból w okolicy serca nigdy nie powinien być bagatelizowany. W jego przypadku konieczna jest konsultacja medyczna. Specjalista w pierwszej kolejności musi wykluczyć somatyczne podłoże objawów, które są zgłaszane pacjenta dolegliwości i związane są z zawałem serca, chorobą niedokrwienną serca czy niedoczynnością tarczycy. Wykluczone musi zostać także zatrucie organizmu narkotykami. Leczenie nerwicy wymaga konsultacji psychologicznej i psychiatrycznej, a podczas niego korzysta się między innymi z psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Wdrażane może być także leczenie z użyciem środków farmakologicznych, czyli leków przeciwdepresyjnych o działaniu przeciwlękowym. Wskazane jest także zadbanie o aktywny odpoczynek. Odpowiednią ilość snu, zdrową dietę oraz unikanie sytuacji stresowych. Godnym polecenia rozwiązaniem obniżającym poziom stresu jest wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych oraz sięganie po medytację.

Czy nerwica serca może być niebezpieczna?

Objawy, które pojawiają się w przebiegu nerwicy serca mogą znacznie pogarszać jakość życia pacjenta oraz powodować upośledzenie jego funkcjonowania nie tylko w życiu osobistym, ale także w życiu zawodowym czy społecznym. W wyniku tego pojawiać się może apatia, przygnębienie, rozdrażnienie, a nawet bezsenność i depresja. Brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do nasilenia się objawów oraz zwiększać ryzyko związane z uzależnieniem od alkoholu, leków przeciwlękowych i środków nasennych, a także zwiększać zagrożenie związane z próbami samobójczymi.

Umów wizytę: Kardiolog Kraków.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje