Czy należy obawiać się hipercholesterolemii?

mężczyzna cierpiący na zapalenie mięśnia sercowego chwyta się za serce

Hipercholesterolemia to jedna z przyczyn chorób serca, które corocznie stanowią przyczynę milionów zgonów na świecie. W przypadku hipercholesterolemii zwiększony jest poziom cholesterolu, który w działa szkodliwe i utrudnia prawidłową pracę serca.

Czym jest hipercholesterolemia?

Hipercholesterolemia to choroba, w przebiegu której dochodzi do zaburzenia tak zwanej gospodarki lipidowej organizmu. W efekcie tego rodzaju niekorzystnych zmian zwiększa się poziom cholesterolu we krwi. Choroba dotykać może osoby w każdym wieku, a szacuje się, że na całym świecie zmaga się z nią nawet około trzech milionów ludzi.

Jakie rodzaje hipercholesterolemii można wyróżnić?

Wyróżnia się dwa typy choroby, w tym:

  • hipercholesterolemię pierwotną, która uwarunkowana jest genetycznie,
  • hipercholesterolemię wtórna, która może mieć związek z niedoczynnością tarczycy, cukrzycą czy przewlekłą niewydolnością nerek.

Jakie są najczęstsze przyczyny choroby?

Hipercholesterolemia może być powodowana przez czynniki genetyczne lub środowiskowe. Na rozwój choroby wpływa między innymi:

  • niewłaściwa dieta,
  • brak aktywności fizycznej,
  • nadwaga i otyłość,
  • cukrzyca,
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroby nerek.

Zwiększone ryzyko związane z zachorowaniem obserwowane jest również u pacjentów, u których zdiagnozowano przewlekłe autoimmunologiczne choroby zapalne, a także u osób, u których w wywiadzie medycznym stwierdza się obciążenie przedwczesną chorobą niedokrwienną serca.

Jakie są typowe objawy hipercholesterolemii?

W większości wypadków choroba przebiega bezobjawowo, a ewentualne zmiany w organizmie pojawiają się w momencie, w którym dochodzi do zaburzenia pracy organów. Pojawiać się mogą wówczas dolegliwości bólowe w obrębie kończyn dolnych u pacjentów z miażdżycą czy zawroty głowy w przebiegu miażdżycy naczyń szyjnych. Poza tym, pojawiać się mogą żółtaki. Są to niewielkie zmiany skórne zlokalizowane na powiekach w rejonie kąta wewnętrznego oka. Takie zmiany występować mogą również na ścięgnach Achillesa, powierzchni stawów kolanowych, łokciowych czy pośladkach. U niektórych pacjentów występować może także rąbek starczy, czyli biały pierścień rogówki. Dowiedz się więcej na temat miażdżycy.

Jak diagnozuje się chorobę?

U pacjentów, u których podejrzewa się chorobę wskazane jest oznaczanie poziomu lipidów we krwi. Badanie powinno być wykonywane na czczo. Zazwyczaj wykonuje się tak zwany lipidogram, czyli profil lipidowy, który obejmuje nie tylko oznaczenie stężenia TC, czyli cholesterolu całkowitego, ale również poziom HDLC, czyli tak zwanego dobrego cholesterolu i trójglicerydów. Przyjmuje się, że stężenie cholesterolu całkowitego nie powinno przekraczać 190 mg/dl, zaś w przypadku frakcji zawartość LDL powinna być niższa niż 115 mg/dl.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie powinno być wdrażane przed wszystkim u pacjentów borykających się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego działania powinny być ukierunkowane przede wszystkim na obniżeniu podwyższonego stężenia frakcji LDL, a dopiero potem obniżeniu poziomu TG, i podwyższeniu cholesterolu HDL. Poza tym, konieczna jest zmiana stylu życia. Pacjenci powinni stosować odpowiednią dietę oraz zadbać o aktywność fizyczną. Konieczna jest odpowiednia podaż fitosteroli, które znajdują się między innymi w:

  • olejach roślinnych,
  • owocach i warzywach,
  • orzechach,
  • zbożach i roślinach strączkowych.

W sprzedaży dostępne są również odpowiednie suplementy na cholesterol, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie diety. Stabilizują one poziom lipidów we krwi dzięki zawartości ekstraktów roślinnych oraz nienasyconym kwasom tłuszczowym z grupy omega-3. Tego rodzaju produkty mają ograniczoną skuteczność i dobrze sprawdzają się w przypadku niewielkich przekroczeń norm. W sytuacji, w której mamy do czynienia z wysoką hipercholesterolemią konieczne jest jednak podawanie leków. Pacjenci muszą zatem przyjmować statyny, które zmniejszają syntezę cholesterolu w wątrobie. Poza tym, w leczeniu stosowany jest ezetymib, który hamuje wychwytywanie cholesterolu z jedzenia oraz żółci na poziomie jelita, a także leki, które wiążą kwasy żółciowe czy zmniejszają stężenie TG. W przypadku pacjentów, u których diagnozowana jest ciężka i oporna na leczenie hiperlipidemią, wskazane jest postępowanie zabiegowe. Poza tym, wykonywana może być afereza, podczas której LDL, czyli „zły cholesterol” usuwany jest pozaustrojowo poprzez wymianę osocza. Stosowany może być również bypass jelitowy, który ogranicza wchłanianie zwrotne kwasów tłuszczowych.

Jakie mogą być powikłania w przypadku hipercholesterolemii?

Choroba może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka związanego z występowaniem powikłań sercowo-naczyniowych obejmujących zmiany miażdżycowe zmiany w tętnicach wieńcowych, co może prowadzić do rozwoju choroby niedokrwiennej i zawału serca. Poza tym, w wyniku zmian z tętnicach szyjnych występować może udar mózgu. Brak odpowiedniego krążenia w kończynach dolnych może z kolei prowadzić do ich niedokrwienia i amputacji.

Jak zapobiegać chorobie?

Poziom „złego cholesterolu” można ograniczać poprzez regularną aktywność fizyczną oraz eliminowanie czynników ryzyka związanych z rozwojem choroby . Zalecane jest stosowanie zdrowiej i zbilansowanej diety oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. W ramach profilaktyki powinny być wykonywane oznaczenia poziomu cholesterolu we krwi oraz w razie konieczności przyjmowane suplementy diety.

W celu umówienia wizyty u lekarza kardiologa lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5 G, 31-513 Kraków
ul. Nad Strugą 7, 31-411 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 415 11 01

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje