Choroby jelita grubego

zapalenie jelita grubego

Najczęstsze choroby jelita grubego

Choroby jelit można zaliczyć do grona chorób cywilizacyjnych. Nieprawidłowa dieta, szybki tryb życia i nadmierny stres przyczyniają się do rozwoju choroby jelita grubego, która potrafi znacząco obniżyć komfort życia. Zobacz, jakie są najczęstsze choroby jelita grubego oraz kiedy należy udać się do lekarza!

Jelito grube choroby

Problemy z jelitem grubym mogą wynikać z różnych przyczyn. Bardzo często u podłoża chorych jelit leżą czynniki środowiskowe lub uszkodzenia powstałe wskutek własnych zaniedbań. Co więcej, w obrębie jelita grubego wyróżnić można kilkanaście różnych jednostek chorobowych, które dają podobne objawy.

Choroba Leśniowskiego i Crohna

Choroba Leśniowskiego i Crohna jest jednostką chorobową o nieznanej etiologii. Choroba objawia się szeregiem nieprzyjemnych symptomów takich jak bóle brzucha i przewlekła biegunka. Ze względu na nieznane pochodzenie choroby, jej skuteczna metoda leczenia również nie jest znana. Lekarze skupiają przede wszystkim się na łagodzeniu jej objawów.

Hemoroidy

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to problem, z którym boryka się niemal co drugi Polak. Hemoroidy w znaczący sposób obniżają jakość życia chorego. Na szczęście istnieje wiele skutecznych terapii prowadzących do całkowitego wyleczenia. Jest to gumkowanie, skleroterapia, laseroterapia oraz metody chirurgiczne.

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego

MZJG to jednostka chorobowa o nieznanym pochodzeniu. Jej charakterystyczną cechą jest obecność mikroskopowych zmian histopatologicznych, które nie są widoczne w badaniu endoskopowym. MZJG objawia się przewlekłą biegunką i pojawia się zwykle u osób po 70 roku życia.

Nietrzymanie stolca

Nietrzymanie stolca to stan, w którym chory nie może kontrolować miejsca i czasu oddania stolca. Nietrzymanie stolca jest problemem, który najczęściej dotyczy osób starszych, ale równie dobrze może pojawić się w młodszych grupach wiekowych, na przykład wskutek urazów w obrębie miednicy.

Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten

NCGS jest rodzajem nietolerancji glutenu, przez którą organizm w negatywny sposób reaguje na białka znajdujące się w niektórych zbożach, wywołując przy tym szereg nieprzyjemnych symptomów ze strony układu pokarmowego. Na razie jedynym co wiemy o tej chorobie, jest to, że do złudzenia przypomina ona inną jednostkę chorobową, w przebiegu której chory nie toleruje glutenu.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest jedną z najczęstszych przyczyn ostrego bólu brzucha, który spowodowany jest przez niedrożność światła wyrostka. Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego polega na jego usunięciu chirurgicznym.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, który przez lata potrafi nie dawać żadnych objawów. Większość przypadków raka jelita grubego dotyczy osób po 50 roku życia. Objawy i leczenie raka jelita grubego uzależnione są przede wszystkim od umiejscowienia ogniska nowotworu i etapu jego zaawansowania.

Ropień odbytu

Ropień odbytu jest przykrym schorzeniem, które może dotknąć osoby w każdym wieku. Ropień powstaje w wyniku infekcji, a jego leczenie odbywa się za pomocą antybiotykoterapii.

Szczelina odbytu

Szczelina odbytu to pęknięcie błony śluzowej odbytu, które powstaje wskutek przekroczenia możliwości jego rozciągnięcia. Szczelina odbytu objawia się ostrym bólem w okolicach odbytu i obfitym krwawieniem.

Uchyłki jelita grubego

Uchyłki jelita grubego powstają wskutek wieloletniego stosowania diety ubogoresztkowej, czyli typowej dla społeczeństw wysokorozwiniętych. Uchyłki jelita grubego uważane są za chorobę cywilizacyjną.

Zaparcia czynnościowe

Zaparcia czynnościowe są jednostką chorobową, która objawia się spowolnieniem pasażu jelitowego i zaburzeniami defekacji. W leczeniu zaparć pomocne jest stosowanie łagodnych środków farmakologicznych ułatwiających wypróżnianie.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekła choroba jelit, która objawia się nawracającymi biegunkami, bólami brzucha i ogólnym osłabieniem. Przyczyny choroby nie są znane, a leczenie polega na łagodzeniu objawów środkami farmakologicznymi. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, która polega na całkowitym usunięciu jelita grubego.

Zakażenie Clostridum Difficile

Clostridum Difficile jest bakterią wywołującą zapalenie jelita grubego. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest stosowanie zbyt dużej ilości antybiotyków. Paradoksalnie bakterii Clostridum Difficile można się pozbyć, stosując inny antybiotyk pod ścisłą kontrolą lekarza.

Zespół jelita drażliwego

IBS to choroba układu pokarmowego o nieznanej etiologii, która objawia się szeregiem nieprzyjemnych symptomów takich jak bóle brzucha i zaburzenie rytmu wypróżnień. IBS uznaje się za chorobę cywilizacyjną, a niektórzy lekarze podejrzewają, że u jej podstaw leżą czynniki psychologiczne.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 411 13 98

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację