Choroba dwunastnicy – diagnostyka i sposoby leczenia
Dwunastnica łączy żołądek oraz jelito cienkie. Jest to narząd, który bierze udział w procesach trawiennych. Odpowiada on za stopień wchłaniania składników odżywczych z przyjmowanych posiłków. Posiada rurowaty kształt, który może osiągnąć długość od 25 do 30 cm. Dwunastnica wychodzi z żołądka – łączy się z odźwiernikiem żołądka. Stanowi ona również początkowy odcinek jelita cienkiego. Jest zlokalizowana na wysokości pierwszego kręgu lędźwiowego. Na pierwszy rzut oka przypomina literę C. Bezpośrednio wychodzi z niej przewód wątrobowy oraz trzustkowy. Składa się z czterech części: górnej (długość 4-5 cm), zstępującej (długość 8-10 cm), dolnej (długość około 6 cm), wstępującej (długość około 6 cm).
Funkcje dwunastnicy
Dwunastnica bierze czynny udział w procesach trawiennych. Trafia do niej pokarm, który wychodzi z żołądka. Miesza się on żółcią wątrobową, sokiem trzustkowym oraz sokiem dwunastnicy, który zawiera enzymy wspomagające rozkład resztek pokarmowych. Prawidłowo funkcjonująca dwunastnica odpowiada za efektywne trawienie tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Wspiera również wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.
W dwunastnicy zachodzi etap trawienia, który umożliwia absorpcję składników odżywczych. W części poziomej oraz zstępującej następuje wchłanianie treści pokarmowych. Omawiany narząd jest narażony na rozmaite schorzenia, które uniemożliwiają jego prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym wywołują szereg uciążliwych dolegliwości.
Wrzody dwunastnicy
Choroby dwunastnicy objawiają się na różne sposoby. Jednym z najczęściej występujących schorzeń są wrzody dwunastnicy. Stanowią one niewielkie ubytki dwunastnicy, które występują w rozmiarze od kilku do kilkunastu milimetrów. Schorzenie może pojawić się w niemal każdym wieku. Bardzo często jest ono wywołane niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Przyczyną rozwoju dolegliwości mogą być także bakteria lub czynniki genetyczne.
Choroba wrzodowa dwunastnicy objawia się m.in. zaparciami, zgagą, wzdęciami, niestrawności, bólem zlokalizowanym po prawej stronie brzucha, spadkiem wagi, utratą apetytu, krwią w kale. Nasilenie dolegliwości obserwuje się po upływie około dwóch godzin po spożyciu pokarmu.
Leczenie wymaga antybiotykoterapii lub przyjmowania leków odpowiadających za zatrzymanie produkcji kwasu żołądkowego. Podstawowa kuracja trwa około dwa tygodnie. Ważne jest zmiana diety oraz wyeliminowanie niezdrowych nawyków (np. spożywania kawy, herbaty, alkoholu, soli, ostrych przypraw).
Refluks dwunastniczo-żołądkowy
Dwunastnica choroby to również refluks dwunastniczo-żołądkowy, który objawia się cofaniem treści dwunastnicy do żołądka (z ominięciem jelita cienkiego). Towarzyszy temu ból brzucha oraz wymioty. Niezbędne jest leczenie farmakologiczne, a także zmiana diety (podobnie, jak w przypadku wrzodów dwunastnicy).
Zapalnie dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy wywołuje infekcja wirusowa (m.in. rotawirusy), bakteryjna (m.in. Salmonella), pasożytnicza. Choroba może rozwinąć się na skutek spożycia zakażonego pokarmu lub kontaktu z nosicielem. Najczęstsze objawy to gorączka, wymioty, biegunka, brak apetytu. Lekarz zwykle podejmuje decyzję o rozpoczęciu antybiotykoterapii.
Nowotwór dwunastnicy
Z nowotworem dwunastnicy można spotkać się o wiele rzadziej, niż z rakiem żołądka lub jelita grubego. Pacjenci skarżą się na m.in.: spadek wagi, ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, nudności, wymioty. Faktem jest, że są to dolegliwości charakterystyczne dla wielu innych chorób. Właśnie dlatego tak ważna jest szybka i trafna diagnostyka. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu części objętej stanem chorobowym. Dodatkowo wdrażana jest chemioterapia.
Poszukujesz najlepszych lekarzy specjalizujących się w diagnozie oraz leczeniu chorób dwunastnicy? Centrum Medyczne Promed (Kraków) oferuje kompleksową opiekę medyczną z zakresu m.in. gastrologii, dietetyki, gastroskopii.
W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj się z nami:
Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków
rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 602 480 160
Dane kontaktowe
ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
olszanska@cmpromed.pl