Ból żołądka to przypadłość, która dotyka coraz większą liczbę Polaków, niezależnie od wieku. Może mieć on różne przyczyny – zarówno całkiem trywialne i łatwe do usunięcia, jak i o wiele bardziej poważne. Warto zawsze pamiętać, że niezależnie od nasilenia bólu, jeżeli utrzymuje się on przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Znacznie bezpieczniej jest wykonać badania i dowiedzieć się, co jest przyczyną bólu i leczyć ewentualne schorzenie. U wielu osób ból żołądka pojawia się po jedzeniu. Co to może oznaczać?
Ból żołądka po jedzeniu – różnorodne przyczyny
Ból żołądka, który pojawia się po jedzeniu może mieć nie tylko różne przyczyny, ale również różny charakter. Dokładniejsza obserwacja swoich objawów może okazać się bardzo pomocna w stawianiu diagnozy, aczkolwiek kluczowe są specjalistyczne badania. Warto pamiętać, że ból żołądka nie zawsze musi mieć przyczyny całkowicie somatyczne. Bardzo często zdarza się, że uczucie bólu w żołądku związane jest z silnymi emocjami, czy stresem. Jeżeli stres taki utrzymuje się bardzo długo, to może to doprowadzić do rozwinięcia się tak zwanej nerwicy żołądka. Jest to jednostka chorobowa, w której ból żołądka ma zwykle charakter skurczowy, a jego powody są wyłącznie psychiczne. W takim wypadku rozwiązaniem może być na przykład skierowanie pacjenta na terapię, która pozwoli mu zredukować przeżywany stres, czy uporać się z przeżytą traumą. Należy jednak koniecznie pamiętać, że zanim lekarz wysunie tego rodzaju diagnozę należy wykluczyć inne przyczyny problemów.
Ból żołądka spowodowany niewłaściwymi nawykami żywieniowymi
Bardzo częstą przyczyną bólu żołądka są niewłaściwe nawyki żywieniowe, które powodują podrażnienie śluzówki żołądka. Powodem może być na przykład obecność w diecie zbyt dużej ilości tłustych i bardzo ostrych potraw. Powszechną przyczyną jest również nadużywanie alkoholu. Również pita w dużych ilościach kawa (zwłaszcza na czczo) oraz palenie papierosów mogą powodować problem. Bardzo często zmiana diety (a czasami również trybu życia) może pomóc pozbyć się problemu z żołądkiem. Warto jednak pamiętać, że długotrwale stosowana zła dieta może przyczynić się do powstania znacznie poważniejszych problemów.
Ból żołądka spowodowany zmianami chorobowymi
Istnieje kilka chorób, których objawem będzie ból żołądka, najczęściej pojawiający się po jedzeniu. Jedną z nich są wrzody żołądka, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do perforacji jego ściany. Popularną przypadłością jest również infekcyjne zapalenie żołądka, którego przyczyną jest spożycie produktów spożywczych, w których obecne były szkodliwe bakterie lub toksyny. Kolejną chorobą związaną z żołądkiem jest zapalenie błony śluzowej, które może mieć kilka przyczyn. Może być na przykład powodowane obecnością bakterii Helicobacter pylori. Zapalenie śluzówki żołądka może powstać również na skutek długotrwale przyjmowanych leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), czy mieć charakter autoimmunologiczny. Ból żołądka może być wreszcie spowodowany zmianami nowotworowymi, co zawsze należy wykluczyć.
Ból żołądka spowodowany nagromadzeniem się gazów
Bardzo częstą przyczyna bólu żołądka są gromadzące się w nim gazy, które powodują uczucie charakterystycznego ucisku. Może być to związane z połykaniem powietrza podczas jedzenia czy piciem dużej ilości napojów gazowanych. Również niewłaściwa dieta – na przykład zbyt duże spożycie cukru czy potraw smażonych, może być przyczyną tego rodzaju problemu.
Co na ból żołądka – co robić kiedy boli?
Warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy do czynienia z odosobniony problemem, czy też ból utrzymuje się przez jakiś czas. Ból spowodowany niewłaściwymi wyborami żywieniowymi ma często charakter przejściowy i rozwiązaniem mogą być zarówno domowe sposoby, jak i popularne środki, łatwo dostępne w aptekach. Jeżeli jednak ból jest bardzo nasilony lub utrzymuje się przez dłuższy czas należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą gastrologiem. Nie warto lekceważyć tego schodzenia. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, objawy bólu żołądka powinny minąć, jednak trzeba się upewnić, co go powoduje i czy przyczyna nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia.