Ból uszu podczas lotu samolotem to problem, z którym boryka się duża część podróżujących. Ból taki może znacznie uprzykrzyć podróż oraz pogorszyć samopoczucie na resztę urlopu.
Z czego zatem bierze się nieprzyjemny ból uszu podczas podróży samolotem?
Każdy osoba podróżująca samolotem narażona jest na różnicę ciśnień. Ciśnienie panujące podczas lotu jest zdecydowanie niższe od tego, które znajduje się przy gruncie. Oczywiście ciśnienie w kabinie samolotu zawsze utrzymywane jest na tym samym poziomie, ale nadal start i lądowanie jest problematyczne. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zarówno podczas starowania samolotu, jak również podczas jego lądowania dochodzi do gwałtownej zmiany ciśnienia. Tego rodzaju zmiany wywołują negatywne skutki zachodzące w organizmie człowieka, a są na nie narażone przede wszystkim osoby borykające się z:
- nadciśnieniem,
- chorobami układu krążenia,
- chorobami układu oddechowego.
Poza tym, skutki gwałtownej zmiany ciśnienia mogą być także odczuwane dość silnie przez niemowlęta, dzieci i osoby w podeszłym wieku.
Czy infekcja może sprzyjać bólowi?
Tak. Przeziębienie czy problemy z zatokami to czynniki, które sprzyjają pojawianiu się dolegliwości bólowych. Podczas infekcji pacjenci borykają się bowiem z niedrożnym nosem i trudnościami związanymi ze swobodnym przepływem powietrza. Brak przepływu wpływa na trąbki słuchowe, które w takich warunkach działają mniej sprawnie.
Kiedy dochodzić może do zatkania uszu i pojawienia się bólu?
Do zatkania uszu i występowania bólu przyczynia się różnica ciśnienia. Wówczas pojawia się obrzęk błony śluzowej, która wyściela trąbki słuchowe. To z kolei hamuje swobodny przepływ powietrza oraz prowadzi do dysproporcji, pomiędzy ciśnieniem znajdującym się w jamie słuchowej, a tym, które panuje w otoczeniu. Potocznie mówi się, że dochodzi do blokowania ucha.
Czy krzywa przegroda może być przyczyną dolegliwości bólowych?
Tak. Osoby z krzywą przegrodą nosową są bardziej narażone na trudności związane z wydajnym regulowaniem przepływu powietrza i efektywnym wyrównywaniem ciśnienia.
Jak zatem przygotować się do lotu samolotem?
Ryzyko występowania niekorzystnych zmian i dolegliwości bólowych można w dużej mierze ograniczać. Na kondycję organizmu podczas loty samolotem wpływ ma bowiem kilka czynników, w tym choćby gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności występujące podczas opuszczania samolotu. Takie dysproporcje mogą powodować obrzęk śluzówki, a także jej puchnięcie oraz wysychanie. W konsekwencji dochodzić może do występowania niedrożności nosa oraz pojawiania się bólu. Przed planowanym lotem warto zatem zadbać o odporność organizmu, ponieważ nawet lekkie przeziębienie może nasilać ewentualne dolegliwości.
Jakie są najbardziej popularne sposoby na walkę z zatkanymi uszami?
Wśród metod, które mogą ograniczać uczucie zatkanych uszu wymienia się:
- ziewanie,
- przełykanie śliny,
- żucie gumy,
- ssanie cukierów,
- wydmuchiwanie nosa,
- wypuszczanie powietrza nosem z zamkniętymi ustami oraz z zatkanym nosem,
- próby tak zwanego „wypuszczenia powietrza uszami”,
- przyjmowanie tabletek przeciw obrzękowi błony śluzowej,
- picie wody niegazowanej.
Wymienione metody cechują się różną skutecznością i warto je stosować w przypadku występowania przykrych dolegliwości.
Czy warto sięgać po jednorazowe piankowe zatyczki do uszu?
Piankowe korki do uszu niestety nie gwarantują pełnej ochrony słuchu, ponieważ ich struktura i materiał uniemożliwia idealne dostosowanie się do kształtu ucha. Poza tym, korki mogą powodować dodatkowy dyskomfort związany z obecnością ciała obcego w uchu. Zatyczki tego rodzaju nie mają także żadnych filtrów, a zatem tłumią hałas na stałym poziomie i powodują uczucie odizolowania. Należy wspomnieć również o tym, że długotrwałe stosowanie zatyczek może powodować brak odpowiedniej wentylacji i pocenie się uszu. W przypadku krótkotrwałych lotów tego rodzaju stopery mogą być jednak stosowane.
Czy ból ucha jest powodem do rezygnacji z lotu samolotem?
Z bólem ucha należy zachować ostrożność przy planowaniu lotu samolotem. Ból ucha może się nasilić podczas startu i lądowania z powodu zmian ciśnienia w kabinie. Istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby złagodzić dyskomfort:
- Skonsultuj się z lekarzem – Przed lotem warto skonsultować się z lekarzem laryngologiem, szczególnie jeśli ból ucha jest wynikiem infekcji lub innego problemu zdrowotnego.
- Zażyj leki – Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych lub środków zmniejszających przekrwienie błon śluzowych, które mogą pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu podczas lotu.
- Stosuj techniki wyrównywania ciśnienia – Przeżuwanie gumy, ssanie cukierków lub używanie techniki Valsalvy (delikatne dmuchanie przy zamkniętych ustach i zaciśniętym nosie) mogą pomóc w wyrównaniu ciśnienia w uszach.
- Nawilżaj błony śluzowe – Używanie sprayu do nosa z solą fizjologiczną przed i podczas lotu może pomóc w utrzymaniu nawilżonych błon śluzowych.
Jeśli ból ucha jest bardzo silny lub związany z poważnym stanem, takim jak perforacja błony bębenkowej, lekarz może zalecić zrezygnowanie z lotu do czasu wyzdrowienia.