Arytmia serca – diagnostyka i sposoby leczenia
Zaburzenie rytmu serca (in. arytmia) polega na przyśpieszeniu, zwolnieniu lub nieregularności jego funkcjonowania. W niektórych przypadkach zaburzenie to przebiega bezobjawowo, w innych natomiast może nawet powodować zagrożenie życia. Przyczyną arytmii jest najczęściej choroba niedokrwienna serca oraz zastawek serca, jak również wady wrodzone, zaburzenia poziomu elektrolitów we krwi czy przedawkowanie leków. Arytmia może powstać także na podłożu genetycznym, wówczas jest bardzo groźna.
Arytmia serca objawy
Zaburzenia rytmu serca mogą przebiegać w różny sposób, a nawet wcale nie być odczuwalne. Najczęściej jednak arytmia powoduje tzw. kołatanie serca, które przez pacjentów określane jest jako uczucie szybkiego lub niemiarowego bicia serca. Uskarżają się oni również na zwolnienie bądź mocne bicie serca. Mogą pojawić się także tzw. skurcze dodatkowe, które powodują uczucie „przeskakiwania” w klatce piersiowej albo „zatrzymywania się” serca na chwilę i kłucia w okolicy serca.
Arytmia serca może prowadzić do osłabienia, duszności, uczucia gorąca, bólu w klatce piersiowej, może również obudzić ze snu. Bardzo szybka lub bardzo wolna arytmia serca może powodować zasłabnięcia, prowadzące do utraty przytomności, a to w konsekwencji może skutkować groźnym upadkiem, potłuczeniem lub złamaniem, a nawet zatrzymaniem pracy serca i w konsekwencji śmiercią.
Arytmia serca – przyczyny
Przyczyną arytmii serca są najczęściej różnego rodzaju choroby:
• miażdżyca,
• nadciśnienie tętnicze,
• choroba niedokrwienna serca,
• astma,
• wady zastawek,
• nadczynność tarczycy,
• zapalenie mięśnia sercowego.
Chorobę może wywoływać również niedobór potasu w organizmie, nagminny stres lub bardzo wysoka gorączka utrzymując się przez dłuższy czas. Do zaburzenia pracy serca może dojść przy nadużywaniu alkoholu, mocnej herbaty czy kawy oraz paleniu papierosów.
Zaburzenia rytmu serca – diagnostyka
Diagnozowanie zaburzeń rytmu serca lekarz powinien zacząć przede wszystkim od bardzo dokładnego osłuchania pacjenta oraz zbadania jego tętno. Następnie wykonuje badanie elektrokardiograficzne albo 24-godzinne EKG holter. Badania te pozwalają wyłonić przypadki, gdy arytmia serca pojawia się nagle na krótki czas.
Po zdiagnozowaniu arytmii serca, lekarz szuka przyczyny tej choroby i w tym celu ocenia kondycję serca oraz płuc, zlecając RTG klatki piersiowej i ECHO serca. U pacjentów z podejrzeniem choroby niedokrwiennej serca wykonuje się test wysiłkowy EKG i koronarografię.
Arytmia – leczenie
Leczenie podejmuje się po znalezieniu przyczyny zaburzeń pracy serca. Wówczas lekarz ocenia czy przebieg arytmii jest łagodny, potencjalnie złośliwy czy złośliwy. Najskuteczniejsze leczenie jest wtedy, gdy przyczyna choroby jest rozpoznana i możliwa do usunięcia, np. choroby zastawek, leczenie choroby niedokrwiennej serca, unormowanie nadciśnienia tętniczego czy wahań hormonalnych.
Ważna dla zdrowia jest także zmiana dotychczasowego stylu życia. Wskazana jest dieta i utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także odstawienie używek.
W celu umówienia wizyty do Kardiolog Kraków lub terminu badania skontaktuj się z nami:
Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków
Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
Dane kontaktowe
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
rejestracja@cmpromed.pl
ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
olszanska@cmpromed.pl