Angina – jak ją leczyć?

Angina jest szybko rozwijającą się chorobą przenoszoną drogą kropelkową. Głównie chorują na nią dzieci, ale i dorośli mogą łatwo się nią zarazić. W przypadku zachorowania konieczna jest izolacja pacjenta w domu, konsultacje lekarskie i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Czym jest angina?

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych oraz otaczającej je śluzówki gardła. Stan zapalny musi wystąpić jednocześnie na obu tych narządach. Pacjenci czasem lekceważą chorobę, gdyż objawy z początku mogą przypominać grypę. Należą do nich:

  • bardzo wysoka gorączka,
  • uczucie rozbicia,
  • bóle stawów,
  • ból gardła,
  • wymioty u dzieci.

Niedługo później pojawiają się zmiany na migdałkach, a po dwóch dobach ropne naloty, które są charakterystyczne dla anginy. Choroba najczęściej jest wywoływana przez bakterie z grupy paciorkowców, ale nie tylko. Winne mogą być także wirusy, a nawet grzyby. Odpowiednie rozpoznanie jest kluczowe w celu podjęcia ukierunkowanego leczenia. Do powikłań należą zapalenie zatok, ucha środkowego czy opon mózgowych.

Kuracja antybiotykowa

Farmakologiczne leczenie anginy w dużej mierze zależy od rodzaju drobnoustrojów, które ją spowodowały. Najczęściej są to bakterie, dlatego lekarze z reguły od razu przepisują odpowiedni antybiotyk. Paciorkowce z grupy A są wrażliwe na penicylinę i najczęściej to właśnie ten lek zostanie nam przepisany. W przypadku uczulenia używa się także cefalosporyny. Na anginę wywołaną przez wirusy lub grzyby antybiotyk na wiele się nie zda. Jeśli kuracja nie przynosi rezultatu, należy ponownie zgłosić się do lekarza, który przepisze inne leki. Istnieją także testy szkiełkowe, które w ciągu kilku minut dadzą odpowiedź, czy to właśnie paciorkowce są przyczyną choroby. To szybkie i bezbolesne badanie pozwala nie tylko określić rodzaj drobnoustrojów, ale też zdiagnozować anginę w momencie, gdy jeszcze nie ujawniły się jej charakterystyczne objawy. Poza kuracją antybiotykową, lekarz z pewnością przepisze także leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Warto stosować także płukanki do gardła i tabletki do ssania minimalizujące obrzęk. Lekarz i farmaceuci w aptece z pewnością doradzą odpowiednie środki.

Angina w domu

Podczas choroby należy kategorycznie zostać w domu do momentu jej pełnego wyleczenia. Chory ma osłabioną odporność, więc łatwo może dojść do powikłań, a także rozprzestrzeniania się bakterii. Angina przenosi się drogą kropelkową, można więc nieświadomie przenieść drobnoustroje na rękach i zarazić osobę, która dotykała tego samego przedmiotu. Przez cały okres gorączkowania warto także zostać w łóżku i regenerować siły. Wskazane jest stosowanie lekkiej, płynnej diety, by nie nadwyrężać opuchniętych migdałków i gardła. Wilgotne okłady na szyję także mogą pomóc uśmierzyć ból w początkowej fazie choroby.

Angina jest poważną chorobą i nie należy jej bagatelizować. Bakterie ją wywołujące mogą pozostać w uśpieniu w naszym organizmie przez długi czas, czekając na sprzyjające warunki. Dlatego tak ważne jest doprowadzenie leczenia i kuracji antybiotykowej do końca.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje