Alergia na mleko

Alergia na białka mleka krowiego jest jedną z najczęściej występujących alergii u małych dzieci o dotyczy od dwóch do trzech procent niemowląt. W przypadku jej występowania zalecana jest dieta eliminacyjna, która ogranicza spożycie nie tylko samego mleka krowiego, ale również produktów, w których może się ono znajdować nawet w niewielkiej ilości.

Jakie są przyczyny występowania alergii?

Alergia na białka znajdujące się w mleku krowim, czyli tak zwana skaza białkowa, to niepożądana reakcja organizmu, w którą zaangażowany układ immunologiczny. Alergia pojawia się na wczesnym etapie życia dzieci, ponieważ ich układ immunologiczny nie jest w pełni dojrzały i może powodować nadwrażliwość na różne czynniki zewnętrzne, w tym choćby pokarmy.

Jakie są typowe objawy alergii?

Reakcja uczuleniowa po kontakt z alergenami występuje zwykle dość szybko, a zmiany pojawiają się nawet w ciągu kilku minut lub godzin. Objawy alergii mogą być różnorodne, ale zwykle obejmują one:

  • skórę,
  • układ oddechowy,
  • przewód pokarmowy.

W obrębie skóry pojawiać się może pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy lub atopowe zapalenie skóry. Objawy ze strony przewodu pokarmowego obejmują: biegunkę, nudności, wymioty oraz ból brzucha, a także kolkę niemowlęcą, zaparcia i refluks żołądkowo-przełykowy. Wśród symptomów alergii ze strony układu oddechowego wymienia się nieżyt nosa i astma, a także wstrząs anafilaktyczny.

Na czym polega leczenie żywieniowe alergii?

W przypadku, w którym potwierdzona została u dziecka alergia na białko zawarte w mleku krowim, konieczne jest wyeliminowanie mleka i produktów mlecznych z diety matki karmiącej, ponieważ alergeny mogą przenikać do mleka matki. U małych dzieci wskazane jest wdrażanie diety eliminacyjnej. Tego rodzaju dieta zawsze musi być konsultowana z lekarzem, ponieważ jest trudna do zbilansowania i może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji. W tworzeniu codziennego jadłospisu dziecka wskazany jest udział nie tylko pediatry, alergologa, ale również dietetyka.   

Zobacz także: Alergia pokarmowa.

Jakie produkty powinny być eliminowane?

Wśród produktów, które należy eliminować z diety matki karmiącej lub dziecka wyróżnia się między innymi:

  • mleko, jogurt, kaszki mleczne, kefir, maślankę, śmietanę, sery i serki topione,
  • naleśniki, ciastka, herbatniki, biszkopty, wafle, budynie, gofry i inne słodycze zawierające w swoim składzie mleko,
  • pieczywo z dodatkiem mleka lub serwatki, w tym bułeczki maślane, rogaliki francuskie, chleb tostowy i pieczywo żytnie,
  • wędliny i parówki z dodatkiem mleka,
  • mleko owcze i kozie.

W przypadku występowania reakcji krzyżowej wskazane jest również wyeliminowanie z diety wołowiny i cielęciny.

Jak właściwie zbilansować dietę?

Dieta eliminacyjna powinna być zbilansowana i dobrana do potrzeb pacjenta. Zawarte w niej składniki nie mogą powodować objawów alergicznych, a jednocześnie muszą one dostarczać składniki, które warunkują prawidłowy rozwój dziecka. Niezwykle ważne jest w tym wypadku uzupełnianie diety dziecka w wapń oraz w witaminę D. Zapotrzebowanie małego dziecka na wapń przekracza czterokrotnie zapotrzebowanie osoby dorosłej. Konieczne jest zatem dostarczenie dziecku co najmniej trzech porcji mleka roślinnego wzbogacanego w wapń i witaminę D. Stosowane może być również mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci z alergią. Poza tym, w codziennej diecie malucha powinny znaleźć się bogate w wapń warzywa i nasiona, w tym:

  • jarmuż,
  • boćwina,
  • brokuły,
  • kapusta,
  • szpinak,
  • rośliny strączkowe,
  • pestki słonecznika,
  • sezam.

Wapń pochodzący z warzyw i nasion gorzej przyswajalny niż ten, który pochodzi z produktów mlecznych.

Czy dziecko może wyrosnąć z alergii?

Tak. Wraz z wiekiem i dojrzewaniem układu immunologicznego wielu małych pacjentów nabywa tolerancję na białka zawarte w mleku. Przyjmuje się, że reakcje alergiczne pojawiają się w okresie niemowlęcym u około trzech procent dzieci, a u co piątego z nich w pierwszym roku życia rozwija się tolerancja. Co drugie dziecko borykające się z alergią w wieku niemowlęcym nabywa tolerancję na białko mleka krowiego do ósmego roku życia. W przypadku nabywania tolerancji konieczne jest uważne obserwowanie dzieci i stopniowe wprowadzenie białka mleka krowiego do ich diety. Wprowadzanie produktów mlecznych może odbywać się zarówno w warunkach domowych, jak również poprzez przeprowadzenie doustnej próby prowokacji, która zawsze odbywa się pod nadzorem lekarza. O wyborze odpowiedniej metody zawsze decyduje lekarz biorąc pod uwagę między innymi obecności wyprysku atopowego u pacjenta czy nasilenie alergii.

Jak częste powinny być wizyty lekarskie?

Pacjent, który boryka się z problemem alergii powinien pozostawać pod opieką lekarza alergologa. W pierwszym roku życia dziecka wskazane są regularne wizyty odbywające się co dwa miesiące. W kolejnych latach wizyty powinny odbywać się co pół roku lub raz na rok. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wczesne wykrycie alergii i wprowadzenie diety eliminującej poprawiać może stan zdrowia dziecka. Nabycie przez nie tolerancji umożliwia z kolei niepotrzebne przedłużanie restrykcyjnej diety.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 415 11 01

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje