Jak łagodzić kaszel suchy, a jak mokry?

Kawa a szumy uszne

Suchy kaszel jest uciążliwy i męczący, czasem zaburza spokojny sen i utrudnia oddychanie. To najczęściej objaw rozpoczynającej się infekcji. Wraz z rozwojem choroby przechodzi w mokry, odrywający się kaszel, który umożliwia pozbycie się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Jak sobie radzić zarówno z jednym, jak i drugim rodzajem kaszlu?

Łagodzenie kaszlu suchego

Kaszel suchy, zwany nieproduktywnym, zazwyczaj pojawia się na początku infekcji. Towarzyszy mu charakterystyczne drapanie w gardle. Bywa męczący, szczególnie w nocy.

Mówi się, że odróżnienie rodzaju kaszlu ma duże znaczenie przy wyborze leku. Tylko częściowo jest to prawda. Środki wykrztuśne, które stosuje się w celu pozbycia wydzieliny z dróg oddechowych przy kaszlu mokrym, świetnie się też sprawdzają przy suchym. Ich zadaniem jest to, by kaszel nieproduktywny stał się wreszcie produktywnym, umożliwiającym wykrztuszanie flegmy. Dlatego też leki wykrztuśne oraz rozrzedzające wydzielinę zaleca się stosować w ciągu dnia, najlepiej do godziny 17:00,. Możemy sięgnąć po dostępne bez recepty syropy bądź tabletki do ssania, np. prawoślazowe z tymiankiem, które świetnie nawilżają śluzówkę.

Z kolei w nocy, gdy kaszel jest wyłącznie duszący, męczący w celu jego złagodzenia, stosujmy preparaty przeciwkaszlowe, które również dostępne są w aptece bez recepty. Jednak zaleca się ich przyjmowanie maksymalnie przez 3 dni bądź doraźnie, bowiem wywołują wiele skutków ubocznych. Pomocne są również domowe metody. Jednak, jak radzą lekarze z CM Promed, w przypadku, gdy kaszel nie ustępuje, nie warto odwlekać wizyty w gabinecie lekarskim.

Jak sobie radzić z mokrym kaszlem?

Kaszel mokry, czyli produktywny, rozwija się wraz z postępem choroby. Wówczas wydzielina spływa do dolnych dróg oddechowych, często powodując nieprzyjemne uczucie drażnienia i łaskotania w gardle.

Jednym ze sposobów łagodzenia kaszlu mokrego jest stosowanie leków mukolitycznych, które rozrzedzają wydzielinę w drogach oddechowych, a także zmniejszają jej lepkość i gęstość, poprawiając w ten sposób transport śluzowo-rzęskowy, czyli usprawniają przesuwanie wydzieliny w trakcie kasłania. Można też sięgnąć po ziołowe syropy zawierające w swym składzie saponiny, np. z wyciągu pierwiosnka lekarskiego, babki lancetowatej i bluszczu pospolitego, które także rozrzedzają flegmę i działają wykrztuśnie. Mokry kaszel również złagodzimy, stosując sprawdzone, domowe sposoby.

O czym jeszcze warto pamiętać przy kaszlu?

Leki czy domowe sposoby łagodzące kaszel to jeszcze nie wszystko. Zarówno przy jednym, jak i drugim jego rodzaju należy dużo pić po to, by nawilżyć śluzówkę, a także oczyścić organizm i dzięki temu szybciej uporać się z infekcją. Pijemy wodę, ciepłe, ziołowe herbatki, np. z lipy, szałwii, rumianku, które wykazują właściwości przeciwzapalne i oczyszczające, lub mleko z czosnkiem i masłem. Unikamy napojów gorących i kwaśnych, np. soków, bowiem podrażniają drogi oddechowe.

Trzeba również zadbać o optymalną temperaturę, tj. 20-22℃, a także wilgotność na poziomie około 60 % w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Dlatego też, szczególnie w okresie grzewczym, powinniśmy nawilżać powietrze oraz starać się często skręcać grzejniki.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje