Kiedy warto wykonać badanie bezdechu sennego?

badanie bezdechu sennego
badanie bezdechu sennego

Chrapanie może utrudniać sen nie tylko osobie dotkniętej problemem, ale również osobom przebywającym w jej otoczeniu. Często jest zatem przyczyną konfliktów. Poza tym, chrapaniu towarzyszyć mogą bezdechy obturacyjne.

Jakie mogą być konsekwencje chrapania?

Osoby borykające się z tego rodzaju problemem są zazwyczaj niewyspane i zmęczone oraz mają problemy związane z zaburzeniami pamięci i odpowiednią koncentracją. To z kolei oddziałuje niekorzystnie na ich wydajność oraz na pracę i relacje partnerskie. Warto dodać, że osoby chrapiące i mające trudności ze snem dość często uskarżają się na problemy natury seksualnej, w tym zmniejszone libido i impotencję. W tych pacjentów zaburzona jest także tak zwana higiena snu, a osoby te odczuwają nadmierną i nieprzyjemną suchość w gardle i przełyku, cierpią na duszności oraz dość często wybudzają się z uczuciem braku tchu.

Czym różni się chrapanie od bezdechu sennego?

Chrapanie pojawia się w efekcie wibracji w obrębie części miękkich gardła. Chrapanie występuje w czasie snu i polega na głośnym oddechu, który wywołany jest przez drgania tkanek i osiągać może nawet 90 decybeli. Obturacyjny bezdech senny, czyli OBS to z kolei pojęcie związane z okresowym zanikiem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Bezdech pojawia się również w czasie snu i wynika z zapadania się miękkich elementów. Bezdech może być niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ powoduje przejściowe niedotlenienie organizmu. Bezdech może wynikać z kilku czynników, w tym między innymi z wad anatomicznych, nadwagi lub otyłości.

Jak często występują bezdechy senne?

Bezdechy senne mogą powtarzać się od kilkunastu do nawet kilkuset razy w trakcie jednej nocy. Powodują one zatem nie tylko zmęczenie i problemy z koncentracją, ale także nadciśnienie tętnicze.

Kiedy wskazana jest konsultacja medyczna?

Chrapanie nie jest chorobą, ale objawem utrudnionego przepływu powietrza. Obturacyjny bezdech występuje podczas snu i jedynie wyłącznie u osób, które borykają się z problemem chrapania. Bezdech senny sprzyja rozwijaniu się do nadciśnienia tętniczego oraz zwiększa ryzyko związane z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych. U osób borykających się z tego rodzaju problemami zwiększa się także ryzyko udaru mózgu i zawału.

W jaki sposób diagnozuje się chrapanie i bezdech senny?

Diagnostyka chrapania i bezdechu sennego w pierwszej kolejności obejmuje konsultację lekarską z lekarzem pulmonologiem. Podczas wizyty medycznej przeprowadzany jest wywiad medyczny oraz wykonywana jest spirometria. W dalszym etapie wykonywana może być polisomnografia służąca monitorowaniu i ocenie funkcji organizmu podczas snu.

Czym jest polisomnografia?

Polisomnografia to badanie wykonywane w warunkach szpitalnych. Umożliwia ono określenie kolejnych faz snu. Podczas badania wykorzystuje się fale mózgowe, ruchy gałek ocznych oraz napięcie mięśni. W wyniku przeprowadzania badania możliwe jest wykrywanie mikroprzebudzeń, które są typowe dla zespołu bezdechu sennego. Trwają one od kilku do kilkunastu sekund. Poza tym, wyniki polisomnografii dostarczają danych na temat poziomu tlenu we krwi, wzorca oddychania, pracy serca oraz reakcji fizjologicznych organizmu.

Jakie są objawy OBS?

Obturacyjny bezdech senny występuje w trakcie snu, ale objawy pojawiać się mogą także w czasie dnia. Wśród nich wyróżnić można:

  • poranne bóle głowy,
  • nadmierne zmęczenie w ciągu dnia,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • zmniejszone libido i impotencję,
  • depresję,
  • częste oddawanie moczu w nocy,
  • nocne wybudzenia oraz trudności związane ze złapaniem oddechu.
  • wzmożoną potliwość,
  • chrapanie,
  • suchość w gardle i przełyku.

Jak leczyć chrapanie i bezdech senny?

Leczenie chrapania i bezdechu zależy od przyczyn problemów, wśród których wymienia się skrzywienie przegrody nosa i inne wady anatomiczne, a także przerośnięte migdałki podniebienne i języczek, polipy znajdujące się w jamie nosowej, wiotkie mięśnie podniebienia czy przerosty małżowin nosowych. W tego rodzaju przypadkach zalecane jest przeprowadzenie mało inwazyjnych zabiegów operacyjnych. Może to być tonsillotomią, która obejmuje usunięcie przerośniętych części migdałków podniebiennych, które wystają poza łuki podniebienne. Wykonywana może być również septoplastyka polegająca na korekcie zdeformowanego fragmentu przegrody nosowej. Zabieg tego rodzaju może być wykonywany z zastosowaniem technik endoskopowych. Konchoplastyka, czyli chirurgia małżowin nosowych wykonywana jest w celu zmniejszeniu objętości małżowin nosowych. Może być ona wykonywana z użyciem techniki radiofalowej lub laserowej. Chirurgia endoskopowa zatok przynosowych, czyli FESS zatok to z kolei operacja, która może być wykonywana w przypadku występowania zapalenia zatok przynosowych lub polipów. Plastyka podniebienia miękkiego to operacja gardła mająca na celu usztywnienie tkanek miękkich gardła i zwiększenia przekroju dróg oddechowych. W sytuacji, w której bezdechy senne są nasilone, a leczenie chirurgiczne nie przynosi dobrych rezultatów i nie poprawia drożności dróg oddechowych wdrażane może być leczenie zachowawcze z wykorzystaniem aparatu nCPAP, który tłoczy powietrze do dróg oddechowych i umożliwia odpowiednie dotlenienie organizmu.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje